Her er bagmændene bag den svenske hacker-storm

Hele Sverige blev fredag truet på web-infrastrukturen af hackergruppen Anonymous. Nu er angriberne blevet identificeret.

Artikel top billede

Læs også:
Hackere truer: Vi lægger alle ned i dag kl. 14.30

Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

Fredag klokken 14.30 var der web-uro i Sverige.

Det var nemlig på dette klokkeslæt, at hacker-gruppen Anonymous havde erklæret en stribe navngivne svenske web-sider krig.

Allerede et par timer før kampstart begyndte målene at give efter for presset, der kom i form af overbelastningsangreb, også kaldet DDoS-angreb, hvor websites bliver oversvømmet af trafik, så de til sidst går ned.

Og klokken 14.30 gik det så for alvor løs.

"Vi har opgjort angrebet til at have ramt 80 procent af de mål, som hackerne havde forudsagt ville blive angrebet. Nogle var kun berørt i kort tid, mens andre stadig er nede," fortæller Peter Kruse, der er sikkerhedsekspert i firmaet CSIS.

"Vi fulgte slagets gang tæt, med det i baghovedet, at angrebene kunne brede sig over grænsen til Damark, hvilket de dog ikke gjorde."

"I løbet af lørdag blev der blæst til fred igen, og tiden blev i stedet brugt til, at Anonymous hyldede sig selv for en succesfuld aktion," fortæller han.

Med et par enkelte undtagelser er de svenske web-sider på højkant igen efter fredagens uroligheder.

Unge, vrede svenskere

Det, der bragte sindene i kog i broderlandet, var blandt andet, at de svenske myndigheder har slået hårdt ned på en stribe fildelings-tjenester ala Pirate Bay og mod host-firmaet PRQ.

"Der er en meget solid kultur i Sverige for frie data. Man har blandt andet et pirat-parti, der har mange støtter, som deler tankerne omkring fildeling," fortæller Peter Kruse.

Pirat-partiet opnåede 0,65 procent af stemmerne ved valget i 2010, og det er derfor ikke repræsenteret i Sveriges Riksdag, men har to repræsentanter i Europaparlamentet efter at have fået 7,1 procent af stemmerne ved Europaparlamentsvalget 2009.

Ifølge Wikipedia har partiet sin største vælgergruppe blandt yngre mænd, særligt i aldersgruppen 20-29 år, og det svarer nogenlunde overens med de observationer, som CSIS har gjort.

"Vi har samlet information om deltagerne i angrebet, og lidt overraskende var hovedparten af dem svenskere. Normalt kommer denne type angreb udefra, og man spærrer typisk for ip-adresser, som kommer uden for landets grænser, i forbindelse DDoS-angreb."

Og mange af deltagerne er, i god overensstemmelse med Pirat-partiets medlemmer, unge mænd.

"Anonymous er en flydende størrelse, der kan stable en organisation på benene til en bestemt sag, hvorefter den opløses igen. Men den profil, vi har tegnet på deltagerne i denne aktion, er vrede teenagere. Personerne er typisk mellem 12 og 16 år," fortæller Peter Kruse.

Den korte afstand mellem angribere og mål har også været medvirkende til, at angrebene har ramt hårdt, da datapakkerne ikke skal kastes rundt over mange internet-punkter, fortæller han.

Læs også:
Hackere truer: Vi lægger alle ned i dag kl. 14.30

Netangreb lægger svenske sider ned på stribe

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

KMD A/S

Vendor Security Compliance Lead

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Security Consultant (GRC)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job