Efter KMD-salg: Det skal vi for alt i verden undgå

Vi skal for alt i verden undgå en bestemt konflikt, som nemt kan opstå i kølvandet på salget af KMD, mener dreven it-politiker.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Overblik: KMD´s nye ejere vil score kassen

Hvis man kan tale om en politiker, der har været særlig aktiv med at levere holdningen om it-virksomheden KMD, så må det siges at være Venstres it-ordfører, Michael Aastrup Jensen.

Han håber, at visse ting stopper med milliard-salget af KMD til den amerikanske kapitalfond, Advent International.

"Vi har tidligere oplevet, at KMD og kommunernes it-selskab Kombit er røget i totterne på hinanden som følge af priserne på KMD's monopolsystemer. Det skal vi for alt i verden undgå i fremtiden," udtaler han. 

Positivt tegn for it-branchen

Han peger på, at det ikke er hver dag, at en dansk it-virksomhed sælges til pengestærke, internationale investorer, og derfor bliver det spændende at se, hvad fremtiden bringer for KMD. 

Samtidig er det et positivt tegn for branchen.

"Salget af KMD giver et fingerpeg om en spændende udvikling for virksomheden og den danske it-branche i almindelighed."

"Det er vigtigt, at salget ikke bliver en sovepude, men derimod giver KMD mod på i endnu højere grad at tænke nyt til gavn for væksten og selskabets kunder," forklarer Michael Aastrup-Jensen.

Ansatte fortjener tryghed

Rygterne og skriverierne om KMD's fremtid har været talrige igennem det sidste års tid, hvilket ikke har været til de KMD-ansattes bedste.
 
"Jeg håber, at salget af KMD kan skabe ro blandt virksomhedens ansatte."

"I længden er ingen tjent med uro, og derfor giver gårdsdagens udmelding forhåbentlig medarbejderne en velfortjent tryghed omkring deres fremtid," udtaler Michael Aastrup-Jensen.

Markedets reaktion

Hos ITEK under Dansk Industri har man ikke nogen holdning til ejerforholdene i KMD.

"Vores interesse vedrører alene åbningen af det kommunale marked for fair konkurrence - herunder at KMD ikke gennem sin prispolitik fjerner eksistensgrundlaget for vort erhvervs mindre spillere," understreger ITEK-direktør Tom Togsverd.

Han håber, at de kommunale kunder i deres udbudsadfærd vil have for øje, at det kommunale it-marked åbnes.

Computerworld har også spurgt konkurrenterne CSC og Fujitsu, om de har en reaktion på salget.

Herfra ønsker man tillykke med salget, men kommer ikke ind på, hvordan det måtte påvirke markedet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Schilling ApS

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S