Microsoft indtjening dropper med 22 procent

Nyeste kvartalsregnskab er trist læsning for Microsoft, der har oplevet en nedgang på 22 procent. Der er dog en forklaring, fortæller firmaets ansvarlige.

Artikel top billede

(Foto: Tomeu Ozonas)

Læs også:
Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Et trængt pc-marked og en forestående lancering af et nyt styresystem giver dystre tal på Microsofts bundlinje i regnskabet for finansårets første kvartal.

I kvartalet viste firmaet fra Redmond nemlig et nettooverskud 4,47 milliarder dollar, svarende til 25 milliarder danske kroner.

Det lyder som et svimlende beløb, men i forhold til samme periode sidste år er der faktisk en nedgang på 22 procent.

Det skriver Computerworlds nyhedstjeneste.

Omsætningen efter kvartalet, der netop er opgjort den 30. september, landede på 16,01 milliarder dollar, hvilket er otte procent mindre end samme periode sidste år.

Status quo

I perioden omsatte Microsoft for 1,36 milliarder dollar i forudbestilte Windows 8-udgaver og den kommende version af Office, men disse tal er ikke inkluderet i kvartalsrapporten, fordi programmerne ikke er sendt på gaden endnu.

Hvis dette salg var inkluderet i tallene, så var regnskabet havnet på nogenlunde det samme som i samme kvartal sidste år.

Microsofts økonomichef, Peter Klein, forklarer den mindskede omsætning med det nedadgående pc-salg og lanceringen af Windows 8 i næste uge. Det mener han at have belæg for, da alle andre end Windows-divisionen havde fremgang i kvartalet.

Windows-divisionen havde en nedgang på 33 procent i forhold til sidste år.

Det skal nok blive fantastisk

Steve Ballmer vælger da også at se fremad.

"Lanceringen af Windows 8 er begyndelsen på en ny æra for Microsoft. Investeringerne, som vi har foretaget de sidste år, knyttes nu sammen og skaber en fremtid med fantastiske produkter og tjenester samt fantastiske muligheder for vores kunder, udviklere og samarbejdspartnerne," siger topbossen til Computerworlds nyhedstjeneste.

Læs også:

Det danske pc-salg sendt til tælling

Windows 8 kommer på markedet i august

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S