Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Nyt fokus på områder med ingen eller ringe mobildækning.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Ingen dækning."

Den besked skal møde langt færre danskere i fremtiden, hvis man skal tro de gode intentioner, der ligger i en ny aftale mellem det offentlige og de største danske teleselskaber. 

Repræsentanter fra telebranchen, Erhvervs- og Vækstministeriet, Kommunernes Landsforening, samt repræsentanter fra regionerne og kommunerne holdt i går møde om sorte huller i det danske mobilnet.

Partner indgik i februar 2012 en aftale, der skal forbedre mobildækningen i Danmark.

Det skal blandt andet ske igennem investeringer fra teleselskaberne på 6-6,5 milliarder kroner, ny kortlægning af mobildækningen og gennem dialog.

På mødet fik kommunerne og regionerne mulighed for at drøfte problemerne om mobilforbindelserne med teleselskaberne 3, TDC, Telenor og Telia.

Bedre samarbejde skal fjerne sorte huller

Regionsformanden for Region Midtjylland fremhæver vigtigheden af, at borgerne har adgang til god mobildækning.

"Det giver tryghed at kunne ringe 112 i alle områder af landet. Derfor er samarbejdet med teleselskaberne om forbedret dækning meget vigtigt" siger Bent Hansen i pressemeddelelsen.

Ønsket om forbedring af mobildækningen imødekommes af telebranchen, der blev repræsenteret af direktør i Telekommunikationsindustrien, Jacob Willer.

"Ved at sikre en god dialog og et tættere samarbejde kan vi sammen få skabt forudsætningerne for en bedre mobildækning," siger Jacob Willer i pressemeddelelsen.

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job