Sådan skal mobildækningen forbedres i kommunerne

Nyt fokus på områder med ingen eller ringe mobildækning.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Ingen dækning."

Den besked skal møde langt færre danskere i fremtiden, hvis man skal tro de gode intentioner, der ligger i en ny aftale mellem det offentlige og de største danske teleselskaber. 

Repræsentanter fra telebranchen, Erhvervs- og Vækstministeriet, Kommunernes Landsforening, samt repræsentanter fra regionerne og kommunerne holdt i går møde om sorte huller i det danske mobilnet.

Partner indgik i februar 2012 en aftale, der skal forbedre mobildækningen i Danmark.

Det skal blandt andet ske igennem investeringer fra teleselskaberne på 6-6,5 milliarder kroner, ny kortlægning af mobildækningen og gennem dialog.

På mødet fik kommunerne og regionerne mulighed for at drøfte problemerne om mobilforbindelserne med teleselskaberne 3, TDC, Telenor og Telia.

Bedre samarbejde skal fjerne sorte huller

Regionsformanden for Region Midtjylland fremhæver vigtigheden af, at borgerne har adgang til god mobildækning.

"Det giver tryghed at kunne ringe 112 i alle områder af landet. Derfor er samarbejdet med teleselskaberne om forbedret dækning meget vigtigt" siger Bent Hansen i pressemeddelelsen.

Ønsket om forbedring af mobildækningen imødekommes af telebranchen, der blev repræsenteret af direktør i Telekommunikationsindustrien, Jacob Willer.

"Ved at sikre en god dialog og et tættere samarbejde kan vi sammen få skabt forudsætningerne for en bedre mobildækning," siger Jacob Willer i pressemeddelelsen.

Læs også:

Kommune svarer igen: Mobildækning ikke vores ansvar

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S