TDC får kamp til stregen fra ny front

Med åbningen af et nyt kæmpe datacenter i Jylland gør sjællandsk fiberselskab klar til at erobre flere markedsandele blandt jyske erhvervskunder.

Artikel top billede

Datacenter-udbydere som TDC kan se frem til en skærpelse af konkurrencen, når fiberleverandøren GlobalConnect 25. oktober slår dørene op til et 4.000 kvadratmeter stort, splinternyt datacenter og jysk hovedsæde i Stilling ved Skanderborg.

Og i månederne forud for åbningen er der hverken sparet på investeringerne eller mandetimerne.

Det fortæller salgs- og marketingsdirektør Christian Holm Christensen fra GlobalConnect, der ellers mest er kendt for at levere fiber-backbone til erhvervslivet.

"Vi har købt en bygning og er i gang med at lave det til et stort datacenter, så vi udvider stærkt i Jylland," fortæller Christian Holm Christensen og fortsætter:

Anseeligt millionbeløb

"Vi har investeret et anseeligt millionbeløb i det nye datacenter, og vi har allerede de første kunder i hus. Samtidig betyder åbningen, at vi samler vores jyske aktiviteter på et nyt kontor,"
lyder det salgsdirektøren, som fortæller, at selskabet indtil nu har haft aktiviteter i Århus, Aalborg foruden et datacenter i Kolding. Her begyndte pladsen dog at blive for trang.

Salgsdirektøren tilføjer, at det nye jyske hovedsæde til at begynde med har 22 ansatte og i første omgang står klar med en 400 kvadratmeter stor datacenter-hal med mulighed for løbende udvidelse, når flere kunder kommer til.

Trods GlobalConnects mere synlige rolle som fiberleverandør er datacenter-aktiviteterne dog langt fra nye.

"Fiber er vores grundsten, men allerede tilbage i 1997-98 fandt vi ud af, at fiberen naturligvis også skal termineres et sted," siger han og uddyber, at selskabet allerede har et 5.500 kvadratmeter stort datacenter i Taastrup, hvor 30 procent af Danmarks internet-trafik på en eller anden vis løber igennem.

Lige nu er selskabet desuden i gang med en 700 kvadratmeter stor udbygning af datacentret i Taastrup.

Markedsandel på 20 procent

Ifølge salgsdirektøren er det ensbetydende med, at selskabet i dag er nummer to på datacenter-markedet efter TDC.

Han vurderer, at selskabets markedsandel ligger på omkring 20 procent.

Ved hjælp af fiberforretningen har selskabet således allerede en fod i døren hos flere jyske virksomheder. Den skal nu sparkes yderligere op, og efterspørgslen er ifølge salgsdirektøren stærkt stigende.

"Kunderne kigger på, om teknikken og sikkerheden er i orden og derefter om prisen er konkurrencedygtig, og vi kan være med hele vejen," bedyrer han.

Han tilføjer, at datacenterets nye installationer og dermed muligheden for at effektivisere med færre udgifter til vedligeholdelse er altafgørende i en tid, hvor prisen på strøm stiger.

Han fortæller, at GlobalConnect selv har designet det jyske datacenter.

"Vi har ekspertisen in-house, så vi har bygget det selv og har projektledere ansat. Vi har selv bestemt, hvordan det hele skal udformes og indrettes, lige fra transformatorer til kølesystemer og generatorer, som vi har bestilt, men dog ikke selv har samlet fysisk," slutter salgsdirektøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura