It-bommert: Pensionister skal betale ekstra børnebidrag

Udbetaling Danmark har oplevet den første officielle it-fejl. 301 pensionister er blevet opkrævet ekstra børnebidrag.

Artikel top billede

ATP, der ellers er kommet rosenrødt igennem et af landets største it-projekter i form af lanceringen af Udbetaling Danmark, har ved en fejl opkrævet for meget i børnebidrag fra 301 pensionister.

Det fortæller underdirektør i ATP, Carsten Bodahl der har ansvaret for kundeservice hos Udbetaling Danmark.

Pensionisterne skal efter nogle gamle regler kun betale et såkaldt tillæg for børnebidrag på 141 kroner. Men it-fejlen betyder, at de i denne uge i stedet er blevet opkrævet langt mere, fordi det såkaldte normalbidrag er lagt oven i.

Særkørsel sat forkert op

Fejlen er opstået, fordi den nye organisation, der den 1. oktober overtog ansvaret for håndteringen af en lang række offentlige ydelser, har lavet en manuel fejl ved en særkørsel i forbindelse med udsendelsen af 305.000 opkrævninger af gæld til det offentlige.

"Ved den kørsel var der ikke taget højde for, at det store beløb skulle væk og det kun var de 141 kroner der skulle på opkrævningen," siger, Carsten Bodahl.

Underdirektøren fortæller, at Udbetaling Danmark på baggrund af fejlen har været systemerne efter for at se, om fejlen var opstået i systemet.

"Men data er rigtige. De er som de skal være efter overførslen," siger han.

Menneskelig fejl

Derfor er der altså tale om en enkeltstående menneskelig fejl, hvor der skulle have været et par ekstra koder eller et ekstra program med, fortæller Carsten Bodahl.

"Når vi kører den første ordinære kørsel den 22. oktober, der ligger det her inde i programmet. Ved en normal kørsel ville de her beløb aldrig komme med," siger han.

Ifølge Carsten Bodahl har nogle af de berørte borger selv gjort Udbetaling Danmark opmærksom på fejlen. Her opfordrer man resten af de 301 personer, der også har modtaget et forkert girokort, til selv at rette beløbet på girokortet til 141 kroner inden de indbetaler det.

"Og så er det rettet til næste gang. Vi beklager det meget," siger Carsten Bodahl.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS