Danskerne: Her er den bedste mobilbank

Der er stor forskel på, hvad brugerne mener om deres bank-app. Se her, hvilken bank, der har den bedste mobile løsning. Og den værste.

Artikel top billede

Danskerne går i banken på deres smartphones og tablet-pc'er som aldrig før, og 4.600 af dem har svaret i en undersøgelse.

Rådgivningsvirksomheden Loyalty Group har i BrancheIndex Bank 2012 spurgt privatkunderne i den danske banksektor, og kunderne kårer Danske Banks mobilbank-applikation som den, de er mest tilfredse med.

Modsat er Nordeas kunder ikke videre begejstret for deres mobilbank.

Danske Bank ligger side om side med Handelsbanken, mens Nordea altså kommer ud blandt ni banker som den, kunderne er mindst tilfredse med.

Nordea er Danmarks næststørste bank, mens Danske Bank er den største.

Mobilsiden.dk lavede for nylig en undersøgelse, der viste samme resultat

"Det er tankevækkende, at Nordea ikke har formået at gøre mere ud af deres mobilbank. For manges vedkommende er det næsten den eneste kontakt, de har med deres bank, og derfor kan mobilbanken på mange måder ses som Nordeas ansigt udadtil i dagligdagen," siger seniorrådgiver Mikkel Korntved fra Loyalty Group om undersøgelsens resultater.

Ringe brugervenlighed

Det er brugervenligheden i Nordeas mobilbank, det er galt med, mener kunderne.

Også her scorer Danske Bank højest, mens Nordea må nøjes med en bundplacering.

"Brugervenligheden og de muligheder der ligger i mobilbanken, bør og skal stemme overens med det overordnede billede, som Nordea ønsker at tegne af sig selv. Mobilbanken er en del af kundeoplevelsen og Nordea dumper fælt i forhold til de andre store banker," siger Mikkel Korntved.

Loyalty Group- analysen viser, at brugeroplevelsen har en betydning for kundeloyaliteten, selvom seniorrådgiveren ikke mener, at kunder skifter bank udelukkende på grund af mobilbanken.

"Men det kan være et dagligt irritationsmoment for kunderne, især når de kan se, at andre banker formår at tilbyde deres kunder en flot og brugervenlig løsning," siger Mikkel Korntved.

De ni banker i undersøgelsen placerer sig således i undersøgelsen: Danske Bank, Handelsbanken, Arbejdernes Landsbank, Jyske Bank, Sydbank, Nykredit, Lån & Spar Bank, Spar Nord Bank og Nordea.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job