Samsung: iPhone 5 krænker vores patenter

Samsung er ikke i tvivl: Apples nye iPhone 5 krænker Samsungs patenter ligesom tidligere udgaver af iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Computerworld News Service: Samsung Electronics har i USA begæret at få Apples seneste smartphone, iPhone 5, føjet til sit patentsøgsmål. Herudover er salgsforbuddet mod Samsungs Galaxy Tab 10.1 blevet ophævet.

Samsungs søger med en begæring at få føjet iPhone 5 til selskabets andet søgsmål mod Apple fra 18. april, oplyser Samsung i en pressemeddelelse.

"Vi har altid foretrukket at konkurrere i markedet i kraft af vores innovative produkter i stedet for ved domstolene," siger Samsung.

"Men Apple fortsætter sine aggressive juridiske handlinger, der begrænser konkurrencen i markedet. Under disse omstændigheder har vi ikke andet valg end at træffe de nødvendige foranstaltninger for at beskytte vores innovationer og immaterielle rettigheder."

Intet grundlag for forbud

Den samme domstol ophævede et foreløbigt forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1.

I sin kendelse understreger dommer Lucy H. Koh, at der ikke længere er noget grundlag for forbuddet, da en jury i august kendte, at Samsung ikke krænker designpatentet D'889.

Kohs kendelse fastslår også, at den kaution på godt 15 millioner kroner, som Apple måtte stille som et vilkår for at opnå det foreløbige forbud, ikke vil blive frigivet, før der er taget stilling til alle begæringer efter retssagen.

"Vi er tilfredse med domstolens beslutning i dag, som giver oprejsning til vores vurdering af sagen, navnlig at der ikke var tale om nogen krænkelse af Apples designpatent og at der ikke skulle have været nedlagt forbud," udtaler Samsung.

24. august kendte en jury, at Samsung skal betale Apple 6,07 milliarder kroner for at krænke adskillige af Apples patenter med flere af sine smartphones og tablets.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS