Telia i massiv sparerunde: Tusindvis af ansatte fjernes

Besparelser i omegnen af to milliarder kroner venter i Telia. Læs, hvordan det forventes at påvirke Danmark.

Artikel top billede

En nedslående melding mødte i morges de ansatte i den svenskejede TeliaSonera-koncern.

I omegnen af 2.000 stillinger vil blive nedlagt som led i en sparerunde, hvor koncernen skal spare to milliarder svenske kroner.

Det fortalte koncernchef Lars Nyberg i morges til de fremmødte investorer og journalister ved fremlæggelse af tredjekvartalsregnskabet i dag.

"Vores industri kommer ikke til at vokse de næste par år, og så bliver man nødt til at gøre noget. Vi kan endnu ikke sige hvor eller hvornår, kun at reduktionen finder sted indenfor de næste år." lød det fra Lars Nyberg, som ikke overraskende gav den faldende indtjening på mobiltelefoni skylden.

Fundamentale forandringer

"Vi har en ny situation på mobility, og udfordringen er hvor hurtigt kan vi ændre forretningsmodellen, så vi bliver bedre til at tjene på dataeksplosionen. Vi kommer til at lave fundamentale forandringer i måden, vi driver forretningen på," lød det fra Lars Nyberg.

Telias kommunikationschef i Danmark, Mette Honoré, forventer ikke, at afskedigelserne kommer til at gå hårdt ud over Danmark.

"Jeg forventer ikke, at Danmark bliver meget ramt, for vi tog godt fat i november sidste år, hvor vi reducerede medarbejderstaben med 20 procent. Men selvfølgelig skal vi hele tiden været meget omkostningsbevidste, når vi er i et marked, der er så hårdt presset," lyder det fra Mette Honoré.

Det er ikke mere end en måned siden, at konkurrenten Telenor udmeldte nedskæringer i milliardklassen.

Læs også: Skuffende Telia-regnskab sætter gang i fusionsspekulationer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S