Telia i massiv sparerunde: Tusindvis af ansatte fjernes

Besparelser i omegnen af to milliarder kroner venter i Telia. Læs, hvordan det forventes at påvirke Danmark.

Artikel top billede

En nedslående melding mødte i morges de ansatte i den svenskejede TeliaSonera-koncern.

I omegnen af 2.000 stillinger vil blive nedlagt som led i en sparerunde, hvor koncernen skal spare to milliarder svenske kroner.

Det fortalte koncernchef Lars Nyberg i morges til de fremmødte investorer og journalister ved fremlæggelse af tredjekvartalsregnskabet i dag.

"Vores industri kommer ikke til at vokse de næste par år, og så bliver man nødt til at gøre noget. Vi kan endnu ikke sige hvor eller hvornår, kun at reduktionen finder sted indenfor de næste år." lød det fra Lars Nyberg, som ikke overraskende gav den faldende indtjening på mobiltelefoni skylden.

Fundamentale forandringer

"Vi har en ny situation på mobility, og udfordringen er hvor hurtigt kan vi ændre forretningsmodellen, så vi bliver bedre til at tjene på dataeksplosionen. Vi kommer til at lave fundamentale forandringer i måden, vi driver forretningen på," lød det fra Lars Nyberg.

Telias kommunikationschef i Danmark, Mette Honoré, forventer ikke, at afskedigelserne kommer til at gå hårdt ud over Danmark.

"Jeg forventer ikke, at Danmark bliver meget ramt, for vi tog godt fat i november sidste år, hvor vi reducerede medarbejderstaben med 20 procent. Men selvfølgelig skal vi hele tiden været meget omkostningsbevidste, når vi er i et marked, der er så hårdt presset," lyder det fra Mette Honoré.

Det er ikke mere end en måned siden, at konkurrenten Telenor udmeldte nedskæringer i milliardklassen.

Læs også: Skuffende Telia-regnskab sætter gang i fusionsspekulationer.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S