KMD solgt: Her er den nye ejer

It-giganten KMD er blevet solgt til kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

KMD er blevet solgt til kapitalfonden Advent International.

De nuværende ejere af it- og softwarevirksomheden er EQT og ATP, der i 2008 købte selskabet af landets kommuner via KL. Det kan du læse mere om her.

Advents investering er betinget af sædvanlig myndighedsgodkendelse og forventes gennemført inden årets udgang.

I en pressemeddelelse oplyser de nye ejere videre, at de har stor tiltro til KMD's nuværende direktion, som de derfor har bedt om at om at fortsætte.

Stolt topchef

"Vi er rigtig glade for og stolte over, at Advent International ser et stærkt potentiale i KMD," udtaler administrerende direktør Lars Monrad-Gylling fra KMD.

Han påpeger, at KMD er i gang med en strategisk satsning inden for de nye velfærdsområder, hvor KMD udvikler it-løsninger til uddannelsessektoren og inden for velfærdsteknologi på omsorgs-, sundheds- og plejeområdet.

"KMD vil fortsat arbejde ihærdigt på at levere sikker, effektiv og fremsynet it til gavn for kunderne. Det er klart, at når KMD vokser og udvikler sig, så vil det samtidig have en positiv effekt for kunderne," forklarer Lars Monrad-Gylling.

Salgsprisen er ikke oplyst i pressemeddelelsen.

Kaotiske udmeldinger

Processen omkring salget er blevet fulgt tæt af medierne.

Her er Advent International blevet nævnt som en oplagt køber flere gange, men er også blevet dømt ude.

Det har tidligere været fremme, at parterne har forhandlet om en pris i omegnen af syv milliarder kroner. KL solgte i sin tid KMD for i omegnen af to-tre milliarder kroner.

KMD har en årlig omsætning på mere end 4 milliarder kroner og har cirka 3.400 medarbejdere.

Læs også:

Køber springer fra: Vil ikke købe KMD alligevel.

Forlist KMD-salg led i et strategisk spil.

Prislister: Få et indblik i KMD's monopol-priser.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S