Telenor nupper gigant-kunde med 160.000 ansatte

Danmarks største telefonikunde forlænger sin aftale med Telenor.

Artikel top billede

(Foto: Lars Sundström / Lars Sundström)

Læs også:

Dette firma vinder flest offentlige it-kontrakter

Danmarks største telefonikunde, den danske stat, har forlænget aftalen med Telenor, som dermed er eneleverandør af telefoni til staten frem til udgangen af 2013.

Telenor vandt i oktober 2010 Økonomistyrelsens store telefoniudbud og kunne dermed fortsætte som eneleverandør af mobil- og fastnettelefoni til statens 160.000 ansatte.

Aftalen løb i to år med mulighed for forlængelse to gange et år.

Nu har Moderniseringsstyrelsen, som Økonomistyrelsen hedder i dag, forlænget aftalen med Telenor, så den gælder indtil 31. december 2013.

"Sidste år rundede vi en milepæl som statens foretrukne telefonileverandør gennem 10 år, og vi er stolte af, at Danmarks største telefonikunde nu har forlænget aftalen med Telenor," siger Telenors erhvervsdirektør, Jesper Hansen.

Telefoniaftalen er forpligtende for alle statslige institutioner, men også regioner, kommuner, selvejende institutioner samt Folketinget og Nationalbanken kan gøre brug af aftalen.

I 2001 vandt Telenor det statslige telefoniudbud for første gang og genvandt det i 2003, 2007 og 2010.

"Vi ser frem til at fortsætte samarbejdet med den danske stat om at bruge telefoni til at gøre medarbejderne mere mobile og samtidig reducere omkostninger," siger Jesper Hansen.

Telenor er Danmarks næststørste leverandør af teleydelser til virksomheder og offentlige myndigheder.

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos