Steve Ballmer tvinges ned i løn

Microsofts topchef må bøde for vanskeligheder i Europa samt lav vækst for både online-forretningen og Windows.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsofts topchef, Steve Ballmer, får i år reduceret sin bonus, mens andre af Microsofts chefers bonusser stiger betydeligt, oplyser selskabet.

Ballmer har modtaget en bonus på knap 3,6 millioner kroner, hvilket er cirka 91 procent af hans bonusmål, oplyser Microsoft.

Sammen med en løn på knap fire millioner kroner og diverse andre aflønninger ligger Ballmers samlede lønpakke fra Microsoft på godt 7,5 millioner kroner for regnskabsåret 2012.

På trods af at have ført selskabet succesfuldt mod den nært forestående lancering af Windows 8, en ny Office-pakke og SQL Server 2012, samt en stigning på 12 i omsætningen fra servere og værktøjer, reduceres topchefens resultatbaserede bonus.

Nedgang og lav vækst

Det sker på grund af nedgang i Windows-divisionen, lav vækst i online-forretningen og fordi det ikke lykkedes Windows-divisionen at præsentere de europæiske brugere for et frit valg af browser.

Ballmers samlede kompensation blegner i forhold til selskabets driftsdirektør, Kevin Turners, lønpakke.

Turner halede i 2012 knap 62 millioner kroner hjem, hvoraf rundt regnet tre fjerdedele udgøres af Microsoft-aktier.

Alene hans bonus er dog på 13,9 millioner kroner.

Disse beløb er offentliggjort i dokumenter indgivet til USA's børstilsyn, SEC, 9. oktober forud for Microsofts årlige generalforsamling 28. november.

Herudover oplyses det i disse dokumenter, at direktør for Windows-divisionen, Steven Sinofsky, har modtaget en samlet lønpakke på godt 49,7 millioner kroner; at Kurt DelBene, der er chef for Office-divisionen, har modtaget 45,7 millioner kroner; mens Microsofts økonomidirektør, Peter Klein, har modtaget 29,5 millioner kroner.

I en separat indgivelse til SEC tirsdag oplyser Microsoft, at Netflix' topchef, Reed Hastings, ikke stiller op til genvalg som eksternt bestyrelsesmedlem ved Microsofts årlige generalforsamling.

Der gives ingen begrundelse for Hastings' beslutning. I en medfølgende pressemeddelelse roser Ballmer Hastings' arbejde i bestyrelsen.

Microsofts aktionærer skal stemme om ni nomineringer til selskabets bestyrelse. De nominerede er: Bill Gates, bestyrelsesformand; Steve Ballmer, topchef. Dina Dublon, tidligere økonomidirektør for JPMorgan Chase; Maria Klawe, leder af Harvey Mudd College; Stephen Luczo, bestyrelsesformand og topchef for Seagate Technology; David F. Marquardt, komplementar for August Capital; Charles Noski, tidligere næstformand for Bank of America; Dr. Helmut Panke, tidligere for formand for direktionen hos BMW; og John Thompson, topchef for Virtual Instruments.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo