Så vildt mange mennesker ejer en smartphone i dag

Se hvor mange mennesker, der i dag ejer en smartphone.

Artikel top billede

IBM's Simon fra begyndelsen af 90'erne. Billedet er fra Canadianbusiness.com's stemningsfulde galleri over smartphonens lange rejse.

iPhone-magien krakelerer: Nu har Nokia chancen

Antallet af smartphones er kun vokset siden den første smartphone ramte markedet i 1992, skriver The Register.

Markedsanalysefirmaet Strategy Analytics vurderer, at en ud af syv af klodens befolkning ejer eller har ejet en smartphone i tredje kvartal 2012.

Det er mere end en milliard brugere af den smarte telefon, der i år er 20 år gammel, hvis man regner IBM's smartphone, Simon, som den første.

IBM's Simon blev præsenteret for den undrende offentlighed på den hedengangne it-messe Comdex, men kom først i handlen i 1994.

To år senere sendte Nokia sin 9000 Communicator på gaden, som ligger noget tættere på det, vi i dag vil opfatte som en egentlig smartphone.

"Nokia dominerede smartphone-verdnen i mere end 10 år, indtil Apple kom med iPhone i 2007. Den revolutionerede smartphone-designet og skabte vækst i teleindustrien," siger Strategy Analytics-analytiker, Neil Mawston.

"I tredje kvartal af 2011 var der 708 millioner smartphones i brug i verden, vurderer vi."

Nu, et år senere, har antallet passeret miliarden, og med flere end seks milliarder mennesker, der endnu ikke har en smartphone, er der stadig plads til væskt.

Strategy Analytics forventer da også, at antallet af smartphone-brugere passerer to milliarder i 2015.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S