Her er kundernes ærlige mening om Oracle

Det er langtfra kun pæne ord, som Oracles OpenWorld-deltagere har at sige om Oracle. Læs her, hvad kunder og partnere i virkeligheden mener om it-selskabet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

San Fransisco: "Dyr", "professionel", "gigantisk".

Sådan lyder tre ord, der går igen i en voxpop, som Computerworld har udført blandt 30 høje og lave deltagere med og uden hæle på Oracles egen OpenWorld-konference i og ude foran San Francisco-konferencecentret Moscone.

Den dyre database

Med lovning om anonymitet har Computerworld spurgt, hvordan den enkelte konference-deltager vil beskrive Oracle med ét ord.

Udvalgte uddybninger lyder således.

"Vi mister en masse funktionalitet, fordi Oracle er for dyr. Derfor kigger vi nu efter alternative løsninger, Jeg ved, at en masse i vores branche (bankbranchen, red.) overvejer det samme," forklarer en 50-årig database-manager fra Schweiz.

En 57-årig amerikansk database-administrator opsummerer sit syn på Oracle på følgende måde:

Jeg elsker Oracles produkter, men jeg hader selskabets licenser."

Stor og professionel

Flere adspurgte udtrykker beundring over Oracles evner til at opkøbe selskaber og integrere de nyindkøbte virksomheders teknologier i sin brede portefølje af software- og hardwareløsninger.

"Gode strategiske indkøb kendetegner Oracle i de sidste mange år. Selskabet har virkelig øje for, hvor der skal handles," siger en hollandsk udvikler på 27 til Computerworlds udsendte.

Andre er ligeså rosende i beskrivelsen af Oracle.

"Oracle er meget opmærksom på ens problemer, og agerer meget professionelt i løsningen af problemerne. Selskabet leverer simpelthen varen," lyder skudsmålet fra en 48-årig it-arkitekt fra Storbritannien.

Størrelse og gørelse

De mest gentagede ord i mini-undersøgelsen er midlertidigt "kæmpestor", "enorm" og "gigantisk".

Men størrelsen alene betyder ikke alt. Heller ikke i it-verdenen.

Han var en lille tissemyre i en stor tue

I hvert fald ikke, når man spørger en 57-årig amerikaner, der har arbejdet for Oracle i flere år, men nu sidder som systemingeniør i en mellemstor amerikansk finansvirksomhed.

"Selskabet er næsten over the top med sine mange opkøb, der har betydet vanvittigt mange nye mennesker i firmaet, så man næsten følte sig som en lille myre i en stor myretue til sidst," siger han.

En applikations-manager fra Estland er også bekymret for, om Oracle er ved at blive så stor, at det går ud over produkterne.

"Jeg er bekymret for, at de mange opkøb betyder, at nogle teknologier som Java og MySQL bliver ignoreret i mængden af opkøb," fortæller den 37-årige estiske applikations-manager.

IDC: Forventelige svar
Analytiker Anders Elbak fra it-analysehuset IDC er ikke overrasket over svarene i voxpoppen.

"Oracle opfattes generelt som dyrt, men det hænger delvis sammen med at de udfordringer, som mange har med licenser og antallet af deres kerner," forklarer han og fortsætter:

"Jeg hører dog også meget godt, hvilket passer godt med 'professionel'," siger IDC-analytikeren.

Han peger samtidig på, at med hensyn til størrelsen, så kan det ofte opfattes negativt, da nogle produkter kan drukne i portefølje-vrimlen, så en kunde simpelthen mister overblikket. Derudover kan kunden selv føle sig overset, eller have fornemmelsen af, at man bliver overset.

"Den udfordring har de fleste store it-leverandører," lyder det fra IDC-analytiker Anders Elbak.

Du kan læse Oracles svar på kritikken her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS