Microsoft indtjening dropper med 22 procent

Nyeste kvartalsregnskab er trist læsning for Microsoft, der har oplevet en nedgang på 22 procent. Der er dog en forklaring, fortæller firmaets ansvarlige.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Læs også:
Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Et trængt pc-marked og en forestående lancering af et nyt styresystem giver dystre tal på Microsofts bundlinje i regnskabet for finansårets første kvartal.

I kvartalet viste firmaet fra Redmond nemlig et nettooverskud 4,47 milliarder dollar, svarende til 25 milliarder danske kroner.

Det lyder som et svimlende beløb, men i forhold til samme periode sidste år er der faktisk en nedgang på 22 procent.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Omsætningen efter kvartalet, der netop er opgjort den 30. september, landede på 16,01 milliarder dollar, hvilket er otte procent mindre end samme periode sidste år.

Status quo

I perioden omsatte Microsoft for 1,36 milliarder dollar i forudbestilte Windows 8-udgaver og den kommende version af Office, men disse tal er ikke inkluderet i kvartalsrapporten, fordi programmerne ikke er sendt på gaden endnu.

Hvis dette salg var inkluderet i tallene, så var regnskabet havnet på nogenlunde det samme som i samme kvartal sidste år.

Microsofts økonomichef, Peter Klein, forklarer den mindskede omsætning med det nedadgående pc-salg og lanceringen af Windows 8 i næste uge. Det mener han at have belæg for, da alle andre end Windows-divisionen havde fremgang i kvartalet.

Windows-divisionen havde en nedgang på 33 procent i forhold til sidste år.

Det skal nok blive fantastisk

Steve Ballmer vælger da også at se fremad.

"Lanceringen af Windows 8 er begyndelsen på en ny æra for Microsoft. Investeringerne, som vi har foretaget de sidste år, knyttes nu sammen og skaber en fremtid med fantastiske produkter og tjenester samt fantastiske muligheder for vores kunder, udviklere og samarbejdspartnerne," siger topbossen til Computerworlds nyhedstjeneste.

Læs også:

Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Når geopolitisk usikkerhed udfordrer Danmarks digitale suverænitet

    Geopolitisk usikkerhed og værdikonflikter mellem USA og Europa rammer nu direkte den danske it-dagsorden. Få indsigt i konsekvenserne – og hvordan du minimerer risikoen i en ny teknologisk virkelighed.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S