Microsoft indtjening dropper med 22 procent

Nyeste kvartalsregnskab er trist læsning for Microsoft, der har oplevet en nedgang på 22 procent. Der er dog en forklaring, fortæller firmaets ansvarlige.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Læs også:
Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Et trængt pc-marked og en forestående lancering af et nyt styresystem giver dystre tal på Microsofts bundlinje i regnskabet for finansårets første kvartal.

I kvartalet viste firmaet fra Redmond nemlig et nettooverskud 4,47 milliarder dollar, svarende til 25 milliarder danske kroner.

Det lyder som et svimlende beløb, men i forhold til samme periode sidste år er der faktisk en nedgang på 22 procent.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Omsætningen efter kvartalet, der netop er opgjort den 30. september, landede på 16,01 milliarder dollar, hvilket er otte procent mindre end samme periode sidste år.

Status quo

I perioden omsatte Microsoft for 1,36 milliarder dollar i forudbestilte Windows 8-udgaver og den kommende version af Office, men disse tal er ikke inkluderet i kvartalsrapporten, fordi programmerne ikke er sendt på gaden endnu.

Hvis dette salg var inkluderet i tallene, så var regnskabet havnet på nogenlunde det samme som i samme kvartal sidste år.

Microsofts økonomichef, Peter Klein, forklarer den mindskede omsætning med det nedadgående pc-salg og lanceringen af Windows 8 i næste uge. Det mener han at have belæg for, da alle andre end Windows-divisionen havde fremgang i kvartalet.

Windows-divisionen havde en nedgang på 33 procent i forhold til sidste år.

Det skal nok blive fantastisk

Steve Ballmer vælger da også at se fremad.

"Lanceringen af Windows 8 er begyndelsen på en ny æra for Microsoft. Investeringerne, som vi har foretaget de sidste år, knyttes nu sammen og skaber en fremtid med fantastiske produkter og tjenester samt fantastiske muligheder for vores kunder, udviklere og samarbejdspartnerne," siger topbossen til Computerworlds nyhedstjeneste.

Læs også:

Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS