Så godt går det for dansk it-branche

Den danske it-branche har det overraskende godt. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske it-branche har det forbavsende godt.

Ifølge analysehuset IDC vil de danske it-virksomheder nemlig komme ud af 2012 med en samlet vækst på hele 4,2 procent, skriver Berlingske.

Det er betydeligt mere, end der var udsigt til for blot tre måneder siden.

Ifølge IDC skyldes væksten især godt salg af hardware - primært tablet-computere og smartphones.

Hardwaresalg vokset med 10,8 procent

Ifølge Berlingske står hardwaresalget til at blive 10,8 procent højere end i fjor, mens it-opgaver - konsulentopgaver og lignende - vækster med 1,7 procent.

IDC mener dog, at der venter pæn vækst inden for salg af software og forskellige konsulentopgaver og lignende inden for de kommende par år.

IDC-analytiker Anders Elbak peger over for Berlingske på, at smartphones og tablet-computer i stigende grad bliver integreret i virksomhedernes it.

Han siger til avisen, at det ikke giver mening kun at anvende en dyr arbejdstelefon til at ringe på, når den også kan mange andre ting.

"Så hvorfor ikke også udnytte det ved at give bedre adgang til andre af virksomhedens it-systemer?" siger han til avisen.

IDC forventer, at de pæne vækstrater vil fortsætte i de kommende år.

"Der er fortsat forsigtighed med større it-projekter, men aktiviteten øges nu igen," siger Anders Elbak til Berlingske.

Han peger på, at mange virksomhedssystemer står over for udskiftning til mere intelligente versioner, ligesom der mange steder skal udvides med specialsystemer eller outsourcede systemer.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network