Danskerne: Her er den bedste mobilbank

Der er stor forskel på, hvad brugerne mener om deres bank-app. Se her, hvilken bank, der har den bedste mobile løsning. Og den værste.

Artikel top billede

Danskerne går i banken på deres smartphones og tablet-pc'er som aldrig før, og 4.600 af dem har svaret i en undersøgelse.

Rådgivningsvirksomheden Loyalty Group har i BrancheIndex Bank 2012 spurgt privatkunderne i den danske banksektor, og kunderne kårer Danske Banks mobilbank-applikation som den, de er mest tilfredse med.

Modsat er Nordeas kunder ikke videre begejstret for deres mobilbank.

Danske Bank ligger side om side med Handelsbanken, mens Nordea altså kommer ud blandt ni banker som den, kunderne er mindst tilfredse med.

Nordea er Danmarks næststørste bank, mens Danske Bank er den største.

Mobilsiden.dk lavede for nylig en undersøgelse, der viste samme resultat

"Det er tankevækkende, at Nordea ikke har formået at gøre mere ud af deres mobilbank. For manges vedkommende er det næsten den eneste kontakt, de har med deres bank, og derfor kan mobilbanken på mange måder ses som Nordeas ansigt udadtil i dagligdagen," siger seniorrådgiver Mikkel Korntved fra Loyalty Group om undersøgelsens resultater.

Ringe brugervenlighed

Det er brugervenligheden i Nordeas mobilbank, det er galt med, mener kunderne.

Også her scorer Danske Bank højest, mens Nordea må nøjes med en bundplacering.

"Brugervenligheden og de muligheder der ligger i mobilbanken, bør og skal stemme overens med det overordnede billede, som Nordea ønsker at tegne af sig selv. Mobilbanken er en del af kundeoplevelsen og Nordea dumper fælt i forhold til de andre store banker," siger Mikkel Korntved.

Loyalty Group- analysen viser, at brugeroplevelsen har en betydning for kundeloyaliteten, selvom seniorrådgiveren ikke mener, at kunder skifter bank udelukkende på grund af mobilbanken.

"Men det kan være et dagligt irritationsmoment for kunderne, især når de kan se, at andre banker formår at tilbyde deres kunder en flot og brugervenlig løsning," siger Mikkel Korntved.

De ni banker i undersøgelsen placerer sig således i undersøgelsen: Danske Bank, Handelsbanken, Arbejdernes Landsbank, Jyske Bank, Sydbank, Nykredit, Lån & Spar Bank, Spar Nord Bank og Nordea.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg