CIO'er utilfredse: Vi regnes for nørder

It-chefer sættes i bås som stereotype nørder, og de mener, at deres værdi for forretningen kun anerkendes af dem selv.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk CIO'er nægter: Derfor vil vi ikke være driftsslaver

CIO'ens opfattelse af sin egen rolle i virksomheden er noget anderledes end den opfattelse, resten af organisationen har.

Det viser en undersøgelse fra pr- og kommunikationsbureauet Burson-Marsteller, der har spurgt 300 europæiske CIO'er om, hvordan de ser deres rolle ændrer sig i virksomheden.

It-lederne svarer, at de kæmper imod stereotyper og at deres værdi i organisationen undervurderes.

Blandt andet siger 60 procent af dem, deres kolleger tror, at de kan udøve mirakler og fremtrylle data, der ikke er gemt. Og 37 procent siger, at deres kolleger tror, at de løser tekniske problemer ved bare at trykke på control-alt-delete.

Tilliden mellem CIO og kollegerne i resten af organisationen er heller ikke stor, når en fjerdedel af it-cheferne siger, at kollegerne tror, at de spionerer i deres e-mails.

"Stereotypisering af teknologieksperter er udtalt. It-beslutningstagere føler sig misforstået, og deres bidrag i virksomheden er betydeligt undervurderet. At blive set som bare en "it-nørd" er en opfattelse, som it-chefer gerne vil slippe af med," mener Jonas Rugaard, direktør i Burson-Marsteller.

Innovative CIO'er

It-beslutningstagerne i undersøgelsen er meget optaget af innovation, som de ser som afgørende for organisationens forretningsstrategi.

75 procent føler, at innovation er central for organisationens forretningsstrategi, og 67 procent ser sig selv som den primære kilde til innovation i organisationen.

Over to tredjedele mener, at it-afdelingen er central for virksomhedens forretningsstrategi.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS