Løn-udbetalinger til Ciscos topchef falder markant

Ciscos topchef, John Chambers, løn er på et år faldet med ni procent. Se her, hvor meget han alligevel tjener på at stå i spidsen for Cisco.

Artikel top billede

Læs også:

Ciscos topchef stopper snart: Overvejer disse efterfølgere

I gang med at omdefinere sig selv: Her er Ciscos fremtid

Computerworld News Service: Ciscos topchef, John Chambers, modtog i regnskabsåret 2012 en kontant bonus på 23 millioner kroner, hvilket dog ikke var nok til at opveje en nedgang på 41 procent fra aktietildelinger.

Hans samlede lønpakke på godt 67 millioner kroner er ni procent lavere end i 2011, da hans lønpakke løb op i 74,4 millioner kroner.

Udover den såkaldt resultatbaserede bonus på 23 millioner kroner modtog Chambers en løn på cirka 2.162.000 kroner og aktietildelinger for 42,1 millioner kroner i regnskabsåret 2012, der sluttede 28. juli.

Lønforhøjelse i sigte

I 2011 blev det til 72,1 millioner kroner i aktietildelinger, men ingen kontant bonus, viser dokumenter fra USA's børstilsyn, Securities and Exchange Commission.

Chambers' løn for 2012 er den samme som året før, men han har lønforhøjelse i sigte.

Ciscos kompensations-komite har godkendt en næsten tredobling af topchefens løn til over 6,3 millioner kroner for regnskabsåret 2013.

Herudover satte selskabet i 2012 cirka 63.600 kroner ind på Chambers' pension.

Desuden fik Chambers godtgjort rejseudgifter for 12,1 millioner kroner i forbindelse med brug af et privatfly til forretningsformål. Denne godtgørelse er ikke inkluderet i opregningen af Chambers' samlede kompensation for 2012.

Chambers' samlede kompensation er udregnet på grundlag af beløb fra et dokument indgivet til SEC 26. september.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S