Telia i massiv sparerunde: Tusindvis af ansatte fjernes

Besparelser i omegnen af to milliarder kroner venter i Telia. Læs, hvordan det forventes at påvirke Danmark.

Artikel top billede

En nedslående melding mødte i morges de ansatte i den svenskejede TeliaSonera-koncern.

I omegnen af 2.000 stillinger vil blive nedlagt som led i en sparerunde, hvor koncernen skal spare to milliarder svenske kroner.

Det fortalte koncernchef Lars Nyberg i morges til de fremmødte investorer og journalister ved fremlæggelse af tredjekvartalsregnskabet i dag.

"Vores industri kommer ikke til at vokse de næste par år, og så bliver man nødt til at gøre noget. Vi kan endnu ikke sige hvor eller hvornår, kun at reduktionen finder sted indenfor de næste år." lød det fra Lars Nyberg, som ikke overraskende gav den faldende indtjening på mobiltelefoni skylden.

Fundamentale forandringer

"Vi har en ny situation på mobility, og udfordringen er hvor hurtigt kan vi ændre forretningsmodellen, så vi bliver bedre til at tjene på dataeksplosionen. Vi kommer til at lave fundamentale forandringer i måden, vi driver forretningen på," lød det fra Lars Nyberg.

Telias kommunikationschef i Danmark, Mette Honoré, forventer ikke, at afskedigelserne kommer til at gå hårdt ud over Danmark.

"Jeg forventer ikke, at Danmark bliver meget ramt, for vi tog godt fat i november sidste år, hvor vi reducerede medarbejderstaben med 20 procent. Men selvfølgelig skal vi hele tiden været meget omkostningsbevidste, når vi er i et marked, der er så hårdt presset," lyder det fra Mette Honoré.

Det er ikke mere end en måned siden, at konkurrenten Telenor udmeldte nedskæringer i milliardklassen.

Læs også: Skuffende Telia-regnskab sætter gang i fusionsspekulationer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S