KMD solgt: Her er den nye ejer

It-giganten KMD er blevet solgt til kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD er blevet solgt til kapitalfonden Advent International.

De nuværende ejere af it- og softwarevirksomheden er EQT og ATP, der i 2008 købte selskabet af landets kommuner via KL. Det kan du læse mere om her.

Advents investering er betinget af sædvanlig myndighedsgodkendelse og forventes gennemført inden årets udgang.

I en pressemeddelelse oplyser de nye ejere videre, at de har stor tiltro til KMD's nuværende direktion, som de derfor har bedt om at om at fortsætte.

Stolt topchef

"Vi er rigtig glade for og stolte over, at Advent International ser et stærkt potentiale i KMD," udtaler administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD.

Han påpeger, at KMD er i gang med en strategisk satsning inden for de nye velfærdsområder, hvor KMD udvikler it-løsninger til uddannelsessektoren og inden for velfærdsteknologi på omsorgs-, sundheds- og plejeområdet.

"KMD vil fortsat arbejde ihærdigt på at levere sikker, effektiv og fremsynet it til gavn for kunderne. Det er klart, at når KMD vokser og udvikler sig, så vil det samtidig have en positiv effekt for kunderne," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Salgsprisen er ikke oplyst i pressemeddelelsen.

Kaotiske udmeldinger

Processen omkring salget er blevet fulgt tæt af medierne.

Her er Advent International blevet nævnt som en oplagt køber flere gange, men er også blevet dømt ude.

Det har tidligere været fremme, at parterne har forhandlet om en pris i omegnen af syv milliarder kroner. KL solgte i sin tid KMD for i omegnen af to-tre milliarder kroner.

KMD har en årlig omsætning på mere end 4 milliarder kroner og har cirka 3.400 medarbejdere.

Læs også:

Køber springer fra: Vil ikke købe KMD alligevel.

Forlist KMD-salg led i et strategisk spil.

Prislister: Få et indblik i KMD's monopol-priser.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job