Nyt fiberudbud kan blive en bombe under TDC

Minister hives ind i sag om dristigt kommunalt it-udbud, der indebærer et helt særligt fiberkrav. Udbuddet er en potentiel bombe under TDC's kobberforretning.

Artikel top billede

Hvis du vil vinde vores udbud af fiberbredbånd, skal du også levere fiber til samtlige borgere og virksomheder i kommunens byer og landsbyer - og vi bestemmer max-prisen.

Sådan lød udmeldingen fra Ringkøbing-Skjern kommune for en lille måneds tid siden til potentielle leverandører.

Kommunen selv erkender, at forslaget er dristigt, men mener samtidig, at en fiberudrulning er helt nødvendig for at få kommunen op i gear i forhold til at nå regeringens målsætning om 100 megabit til alle borgere og virksomheder i 2020.

"Udbuddet er blevet kaldt dristigt, og det er nok ikke helt forkert. Der skal dog ikke herske tvivl om, at vi tror på, det kan lade sig gøre. Der er behov for, at vi sikrer den fremtidige erhvervsudvikling i yderområderne," udtalte kommunaldirektør Niels Erik Kjærgaard i en pressemeddelelse.

For nylig viste en undersøgelse fra Aalborg universitet, at Ringkøbing-Skjern kommune ligger under landsgennemsnittet inden for alle bredbåndsparametre.

Bombe under TDC

Men noget tyder nu på, at udbuddet, udover at være dristigt, også har en vis kontroversiel karakter i branchen, da det for eksempel udelukker TDC til at byde ind med en kobberløsning.  

I hvert fald har folketingspolitiker Mette Bock fra Liberal Alliance bedt erhvervs- og vækstminister Ole Sohn (SF) om at tage stilling til sagen. Det sker i form af en række § 20-spørgsmål.

"Finder ministeren, at det er i overensstemmelse med udbudsreglerne, når Ringkøbing-Skjern Kommune i et it-udbud kræver, at vinderen af udbuddet udover at levere it til kommunens institutioner skal rulle fiberbredbånd ud til alle kommunens byer og landsbyer til en af kommunen fastsat maksimal pris," spørger Mette Bock.

"Mener ministeren, at Ringkøbing-Skjern Kommunes udbudsvilkår for it-udbud er foreneligt med principperne bag den nuværende regulering af bredbåndsmarkedet, der er baseret på markedsvilkår og teknologineutralitet?"

Og sidst, men ikke mindst:

"Finder ministeren, at Ringkøbing-Skjern Kommunes udbudsvilkår for it-udbud, der bl.a. indeholder konkrete prislofter for detailpriser, er acceptable, set i lyset af at Erhvervsstyrelsen regulerer bredbåndsmarkedet igennem markedsanalyser og konkrete markedsafgørelser, og i den forbindelse har afklaret, at der ikke er grundlag for regulering af detailpriser på bredbåndsmarkedet?"

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S