Samsung: iPhone 5 krænker vores patenter

Samsung er ikke i tvivl: Apples nye iPhone 5 krænker Samsungs patenter ligesom tidligere udgaver af iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Computerworld News Service: Samsung Electronics har i USA begæret at få Apples seneste smartphone, iPhone 5, føjet til sit patentsøgsmål. Herudover er salgsforbuddet mod Samsungs Galaxy Tab 10.1 blevet ophævet.

Samsungs søger med en begæring at få føjet iPhone 5 til selskabets andet søgsmål mod Apple fra 18. april, oplyser Samsung i en pressemeddelelse.

"Vi har altid foretrukket at konkurrere i markedet i kraft af vores innovative produkter i stedet for ved domstolene," siger Samsung.

"Men Apple fortsætter sine aggressive juridiske handlinger, der begrænser konkurrencen i markedet. Under disse omstændigheder har vi ikke andet valg end at træffe de nødvendige foranstaltninger for at beskytte vores innovationer og immaterielle rettigheder."

Intet grundlag for forbud

Den samme domstol ophævede et foreløbigt forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1.

I sin kendelse understreger dommer Lucy H. Koh, at der ikke længere er noget grundlag for forbuddet, da en jury i august kendte, at Samsung ikke krænker designpatentet D'889.

Kohs kendelse fastslår også, at den kaution på godt 15 millioner kroner, som Apple måtte stille som et vilkår for at opnå det foreløbige forbud, ikke vil blive frigivet, før der er taget stilling til alle begæringer efter retssagen.

"Vi er tilfredse med domstolens beslutning i dag, som giver oprejsning til vores vurdering af sagen, navnlig at der ikke var tale om nogen krænkelse af Apples designpatent og at der ikke skulle have været nedlagt forbud," udtaler Samsung.

24. august kendte en jury, at Samsung skal betale Apple 6,07 milliarder kroner for at krænke adskillige af Apples patenter med flere af sine smartphones og tablets.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S