Tillidsmand efter salg: Vi vil kæmpe for KMD

Tillidsmand for 1.400 it-ansatte hos KMD er netop nu til møde om salget til den nye ejer.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Breaking: KMD solgt

"Det er en spændende dag."

Sådan siger Erik Lykke Hansen, tillidsmand for 1.400 HK/Privat-organiserede medarbejdere hos KMD om salget af virksomheden til kapitalfonden Advent International.

Han fortæller, at samarbejdsudvalget klokken 15 bliver orienteret af ledelsen om de nye ejere og salget.

Derfor er situationen endnu meget ny, fortæller han.

"Vi har jo stadig den opgave at kæmpe for, at KMD bevares som en god arbejdsplads, uanset hvem der ejer os," siger Erik Lykke Hansen.

Han fortæller, at salget efter et års rygter kan skabe mere ro blandt de ansatte.

"Det kan man jo håbe, for der har været megen murren i krogene over alt det skriveri, der har været i snart et år, om at vi skulle sælges," siger han til Computerworld.

Han peger dog på, at virksomheden jo i princippet med en kapitalfond som ejer er til salg fra dag ét efter den closing, som konkurrencerådet skal foretage.

"Men selvfølgelig regner man da med at en kapitalfond ejer én i et stykke tid."

Koncerndirektøren Lars Monrad-Gylling tager først i næste uge på en rejse rundt til samtlige lokationer i KMD for at orientere medarbejderne.

Det skyldes, at der er mange på efterårsferie i denne uge.

Læs også: 

Breaking: KMD solgt

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S