Køber KMD for milliarder: Men ny KMD-ejer er tavs

Selvom den nye ejer af it-kæmpen KMD har brugt et milliard-beløb på købet, så er det tavs om købet af virksomheden.

Artikel top billede

Læs også: Breaking:

KMD er solgt: Her er den nye ejer.

KMD-tillidsfolk til møde om salg til ny ejer

Kapitalfonden Advent International, der har købt it-kæmpen KMD for et ukendt beløb, vil ikke tale om købet af den danske it-virksomhed.

I al fald ikke på nuværende tidspunkt.

"Ingen vil være til rådighed for et interview," siger Susanne Yule, der repræsenterer Advent International.

Derfor ser det ikke ud til at køberen af KMD har tænkt sig at informere offentligheden yderlige om handelen, som altså mandag bragre KMD i stald hos kapitalfoinden.

"Der er ingen kommentarer ud over pressemeddelelsen, desværre, " siger hun.

Hun kan ikke svare på, om det skyldes, at firmaet afventer de danske myndigheders godkendelse af salget, og først vil udtale sig derefter.

"Fred (Fred Wakeman, managing partner, Advent International, red.) er ikke til rådighed for interviews. Jeg har ikke fået en specifik årsag til det," siger hun.

Du kan læse den administrerende direktør Lars Monrad-Gyllings kommentar til salget her og en kommentar fra tillidsmanden der repræsenterer 1.400 HK/Privat-medlemmer her.

Læs også: Breaking:
KMD er solgt

KMD-tillidsfolk til møde om salf til ny ejer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S