Løn-udbetalinger til Ciscos topchef falder markant

Ciscos topchef, John Chambers, løn er på et år faldet med ni procent. Se her, hvor meget han alligevel tjener på at stå i spidsen for Cisco.

Artikel top billede

Læs også:

Ciscos topchef stopper snart: Overvejer disse efterfølgere

I gang med at omdefinere sig selv: Her er Ciscos fremtid

Computerworld News Service: Ciscos topchef, John Chambers, modtog i regnskabsåret 2012 en kontant bonus på 23 millioner kroner, hvilket dog ikke var nok til at opveje en nedgang på 41 procent fra aktietildelinger.

Hans samlede lønpakke på godt 67 millioner kroner er ni procent lavere end i 2011, da hans lønpakke løb op i 74,4 millioner kroner.

Udover den såkaldt resultatbaserede bonus på 23 millioner kroner modtog Chambers en løn på cirka 2.162.000 kroner og aktietildelinger for 42,1 millioner kroner i regnskabsåret 2012, der sluttede 28. juli.

Lønforhøjelse i sigte

I 2011 blev det til 72,1 millioner kroner i aktietildelinger, men ingen kontant bonus, viser dokumenter fra USA's børstilsyn, Securities and Exchange Commission.

Chambers' løn for 2012 er den samme som året før, men han har lønforhøjelse i sigte.

Ciscos kompensations-komite har godkendt en næsten tredobling af topchefens løn til over 6,3 millioner kroner for regnskabsåret 2013.

Herudover satte selskabet i 2012 cirka 63.600 kroner ind på Chambers' pension.

Desuden fik Chambers godtgjort rejseudgifter for 12,1 millioner kroner i forbindelse med brug af et privatfly til forretningsformål. Denne godtgørelse er ikke inkluderet i opregningen af Chambers' samlede kompensation for 2012.

Chambers' samlede kompensation er udregnet på grundlag af beløb fra et dokument indgivet til SEC 26. september.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job