CIO'er utilfredse: Vi regnes for nørder

It-chefer sættes i bås som stereotype nørder, og de mener, at deres værdi for forretningen kun anerkendes af dem selv.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

CIO'ens opfattelse af sin egen rolle i virksomheden er noget anderledes end den opfattelse, resten af organisationen har.

Det viser en undersøgelse fra pr- og kommunikationsbureauet Burson-Marsteller, der har spurgt 300 europæiske CIO'er om, hvordan de ser deres rolle ændrer sig i virksomheden.

It-lederne svarer, at de kæmper imod stereotyper og at deres værdi i organisationen undervurderes.

Blandt andet siger 60 procent af dem, deres kolleger tror, at de kan udøve mirakler og fremtrylle data, der ikke er gemt. Og 37 procent siger, at deres kolleger tror, at de løser tekniske problemer ved bare at trykke på control-alt-delete.

Tilliden mellem CIO og kollegerne i resten af organisationen er heller ikke stor, når en fjerdedel af it-cheferne siger, at kollegerne tror, at de spionerer i deres e-mails.

"Stereotypisering af teknologieksperter er udtalt. It-beslutningstagere føler sig misforstået, og deres bidrag i virksomheden er betydeligt undervurderet. At blive set som bare en "it-nørd" er en opfattelse, som it-chefer gerne vil slippe af med," mener Jonas Rugaard, direktør i Burson-Marsteller.

Innovative CIO'er

It-beslutningstagerne i undersøgelsen er meget optaget af innovation, som de ser som afgørende for organisationens forretningsstrategi.

75 procent føler, at innovation er central for organisationens forretningsstrategi, og 67 procent ser sig selv som den primære kilde til innovation i organisationen.

Over to tredjedele mener, at it-afdelingen er central for virksomhedens forretningsstrategi.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job