TDC får kamp til stregen fra ny front

Med åbningen af et nyt kæmpe datacenter i Jylland gør sjællandsk fiberselskab klar til at erobre flere markedsandele blandt jyske erhvervskunder.

Artikel top billede

Datacenter-udbydere som TDC kan se frem til en skærpelse af konkurrencen, når fiberleverandøren GlobalConnect 25. oktober slår dørene op til et 4.000 kvadratmeter stort, splinternyt datacenter og jysk hovedsæde i Stilling ved Skanderborg.

Og i månederne forud for åbningen er der hverken sparet på investeringerne eller mandetimerne.

Det fortæller salgs- og marketingsdirektør Christian Holm Christensen fra GlobalConnect, der ellers mest er kendt for at levere fiber-backbone til erhvervslivet.

"Vi har købt en bygning og er i gang med at lave det til et stort datacenter, så vi udvider stærkt i Jylland," fortæller Christian Holm Christensen og fortsætter:

Anseeligt millionbeløb

"Vi har investeret et anseeligt millionbeløb i det nye datacenter, og vi har allerede de første kunder i hus. Samtidig betyder åbningen, at vi samler vores jyske aktiviteter på et nyt kontor,"
lyder det salgsdirektøren, som fortæller, at selskabet indtil nu har haft aktiviteter i Århus, Aalborg foruden et datacenter i Kolding. Her begyndte pladsen dog at blive for trang.

Salgsdirektøren tilføjer, at det nye jyske hovedsæde til at begynde med har 22 ansatte og i første omgang står klar med en 400 kvadratmeter stor datacenter-hal med mulighed for løbende udvidelse, når flere kunder kommer til.

Trods GlobalConnects mere synlige rolle som fiberleverandør er datacenter-aktiviteterne dog langt fra nye.

"Fiber er vores grundsten, men allerede tilbage i 1997-98 fandt vi ud af, at fiberen naturligvis også skal termineres et sted," siger han og uddyber, at selskabet allerede har et 5.500 kvadratmeter stort datacenter i Taastrup, hvor 30 procent af Danmarks internet-trafik på en eller anden vis løber igennem.

Lige nu er selskabet desuden i gang med en 700 kvadratmeter stor udbygning af datacentret i Taastrup.

Markedsandel på 20 procent

Ifølge salgsdirektøren er det ensbetydende med, at selskabet i dag er nummer to på datacenter-markedet efter TDC.

Han vurderer, at selskabets markedsandel ligger på omkring 20 procent.

Ved hjælp af fiberforretningen har selskabet således allerede en fod i døren hos flere jyske virksomheder. Den skal nu sparkes yderligere op, og efterspørgslen er ifølge salgsdirektøren stærkt stigende.

"Kunderne kigger på, om teknikken og sikkerheden er i orden og derefter om prisen er konkurrencedygtig, og vi kan være med hele vejen," bedyrer han.

Han tilføjer, at datacenterets nye installationer og dermed muligheden for at effektivisere med færre udgifter til vedligeholdelse er altafgørende i en tid, hvor prisen på strøm stiger.

Han fortæller, at GlobalConnect selv har designet det jyske datacenter.

"Vi har ekspertisen in-house, så vi har bygget det selv og har projektledere ansat. Vi har selv bestemt, hvordan det hele skal udformes og indrettes, lige fra transformatorer til kølesystemer og generatorer, som vi har bestilt, men dog ikke selv har samlet fysisk," slutter salgsdirektøren.

Annonceindlæg fra Salesforce

Sådan høster det offentlige værdi af AI-agenter

AI-agenter skaber allerede resultater i kommunal sammenhæng, men det kræver klare mål og viden om mulighederne for at få størst gevinst af indsatsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job