Så godt går det for dansk it-branche

Den danske it-branche har det overraskende godt. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske it-branche har det forbavsende godt.

Ifølge analysehuset IDC vil de danske it-virksomheder nemlig komme ud af 2012 med en samlet vækst på hele 4,2 procent, skriver Berlingske.

Det er betydeligt mere, end der var udsigt til for blot tre måneder siden.

Ifølge IDC skyldes væksten især godt salg af hardware - primært tablet-computere og smartphones.

Hardwaresalg vokset med 10,8 procent

Ifølge Berlingske står hardwaresalget til at blive 10,8 procent højere end i fjor, mens it-opgaver - konsulentopgaver og lignende - vækster med 1,7 procent.

IDC mener dog, at der venter pæn vækst inden for salg af software og forskellige konsulentopgaver og lignende inden for de kommende par år.

IDC-analytiker Anders Elbak peger over for Berlingske på, at smartphones og tablet-computer i stigende grad bliver integreret i virksomhedernes it.

Han siger til avisen, at det ikke giver mening kun at anvende en dyr arbejdstelefon til at ringe på, når den også kan mange andre ting.

"Så hvorfor ikke også udnytte det ved at give bedre adgang til andre af virksomhedens it-systemer?" siger han til avisen.

IDC forventer, at de pæne vækstrater vil fortsætte i de kommende år.

"Der er fortsat forsigtighed med større it-projekter, men aktiviteten øges nu igen," siger Anders Elbak til Berlingske.

Han peger på, at mange virksomhedssystemer står over for udskiftning til mere intelligente versioner, ligesom der mange steder skal udvides med specialsystemer eller outsourcede systemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra gavdi

    AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

    AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S