CIO'er utilfredse: Vi regnes for nørder

It-chefer sættes i bås som stereotype nørder, og de mener, at deres værdi for forretningen kun anerkendes af dem selv.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

CIO'ens opfattelse af sin egen rolle i virksomheden er noget anderledes end den opfattelse, resten af organisationen har.

Det viser en undersøgelse fra pr- og kommunikationsbureauet Burson-Marsteller, der har spurgt 300 europæiske CIO'er om, hvordan de ser deres rolle ændrer sig i virksomheden.

It-lederne svarer, at de kæmper imod stereotyper og at deres værdi i organisationen undervurderes.

Blandt andet siger 60 procent af dem, deres kolleger tror, at de kan udøve mirakler og fremtrylle data, der ikke er gemt. Og 37 procent siger, at deres kolleger tror, at de løser tekniske problemer ved bare at trykke på control-alt-delete.

Tilliden mellem CIO og kollegerne i resten af organisationen er heller ikke stor, når en fjerdedel af it-cheferne siger, at kollegerne tror, at de spionerer i deres e-mails.

"Stereotypisering af teknologieksperter er udtalt. It-beslutningstagere føler sig misforstået, og deres bidrag i virksomheden er betydeligt undervurderet. At blive set som bare en "it-nørd" er en opfattelse, som it-chefer gerne vil slippe af med," mener Jonas Rugaard, direktør i Burson-Marsteller.

Innovative CIO'er

It-beslutningstagerne i undersøgelsen er meget optaget af innovation, som de ser som afgørende for organisationens forretningsstrategi.

75 procent føler, at innovation er central for organisationens forretningsstrategi, og 67 procent ser sig selv som den primære kilde til innovation i organisationen.

Over to tredjedele mener, at it-afdelingen er central for virksomhedens forretningsstrategi.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse