Populært open source CMS klar i helt ny version

Et af de mest populære open source CMS'er er nu klar i version 3.0.

Artikel top billede

Læs også:

Dansk CMS er kåret som et af verdens bedste

CMS-løsninger kæmper mod gratis alternativer

CMS: Det bruges indholds-systemerne til

Et af de meget udbredte open source CMS'er, Joomla, er netop frigivet i version 3.0.

Open source har traditionelt haft god medvind i CMS-verdenen, hvor systemer som Drupal, TYPO3, Wordpress og Joomla anvender på en lang række danske websider.

Sidstnævnte er netop frigivet i version 3.0.

Der er en række nye funktioner i Joomla 3. Blandt andet fremhæves:

- Nyt administrator-template og brugergrænseflade til responsivt webdesign.
- En simplere installationsproces i tre trin.
- Bedre understøttelse af Twitter.
- Nyt statistik-modul.
- Bedre søgefunktioner.

Joomla-projektet skriver, at brugere af version 2.5.x. ikke nødvendigvis skal opgradere, mens nye sider kan vælge imellem 2.5 og 3.0 afhængig af, hvilke behov man har.

"Vær opmærksom på tilgængeligheden af tredjeparts-templates og -udvidelser, når du beslutter, hvilken Joomla-version, du vil bruge," lyder anbefalingen.

Samtidig gøres CMS-folket opmærksom på, at man, hvis man kører med 3.0, skal opgradere til 3.1. og så fremdeles hver sjette måned frem til version 3.5.

Den største nyhed

Det kan der dog også være god grund til at gøre, hvis man ser på de nye funktioner i systemer.

"Den mest bemærkelsesværdige forskel er den totalt ombyggede administrator-del, der er opdateret til et moderne design med mange mere simple og brugervenlige brugergrænseflader," lyder det fra Joomla-organisationen.

I følge Joomla-organisationen selv er systemet i dag downloadet flere end 30 millioner gange. 

Se demo af administrationen i Joomla 3.0:



Læs også:

Dansk CMS er kåret som et af verdens bedste

CMS-løsninger kæmper mod gratis alternativer

CMS: Det bruges indholds-systemerne til

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporter til lokal IT støtte i Tirstrup

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S