Danskerne: Her er den bedste mobilbank

Der er stor forskel på, hvad brugerne mener om deres bank-app. Se her, hvilken bank, der har den bedste mobile løsning. Og den værste.

Artikel top billede

Danskerne går i banken på deres smartphones og tablet-pc'er som aldrig før, og 4.600 af dem har svaret i en undersøgelse.

Rådgivningsvirksomheden Loyalty Group har i BrancheIndex Bank 2012 spurgt privatkunderne i den danske banksektor, og kunderne kårer Danske Banks mobilbank-applikation som den, de er mest tilfredse med.

Modsat er Nordeas kunder ikke videre begejstret for deres mobilbank.

Danske Bank ligger side om side med Handelsbanken, mens Nordea altså kommer ud blandt ni banker som den, kunderne er mindst tilfredse med.

Nordea er Danmarks næststørste bank, mens Danske Bank er den største.

Mobilsiden.dk lavede for nylig en undersøgelse, der viste samme resultat

"Det er tankevækkende, at Nordea ikke har formået at gøre mere ud af deres mobilbank. For manges vedkommende er det næsten den eneste kontakt, de har med deres bank, og derfor kan mobilbanken på mange måder ses som Nordeas ansigt udadtil i dagligdagen," siger seniorrådgiver Mikkel Korntved fra Loyalty Group om undersøgelsens resultater.

Ringe brugervenlighed

Det er brugervenligheden i Nordeas mobilbank, det er galt med, mener kunderne.

Også her scorer Danske Bank højest, mens Nordea må nøjes med en bundplacering.

"Brugervenligheden og de muligheder der ligger i mobilbanken, bør og skal stemme overens med det overordnede billede, som Nordea ønsker at tegne af sig selv. Mobilbanken er en del af kundeoplevelsen og Nordea dumper fælt i forhold til de andre store banker," siger Mikkel Korntved.

Loyalty Group- analysen viser, at brugeroplevelsen har en betydning for kundeloyaliteten, selvom seniorrådgiveren ikke mener, at kunder skifter bank udelukkende på grund af mobilbanken.

"Men det kan være et dagligt irritationsmoment for kunderne, især når de kan se, at andre banker formår at tilbyde deres kunder en flot og brugervenlig løsning," siger Mikkel Korntved.

De ni banker i undersøgelsen placerer sig således i undersøgelsen: Danske Bank, Handelsbanken, Arbejdernes Landsbank, Jyske Bank, Sydbank, Nykredit, Lån & Spar Bank, Spar Nord Bank og Nordea.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse