Samsung: iPhone 5 krænker vores patenter

Samsung er ikke i tvivl: Apples nye iPhone 5 krænker Samsungs patenter ligesom tidligere udgaver af iPhone.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Computerworld News Service: Samsung Electronics har i USA begæret at få Apples seneste smartphone, iPhone 5, føjet til sit patentsøgsmål. Herudover er salgsforbuddet mod Samsungs Galaxy Tab 10.1 blevet ophævet.

Samsungs søger med en begæring at få føjet iPhone 5 til selskabets andet søgsmål mod Apple fra 18. april, oplyser Samsung i en pressemeddelelse.

"Vi har altid foretrukket at konkurrere i markedet i kraft af vores innovative produkter i stedet for ved domstolene," siger Samsung.

"Men Apple fortsætter sine aggressive juridiske handlinger, der begrænser konkurrencen i markedet. Under disse omstændigheder har vi ikke andet valg end at træffe de nødvendige foranstaltninger for at beskytte vores innovationer og immaterielle rettigheder."

Intet grundlag for forbud

Den samme domstol ophævede et foreløbigt forbud mod salg af Samsungs Galaxy Tab 10.1.

I sin kendelse understreger dommer Lucy H. Koh, at der ikke længere er noget grundlag for forbuddet, da en jury i august kendte, at Samsung ikke krænker designpatentet D'889.

Kohs kendelse fastslår også, at den kaution på godt 15 millioner kroner, som Apple måtte stille som et vilkår for at opnå det foreløbige forbud, ikke vil blive frigivet, før der er taget stilling til alle begæringer efter retssagen.

"Vi er tilfredse med domstolens beslutning i dag, som giver oprejsning til vores vurdering af sagen, navnlig at der ikke var tale om nogen krænkelse af Apples designpatent og at der ikke skulle have været nedlagt forbud," udtaler Samsung.

24. august kendte en jury, at Samsung skal betale Apple 6,07 milliarder kroner for at krænke adskillige af Apples patenter med flere af sine smartphones og tablets.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Opentext

Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job