Tillidsmand efter salg: Vi vil kæmpe for KMD

Tillidsmand for 1.400 it-ansatte hos KMD er netop nu til møde om salget til den nye ejer.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Breaking: KMD solgt

"Det er en spændende dag."

Sådan siger Erik Lykke Hansen, tillidsmand for 1.400 HK/Privat-organiserede medarbejdere hos KMD om salget af virksomheden til kapitalfonden Advent International.

Han fortæller, at samarbejdsudvalget klokken 15 bliver orienteret af ledelsen om de nye ejere og salget.

Derfor er situationen endnu meget ny, fortæller han.

"Vi har jo stadig den opgave at kæmpe for, at KMD bevares som en god arbejdsplads, uanset hvem der ejer os," siger Erik Lykke Hansen.

Han fortæller, at salget efter et års rygter kan skabe mere ro blandt de ansatte.

"Det kan man jo håbe, for der har været megen murren i krogene over alt det skriveri, der har været i snart et år, om at vi skulle sælges," siger han til Computerworld.

Han peger dog på, at virksomheden jo i princippet med en kapitalfond som ejer er til salg fra dag ét efter den closing, som konkurrencerådet skal foretage.

"Men selvfølgelig regner man da med at en kapitalfond ejer én i et stykke tid."

Koncerndirektøren Lars Monrad-Gylling tager først i næste uge på en rejse rundt til samtlige lokationer i KMD for at orientere medarbejderne.

Det skyldes, at der er mange på efterårsferie i denne uge.

Læs også: 

Breaking: KMD solgt

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Business analyst

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job