Telenor nupper gigant-kunde med 160.000 ansatte

Danmarks største telefonikunde forlænger sin aftale med Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også:

Dette firma vinder flest offentlige it-kontrakter

Danmarks største telefonikunde, den danske stat, har forlænget aftalen med Telenor, som dermed er eneleverandør af telefoni til staten frem til udgangen af 2013.

Telenor vandt i oktober 2010 Økonomistyrelsens store telefoniudbud og kunne dermed fortsætte som eneleverandør af mobil- og fastnettelefoni til statens 160.000 ansatte.

Aftalen løb i to år med mulighed for forlængelse to gange et år.

Nu har Moderniseringsstyrelsen, som Økonomistyrelsen hedder i dag, forlænget aftalen med Telenor, så den gælder indtil 31. december 2013.

"Sidste år rundede vi en milepæl som statens foretrukne telefonileverandør gennem 10 år, og vi er stolte af, at Danmarks største telefonikunde nu har forlænget aftalen med Telenor," siger Telenors erhvervsdirektør, Jesper Hansen.

Telefoniaftalen er forpligtende for alle statslige institutioner, men også regioner, kommuner, selvejende institutioner samt Folketinget og Nationalbanken kan gøre brug af aftalen.

I 2001 vandt Telenor det statslige telefoniudbud for første gang og genvandt det i 2003, 2007 og 2010.

"Vi ser frem til at fortsætte samarbejdet med den danske stat om at bruge telefoni til at gøre medarbejderne mere mobile og samtidig reducere omkostninger," siger Jesper Hansen.

Telenor er Danmarks næststørste leverandør af teleydelser til virksomheder og offentlige myndigheder.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S