Kommunalreform bremser it-investeringer

Kommunerne vil holde igen med it-investeringerne, indtil de ved, hvordan deres fremtid ser ud efter den kommunalreform, som Strukturkommissionens arbejde lægger op til.

Kommuner holder på pengene og venter med at investere i nye it-systemer, indtil deres fremtid på det kommunale og amtslige danmarkskort er klarlagt.

De danske kommuners it-afdelinger afventer nemlig, hvad politikerne beslutter i kølvandet på Strukturkommissionens arbejde, der blandt andet lægger op til, at Danmarks kommuner fremover skal have mindst 30.000 indbyggere.

Det forventer Ellen Svenning, formand for Foreningen for Kommunale It-ansvarlige.

- Eksempelvis på dokumenthåndteringsområdet forestiller jeg mig, at kommunernes investeringer falder. Der er jo stor usikkerhed om, hvad der skal ske i forbindelse med kommunesammenlægningerne, siger hun.

Ellen Svenning peger også på, at det er svært at finde en fornuftig grund til eksempelvis at investere i nye it-systemer på en skole, når man ikke ved, om skolen eksisterer om to år, hvis man lægges sammen med nabokommunen.

Manglende investeringslyst er også ventet af en af de største spillere på markedet for it til kommunerne, KMD.

KMD mener, at det er naturligt, at der nu kommer en periode, hvor investeringerne går lidt i stå, men forventer så, at markedet virkelig eksploderer, når kommunalreformens afslutning nærmer sig.

Mådehold i Slagelse

Tilbageholdenheden med nye it-investeringer bekræftes også af Slagelse Kommune.

- Vi forholder os afventende. Vi foretager os ikke noget nu og her, der kan lægge bånd på os i fremtiden, siger Hans Lembøl, it-projektchef i Slagelse Kommune.

Han mener eksempelvis, at kommunen vil holde igen med større it-projekter, såsom at købe et nyt økonomisystem, indtil det er afklaret, hvad fremtiden bringer.

- Nu tror jeg ikke, at der sker det helt store med Slagelse Kommune, da vi har omkring 37.000 indbyggere. Men måske kan sammenlægning med nogle af de små nabokommuner komme på tale, og så er der jo ikke megen mening i at investere i nye it-systemer, før vi ved, hvor vi står, siger Hans Lembøl.

Han mener dog ikke, at alle it-investeringer udskydes til efter kommunalreformen, da de fleste kommuner i dag kører med meget ens systemer.

- Det vigtigste i den kommende tid bliver at udbygge eksisterende systemer og få dem åbnet op, så de er klar til en eventuel sammenlægning, siger han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job