Nordea på vej med ny mobilbank-app efter kritik

Kunderne kårer Nordeas mobilbank-app som den ringeste. En ny version af er på vej, lover chef.

Artikel top billede

Danskerne har i en undersøgelse kåret Nordea som den bank, der har den ringeste mobile platform, når kunderne skal i banken via deres smartphone eller tablet-pc.

Du kan se, hvilken bank, der har den bedste, her.

Computerworld konfronterer bundproppen i undersøgelsen med de bitre realiteter, og privatkundechefen i Danmark, Ken Adrian, kryber til korset og lover forbedring.

Hvad siger Nordea til resultatet af undersøgelsen?

"Vi er ikke glade for at se, vi kommer ud på denne måde. Nordea udviklede sin mobilbank for et par år siden til at ramme alle kunder og være tilgængelig via alle mobiltelefoner. Udviklingen går rigtig stærkt, kunderne bruger smartphones nu, og vi tager det selvfølgelig seriøst, når vores kunder giver udtryk for, at tilfredsheden ikke ligger på niveau med de øvrige banker," siger Ken Adrian.

Nordea er allerede gået i gang med at udvikle en anden version af virksomhedens mobilbank-løsning.

Der er en ny på vej

Hvad er der galt med den gamle?

"Den har sådan set alle de funktioner, vi kender fra vores konkurrenter. Muligvis endda flere. Og vores oplevelse med kunderne er, at det går hurtigt og smertefrit at overføre penge og bruge de funktionaliteter, der er. Men, som sagt, er den udviklet til alle telefoner, og mangler måske nogle af de features, som er rettet mod de nye smartphones. Det kigger vi på nu," siger Ken Adrian.

Han kan ikke sige, hvornår Nordea lancerer sin nye mobilbank-applikation.

"Vi arbejder på det, og vi prøver at tilpasse os, hvad der sker i markedet," siger han.

Nordea har omkring 100.000 kunder, der går i banken via nettet.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S