Så godt går det for dansk it-branche

Den danske it-branche har det overraskende godt. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Den danske it-branche har det forbavsende godt.

Ifølge analysehuset IDC vil de danske it-virksomheder nemlig komme ud af 2012 med en samlet vækst på hele 4,2 procent, skriver Berlingske.

Det er betydeligt mere, end der var udsigt til for blot tre måneder siden.

Ifølge IDC skyldes væksten især godt salg af hardware - primært tablet-computere og smartphones.

Hardwaresalg vokset med 10,8 procent

Ifølge Berlingske står hardwaresalget til at blive 10,8 procent højere end i fjor, mens it-opgaver - konsulentopgaver og lignende - vækster med 1,7 procent.

IDC mener dog, at der venter pæn vækst inden for salg af software og forskellige konsulentopgaver og lignende inden for de kommende par år.

IDC-analytiker Anders Elbak peger over for Berlingske på, at smartphones og tablet-computer i stigende grad bliver integreret i virksomhedernes it.

Han siger til avisen, at det ikke giver mening kun at anvende en dyr arbejdstelefon til at ringe på, når den også kan mange andre ting.

"Så hvorfor ikke også udnytte det ved at give bedre adgang til andre af virksomhedens it-systemer?" siger han til avisen.

IDC forventer, at de pæne vækstrater vil fortsætte i de kommende år.

"Der er fortsat forsigtighed med større it-projekter, men aktiviteten øges nu igen," siger Anders Elbak til Berlingske.

Han peger på, at mange virksomhedssystemer står over for udskiftning til mere intelligente versioner, ligesom der mange steder skal udvides med specialsystemer eller outsourcede systemer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S