Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Nyt fokus på områder med ingen eller ringe mobildækning.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Ingen dækning."

Den besked skal møde langt færre danskere i fremtiden, hvis man skal tro de gode intentioner, der ligger i en ny aftale mellem det offentlige og de største danske teleselskaber. 

Repræsentanter fra telebranchen, Erhvervs- og Vækstministeriet, Kommunernes Landsforening, samt repræsentanter fra regionerne og kommunerne holdt i går møde om sorte huller i det danske mobilnet.

Partner indgik i februar 2012 en aftale, der skal forbedre mobildækningen i Danmark.

Det skal blandt andet ske igennem investeringer fra teleselskaberne på 6-6,5 milliarder kroner, ny kortlægning af mobildækningen og gennem dialog.

På mødet fik kommunerne og regionerne mulighed for at drøfte problemerne om mobilforbindelserne med teleselskaberne 3, TDC, Telenor og Telia.

Bedre samarbejde skal fjerne sorte huller

Regionsformanden for Region Midtjylland fremhæver vigtigheden af, at borgerne har adgang til god mobildækning.

"Det giver tryghed at kunne ringe 112 i alle områder af landet. Derfor er samarbejdet med teleselskaberne om forbedret dækning meget vigtigt" siger Bent Hansen i pressemeddelelsen.

Ønsket om forbedring af mobildækningen imødekommes af telebranchen, der blev repræsenteret af direktør i Telekommunikationsindustrien, Jacob Willer.

"Ved at sikre en god dialog og et tættere samarbejde kan vi sammen få skabt forudsætningerne for en bedre mobildækning," siger Jacob Willer i pressemeddelelsen.

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car