Derfor har TDC ombestemt sig: Tager Nokia tilbage i butikkerne

Efter meldingen om det modsatte kommer Nokias Lumia-telefoner alligevel ud i TDCs' butikker. Læs her hvorfor.

Artikel top billede

Læs også: Iskold luft: TDC dropper samarbejde med Nokia

I sidste uge meddelte TDC internt, at samarbejdet med Nokia var stoppet. En beslutning, der betød at Nokias Lumia-telefoner ikke ville være at finde på TDC's hylder.

"Vi kan ikke acceptere, at Nokia ikke i tilstrækkeligt omfang ønsker at bidrage til salget af deres egne telefoner," skriver TDC's indkøbschef Morten Steen Jensen ifølge Mobilsiden.dk i den interne mail.

Men alligevel lykkedes det så i går TDC at begrave stridsøksen og indgå en aftale med den skrantende finske telegigant.

TDC er fåmælt omkring den indgåede aftale og udtaler blot:

"TDC har netop indgået en aftale med Nokia - til begge parters tilfredshed - og TDC ser frem til at introducere Nokia Lumia 920 samtidig med resten af markedet. TDC og Nokia har ført en konstruktiv og positiv dialog, der bærer præg af et langt og solidt samarbejde, som også vil fortsætte fremadrettet," skriver TDC i en mail til Computerworld.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S