Microsoft indtjening dropper med 22 procent

Nyeste kvartalsregnskab er trist læsning for Microsoft, der har oplevet en nedgang på 22 procent. Der er dog en forklaring, fortæller firmaets ansvarlige.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Læs også:
Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Et trængt pc-marked og en forestående lancering af et nyt styresystem giver dystre tal på Microsofts bundlinje i regnskabet for finansårets første kvartal.

I kvartalet viste firmaet fra Redmond nemlig et nettooverskud 4,47 milliarder dollar, svarende til 25 milliarder danske kroner.

Det lyder som et svimlende beløb, men i forhold til samme periode sidste år er der faktisk en nedgang på 22 procent.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Omsætningen efter kvartalet, der netop er opgjort den 30. september, landede på 16,01 milliarder dollar, hvilket er otte procent mindre end samme periode sidste år.

Status quo

I perioden omsatte Microsoft for 1,36 milliarder dollar i forudbestilte Windows 8-udgaver og den kommende version af Office, men disse tal er ikke inkluderet i kvartalsrapporten, fordi programmerne ikke er sendt på gaden endnu.

Hvis dette salg var inkluderet i tallene, så var regnskabet havnet på nogenlunde det samme som i samme kvartal sidste år.

Microsofts økonomichef, Peter Klein, forklarer den mindskede omsætning med det nedadgående pc-salg og lanceringen af Windows 8 i næste uge. Det mener han at have belæg for, da alle andre end Windows-divisionen havde fremgang i kvartalet.

Windows-divisionen havde en nedgang på 33 procent i forhold til sidste år.

Det skal nok blive fantastisk

Steve Ballmer vælger da også at se fremad.

"Lanceringen af Windows 8 er begyndelsen på en ny æra for Microsoft. Investeringerne, som vi har foretaget de sidste år, knyttes nu sammen og skaber en fremtid med fantastiske produkter og tjenester samt fantastiske muligheder for vores kunder, udviklere og samarbejdspartnerne," siger topbossen til Computerworlds nyhedstjeneste.

Læs også:

Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,