Så godt går det for dansk it-branche

Den danske it-branche har det overraskende godt. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske it-branche har det forbavsende godt.

Ifølge analysehuset IDC vil de danske it-virksomheder nemlig komme ud af 2012 med en samlet vækst på hele 4,2 procent, skriver Berlingske.

Det er betydeligt mere, end der var udsigt til for blot tre måneder siden.

Ifølge IDC skyldes væksten især godt salg af hardware - primært tablet-computere og smartphones.

Hardwaresalg vokset med 10,8 procent

Ifølge Berlingske står hardwaresalget til at blive 10,8 procent højere end i fjor, mens it-opgaver - konsulentopgaver og lignende - vækster med 1,7 procent.

IDC mener dog, at der venter pæn vækst inden for salg af software og forskellige konsulentopgaver og lignende inden for de kommende par år.

IDC-analytiker Anders Elbak peger over for Berlingske på, at smartphones og tablet-computer i stigende grad bliver integreret i virksomhedernes it.

Han siger til avisen, at det ikke giver mening kun at anvende en dyr arbejdstelefon til at ringe på, når den også kan mange andre ting.

"Så hvorfor ikke også udnytte det ved at give bedre adgang til andre af virksomhedens it-systemer?" siger han til avisen.

IDC forventer, at de pæne vækstrater vil fortsætte i de kommende år.

"Der er fortsat forsigtighed med større it-projekter, men aktiviteten øges nu igen," siger Anders Elbak til Berlingske.

Han peger på, at mange virksomhedssystemer står over for udskiftning til mere intelligente versioner, ligesom der mange steder skal udvides med specialsystemer eller outsourcede systemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S