Nyt fiberudbud kan blive en bombe under TDC

Minister hives ind i sag om dristigt kommunalt it-udbud, der indebærer et helt særligt fiberkrav. Udbuddet er en potentiel bombe under TDC's kobberforretning.

Artikel top billede

Hvis du vil vinde vores udbud af fiberbredbånd, skal du også levere fiber til samtlige borgere og virksomheder i kommunens byer og landsbyer - og vi bestemmer max-prisen.

Sådan lød udmeldingen fra Ringkøbing-Skjern kommune for en lille måneds tid siden til potentielle leverandører.

Kommunen selv erkender, at forslaget er dristigt, men mener samtidig, at en fiberudrulning er helt nødvendig for at få kommunen op i gear i forhold til at nå regeringens målsætning om 100 megabit til alle borgere og virksomheder i 2020.

"Udbuddet er blevet kaldt dristigt, og det er nok ikke helt forkert. Der skal dog ikke herske tvivl om, at vi tror på, det kan lade sig gøre. Der er behov for, at vi sikrer den fremtidige erhvervsudvikling i yderområderne," udtalte kommunaldirektør Niels Erik Kjærgaard i en pressemeddelelse.

For nylig viste en undersøgelse fra Aalborg universitet, at Ringkøbing-Skjern kommune ligger under landsgennemsnittet inden for alle bredbåndsparametre.

Bombe under TDC

Men noget tyder nu på, at udbuddet, udover at være dristigt, også har en vis kontroversiel karakter i branchen, da det for eksempel udelukker TDC til at byde ind med en kobberløsning.  

I hvert fald har folketingspolitiker Mette Bock fra Liberal Alliance bedt erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) om at tage stilling til sagen. Det sker i form af en række § 20-spørgsmål.

"Finder ministeren, at det er i overensstemmelse med udbudsreglerne, når Ringkøbing-Skjern Kommune i et it-udbud kræver, at vinderen af udbuddet udover at levere it til kommunens institutioner skal rulle fiberbredbånd ud til alle kommunens byer og landsbyer til en af kommunen fastsat maksimal pris," spørger Mette Bock.

"Mener ministeren, at Ringkøbing-Skjern Kommunes udbudsvilkår for it-udbud er foreneligt med principperne bag den nuværende regulering af bredbåndsmarkedet, der er baseret på markedsvilkår og teknologineutralitet?"

Og sidst, men ikke mindst:

"Finder ministeren, at Ringkøbing-Skjern Kommunes udbudsvilkår for it-udbud, der bl.a. indeholder konkrete prislofter for detailpriser, er acceptable, set i lyset af at Erhvervsstyrelsen regulerer bredbåndsmarkedet igennem markedsanalyser og konkrete markedsafgørelser, og i den forbindelse har afklaret, at der ikke er grundlag for regulering af detailpriser på bredbåndsmarkedet?"

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job