Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Nyt fokus på områder med ingen eller ringe mobildækning.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Ingen dækning."

Den besked skal møde langt færre danskere i fremtiden, hvis man skal tro de gode intentioner, der ligger i en ny aftale mellem det offentlige og de største danske teleselskaber. 

Repræsentanter fra telebranchen, Erhvervs- og Vækstministeriet, Kommunernes Landsforening, samt repræsentanter fra regionerne og kommunerne holdt i går møde om sorte huller i det danske mobilnet.

Partner indgik i februar 2012 en aftale, der skal forbedre mobildækningen i Danmark.

Det skal blandt andet ske igennem investeringer fra teleselskaberne på 6-6,5 milliarder kroner, ny kortlægning af mobildækningen og gennem dialog.

På mødet fik kommunerne og regionerne mulighed for at drøfte problemerne om mobilforbindelserne med teleselskaberne 3, TDC, Telenor og Telia.

Bedre samarbejde skal fjerne sorte huller

Regionsformanden for Region Midtjylland fremhæver vigtigheden af, at borgerne har adgang til god mobildækning.

"Det giver tryghed at kunne ringe 112 i alle områder af landet. Derfor er samarbejdet med teleselskaberne om forbedret dækning meget vigtigt" siger Bent Hansen i pressemeddelelsen.

Ønsket om forbedring af mobildækningen imødekommes af telebranchen, der blev repræsenteret af direktør i Telekommunikationsindustrien, Jacob Willer.

"Ved at sikre en god dialog og et tættere samarbejde kan vi sammen få skabt forudsætningerne for en bedre mobildækning," siger Jacob Willer i pressemeddelelsen.

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS