Køber springer fra: Vil ikke købe KMD alligevel

Endnu en mulig køber af KMD er sprunget fra på målstregen. Det er der en særlig grund til. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Salget af KMD er faldet til jorden, efter ejerne af selskabet, kapitalfonden EQT samt ATP, siden foråret har forsøgt at sælge selskabet, skriver Berlingske Business.

Ifølge avisen har EQT og ATP sigtet efter at sælge KMD for omkring otte milliarder kroner. Selv betalte de to milliarder kroner for selskabet, da de købte det af KL i 2008. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Berlingske endte EQT og ATP dog med at prisfastsætte KMD til knap syv milliarder kroner, som dog imidlertid ifølge avisen også har vist sig at være for dyrt.

I hvert fald har den amerikanske kapitalfond Advent Internation, der ellers har været fremme som interesseret køber af KMD, trukket sig fra handlen.

Ifølge Berlingske er parterne et godt stykke fra hinanden, og det er fortsat et åbent spørgsmål, om de vil være i stand til at nå hinanden igen.

Tidligere køber sprang også fra

Tidligere på året sprang også en anden kapitalfond, Nordic Capital, fra som mulig køber. Også dengang skyldes det uenighed om prisen. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Berlingske er en af de væsentligste grunde til uenigheden om prisen, at parterne ikke er enige om KMD's fremtidsmuligheder.

Det skyldes ikke mindst, at mange kommuner er utilfredse med KMD's priser, hvilket du kan læse mere om her.

Konsekvensen er, at KMD i stigende grad bliver udfordret på kommune-markedet, hvor selskabet ellers i mange år på flere områder har haft monopol.

Desuden er det ifølge Berlingske usikkert, om KMD's forretningsmodel kan overføres til det internationale marked.

Derfor er det ifølge avisen usikkert, om der kan hentes synergi-effekter ved eksempelvis at fusionere KMD med et andet europæisk it-selskab.

Læs også:

Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå.

Prislister: Få et indblik i KMD's monopol-priser.

Så guldrandet en investering er KMD.

Dansk it-historie: Her er KMD's turbulente liv.

Avis: KMD-salget er blevet afblæst.

KMD og Kombit slås: Vild uenighed om priser.

Så længe har KMD og kommuner skændtes om priser.

Kombit-plan: Disse KMD-priser skulle sammenlignes.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil