Samsung: iPhone 5 krænker vores patenter

Samsung er ikke i tvivl: Apples nye iPhone 5 krænker Samsungs patenter ligesom tidligere udgaver af iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Computerworld News Service: Samsung Electronics har i USA begæret at få Apples seneste smartphone, iPhone 5, føjet til sit patentsøgsmål. Herudover er salgsforbuddet mod Samsungs Galaxy Tab 10.1 blevet ophævet.

Samsungs søger med en begæring at få føjet iPhone 5 til selskabets andet søgsmål mod Apple fra 18. april, oplyser Samsung i en pressemeddelelse.

"Vi har altid foretrukket at konkurrere i markedet i kraft af vores innovative produkter i stedet for ved domstolene," siger Samsung.

"Men Apple fortsætter sine aggressive juridiske handlinger, der begrænser konkurrencen i markedet. Under disse omstændigheder har vi ikke andet valg end at træffe de nødvendige foranstaltninger for at beskytte vores innovationer og immaterielle rettigheder."

Intet grundlag for forbud

Den samme domstol ophævede et foreløbigt forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1.

I sin kendelse understreger dommer Lucy H. Koh, at der ikke længere er noget grundlag for forbuddet, da en jury i august kendte, at Samsung ikke krænker designpatentet D'889.

Kohs kendelse fastslår også, at den kaution på godt 15 millioner kroner, som Apple måtte stille som et vilkår for at opnå det foreløbige forbud, ikke vil blive frigivet, før der er taget stilling til alle begæringer efter retssagen.

"Vi er tilfredse med domstolens beslutning i dag, som giver oprejsning til vores vurdering af sagen, navnlig at der ikke var tale om nogen krænkelse af Apples designpatent og at der ikke skulle have været nedlagt forbud," udtaler Samsung.

24. august kendte en jury, at Samsung skal betale Apple 6,07 milliarder kroner for at krænke adskillige af Apples patenter med flere af sine smartphones og tablets.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S