Køber KMD for milliarder: Men ny KMD-ejer er tavs

Selvom den nye ejer af it-kæmpen KMD har brugt et milliard-beløb på købet, så er det tavs om købet af virksomheden.

Artikel top billede

Læs også: Breaking:

KMD er solgt: Her er den nye ejer.

KMD-tillidsfolk til møde om salg til ny ejer

Kapitalfonden Advent International, der har købt it-kæmpen KMD for et ukendt beløb, vil ikke tale om købet af den danske it-virksomhed.

I al fald ikke på nuværende tidspunkt.

"Ingen vil være til rådighed for et interview," siger Susanne Yule, der repræsenterer Advent International.

Derfor ser det ikke ud til at køberen af KMD har tænkt sig at informere offentligheden yderlige om handelen, som altså mandag bragre KMD i stald hos kapitalfoinden.

"Der er ingen kommentarer ud over pressemeddelelsen, desværre, " siger hun.

Hun kan ikke svare på, om det skyldes, at firmaet afventer de danske myndigheders godkendelse af salget, og først vil udtale sig derefter.

"Fred (Fred Wakeman, managing partner, Advent International, red.) er ikke til rådighed for interviews. Jeg har ikke fået en specifik årsag til det," siger hun.

Du kan læse den administrerende direktør Lars Monrad-Gyllings kommentar til salget her og en kommentar fra tillidsmanden der repræsenterer 1.400 HK/Privat-medlemmer her.

Læs også: Breaking:
KMD er solgt

KMD-tillidsfolk til møde om salf til ny ejer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo