KMD solgt: Her er den nye ejer

It-giganten KMD er blevet solgt til kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD er blevet solgt til kapitalfonden Advent International.

De nuværende ejere af it- og softwarevirksomheden er EQT og ATP, der i 2008 købte selskabet af landets kommuner via KL. Det kan du læse mere om her.

Advents investering er betinget af sædvanlig myndighedsgodkendelse og forventes gennemført inden årets udgang.

I en pressemeddelelse oplyser de nye ejere videre, at de har stor tiltro til KMD's nuværende direktion, som de derfor har bedt om at om at fortsætte.

Stolt topchef

"Vi er rigtig glade for og stolte over, at Advent International ser et stærkt potentiale i KMD," udtaler administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD.

Han påpeger, at KMD er i gang med en strategisk satsning inden for de nye velfærdsområder, hvor KMD udvikler it-løsninger til uddannelsessektoren og inden for velfærdsteknologi på omsorgs-, sundheds- og plejeområdet.

"KMD vil fortsat arbejde ihærdigt på at levere sikker, effektiv og fremsynet it til gavn for kunderne. Det er klart, at når KMD vokser og udvikler sig, så vil det samtidig have en positiv effekt for kunderne," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Salgsprisen er ikke oplyst i pressemeddelelsen.

Kaotiske udmeldinger

Processen omkring salget er blevet fulgt tæt af medierne.

Her er Advent International blevet nævnt som en oplagt køber flere gange, men er også blevet dømt ude.

Det har tidligere været fremme, at parterne har forhandlet om en pris i omegnen af syv milliarder kroner. KL solgte i sin tid KMD for i omegnen af to-tre milliarder kroner.

KMD har en årlig omsætning på mere end 4 milliarder kroner og har cirka 3.400 medarbejdere.

Læs også:

Køber springer fra: Vil ikke købe KMD alligevel.

Forlist KMD-salg led i et strategisk spil.

Prislister: Få et indblik i KMD's monopol-priser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS