KMD solgt: Her er den nye ejer

It-giganten KMD er blevet solgt til kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD er blevet solgt til kapitalfonden Advent International.

De nuværende ejere af it- og softwarevirksomheden er EQT og ATP, der i 2008 købte selskabet af landets kommuner via KL. Det kan du læse mere om her.

Advents investering er betinget af sædvanlig myndighedsgodkendelse og forventes gennemført inden årets udgang.

I en pressemeddelelse oplyser de nye ejere videre, at de har stor tiltro til KMD's nuværende direktion, som de derfor har bedt om at om at fortsætte.

Stolt topchef

"Vi er rigtig glade for og stolte over, at Advent International ser et stærkt potentiale i KMD," udtaler administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD.

Han påpeger, at KMD er i gang med en strategisk satsning inden for de nye velfærdsområder, hvor KMD udvikler it-løsninger til uddannelsessektoren og inden for velfærdsteknologi på omsorgs-, sundheds- og plejeområdet.

"KMD vil fortsat arbejde ihærdigt på at levere sikker, effektiv og fremsynet it til gavn for kunderne. Det er klart, at når KMD vokser og udvikler sig, så vil det samtidig have en positiv effekt for kunderne," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Salgsprisen er ikke oplyst i pressemeddelelsen.

Kaotiske udmeldinger

Processen omkring salget er blevet fulgt tæt af medierne.

Her er Advent International blevet nævnt som en oplagt køber flere gange, men er også blevet dømt ude.

Det har tidligere været fremme, at parterne har forhandlet om en pris i omegnen af syv milliarder kroner. KL solgte i sin tid KMD for i omegnen af to-tre milliarder kroner.

KMD har en årlig omsætning på mere end 4 milliarder kroner og har cirka 3.400 medarbejdere.

Læs også:

Køber springer fra: Vil ikke købe KMD alligevel.

Forlist KMD-salg led i et strategisk spil.

Prislister: Få et indblik i KMD's monopol-priser.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse