Køber springer fra: Vil ikke købe KMD alligevel

Endnu en mulig køber af KMD er sprunget fra på målstregen. Det er der en særlig grund til. Se den her.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Salget af KMD er faldet til jorden, efter ejerne af selskabet, kapitalfonden EQT samt ATP, siden foråret har forsøgt at sælge selskabet, skriver Berlingske Business.

Ifølge avisen har EQT og ATP sigtet efter at sælge KMD for omkring otte milliarder kroner. Selv betalte de to milliarder kroner for selskabet, da de købte det af KL i 2008. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Berlingske endte EQT og ATP dog med at prisfastsætte KMD til knap syv milliarder kroner, som dog imidlertid ifølge avisen også har vist sig at være for dyrt.

I hvert fald har den amerikanske kapitalfond Advent Internation, der ellers har været fremme som interesseret køber af KMD, trukket sig fra handlen.

Ifølge Berlingske er parterne et godt stykke fra hinanden, og det er fortsat et åbent spørgsmål, om de vil være i stand til at nå hinanden igen.

Tidligere køber sprang også fra

Tidligere på året sprang også en anden kapitalfond, Nordic Capital, fra som mulig køber. Også dengang skyldes det uenighed om prisen. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Berlingske er en af de væsentligste grunde til uenigheden om prisen, at parterne ikke er enige om KMD's fremtidsmuligheder.

Det skyldes ikke mindst, at mange kommuner er utilfredse med KMD's priser, hvilket du kan læse mere om her.

Konsekvensen er, at KMD i stigende grad bliver udfordret på kommune-markedet, hvor selskabet ellers i mange år på flere områder har haft monopol.

Desuden er det ifølge Berlingske usikkert, om KMD's forretningsmodel kan overføres til det internationale marked.

Derfor er det ifølge avisen usikkert, om der kan hentes synergi-effekter ved eksempelvis at fusionere KMD med et andet europæisk it-selskab.

Læs også:

Kapitalfond tæt på at købe KMD for gigantisk beløb.

KMD's salgsproces i fare: Risikerer at gå helt i stå.

Prislister: Få et indblik i KMD's monopol-priser.

Så guldrandet en investering er KMD.

Dansk it-historie: Her er KMD's turbulente liv.

Avis: KMD-salget er blevet afblæst.

KMD og Kombit slås: Vild uenighed om priser.

Så længe har KMD og kommuner skændtes om priser.

Kombit-plan: Disse KMD-priser skulle sammenlignes.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Engagement Manager | Energy & Utility

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S