Så vildt mange mennesker ejer en smartphone i dag

Se hvor mange mennesker, der i dag ejer en smartphone.

Artikel top billede

IBM's Simon fra begyndelsen af 90'erne. Billedet er fra Canadianbusiness.com's stemningsfulde galleri over smartphonens lange rejse.

iPhone-magien krakelerer: Nu har Nokia chancen

Antallet af smartphones er kun vokset siden den første smartphone ramte markedet i 1992, skriver The Register.

Markedsanalysefirmaet Strategy Analytics vurderer, at en ud af syv af klodens befolkning ejer eller har ejet en smartphone i tredje kvartal 2012.

Det er mere end en milliard brugere af den smarte telefon, der i år er 20 år gammel, hvis man regner IBM's smartphone, Simon, som den første.

IBM's Simon blev præsenteret for den undrende offentlighed på den hedengangne it-messe Comdex, men kom først i handlen i 1994.

To år senere sendte Nokia sin 9000 Communicator på gaden, som ligger noget tættere på det, vi i dag vil opfatte som en egentlig smartphone.

"Nokia dominerede smartphone-verdnen i mere end 10 år, indtil Apple kom med iPhone i 2007. Den revolutionerede smartphone-designet og skabte vækst i teleindustrien," siger Strategy Analytics-analytiker, Neil Mawston.

"I tredje kvartal af 2011 var der 708 millioner smartphones i brug i verden, vurderer vi."

Nu, et år senere, har antallet passeret miliarden, og med flere end seks milliarder mennesker, der endnu ikke har en smartphone, er der stadig plads til væskt.

Strategy Analytics forventer da også, at antallet af smartphone-brugere passerer to milliarder i 2015.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudviklere til Cyberdivisionens HR-systemer og Applikationer i Ballerup

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

KMD A/S

SAP Solution Specialist

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S