Microsoft skruer op for support af Windows Server 2008

Microsoft forlænger mainstream-supporten af Windows Server 2008. Det er der en særlig grund til.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft har forlænget mainstream-supporten af Windows Server 2008 med 18 måneder.

Detsker på baggrund af en regel hos Microsoft om at forlænge supportperioden, hvis det efterfølgende produkt for eksempel er forsinket.

"Denne Microsoft-regel giver minimum fem års mainstream-support eller to års ekstra mainstream-support efter et produkts efterfølger er udkommet, alt efter hvad der er længst," står der i nyhedsbrevet.

Microsoft anser den ægte efterfølger til Server 2008 at være Server 2012, som blev lanceret i sidste måned.

Dermed må mainstream-supporten af Server 2008, der ellers ville udløbe 9. juli 2013, ifølge denne regel ikke udløbe før 13. januar 2015.

Den forlængede support af Server 2008 udløber nu først 14. januar 2020.

Under mainstream-support tilbyder Microsoft gratis sikkerhedsrettelser, generelle rettelser og funktionsopdateringer. Under forlænget support, som løber fem år efter afslutningen af mainstream-support, tilbyder selskabet kun gratis sikkerhedsopdateringer, men vil mod betaling levere fejlrettelser, der ikke er sikkerhedsrelaterede.

Det er sket før, at de forskellige support-perioder er blevet forlænget. Microsoft forlængede for nyligt supporten af forbrugerudgaverne af Windows 7 og Windows Vista med fem år for at få den på linje med erhvervsudgavernes livscyklusser.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S