Så vildt mange mennesker ejer en smartphone i dag

Se hvor mange mennesker, der i dag ejer en smartphone.

Artikel top billede

IBM's Simon fra begyndelsen af 90'erne. Billedet er fra Canadianbusiness.com's stemningsfulde galleri over smartphonens lange rejse.

iPhone-magien krakelerer: Nu har Nokia chancen

Antallet af smartphones er kun vokset siden den første smartphone ramte markedet i 1992, skriver The Register.

Markedsanalysefirmaet Strategy Analytics vurderer, at en ud af syv af klodens befolkning ejer eller har ejet en smartphone i tredje kvartal 2012.

Det er mere end en milliard brugere af den smarte telefon, der i år er 20 år gammel, hvis man regner IBM's smartphone, Simon, som den første.

IBM's Simon blev præsenteret for den undrende offentlighed på den hedengangne it-messe Comdex, men kom først i handlen i 1994.

To år senere sendte Nokia sin 9000 Communicator på gaden, som ligger noget tættere på det, vi i dag vil opfatte som en egentlig smartphone.

"Nokia dominerede smartphone-verdnen i mere end 10 år, indtil Apple kom med iPhone i 2007. Den revolutionerede smartphone-designet og skabte vækst i teleindustrien," siger Strategy Analytics-analytiker, Neil Mawston.

"I tredje kvartal af 2011 var der 708 millioner smartphones i brug i verden, vurderer vi."

Nu, et år senere, har antallet passeret miliarden, og med flere end seks milliarder mennesker, der endnu ikke har en smartphone, er der stadig plads til væskt.

Strategy Analytics forventer da også, at antallet af smartphone-brugere passerer to milliarder i 2015.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    At opnå ægte digital suverænitet kræver modstandsdygtig netværkes struktur

    Ønsket om digital suverænitet er blevet mere udbredt i løbet af det sidste årti.

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S