Sådan scorer du masser af støttekroner til dit firma

Interview: En it-direktør, der henter 50 millioner kroner i støtte, giver her gode råd til at hente midler fra EU.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En århusiansk it-virksomhed kommer til at hente næsten 50 millioner i forskningsstøtte.

Selskabet CLC, der laver software til den farmaceutiske industri, har indgået aftaler om at modtage 48,7 millioner kroner fra Højteknologifonden, som EU og USA har fordelt på i alt 10 forskellige projekter.

Nogle af projekter strækker sig ud i fremtiden og typisk indgår CLC Bio i forskningskonsortier, eksempelvis i et projekt, hvor man udvikler en softwareløsning, så man hurtigere kan undersøge effekten af resistensbakterier i vacciner.

Det oplyser selskabets administrerende direktør Thomas Knudsen, der også var en af stifterne af selskabet i Århus.

Første gode råd

Direktørens råd til andre er:

"Del det op i passende størrelsen. Bid ikke over mere end du kan magte," siger han.

Han forklarer, at konceptet bør være, at man starter med at blive deltager i små projekter.

Måske uden at få så meget ud af det rent økonomisk.

"Så begynder man at få et navn indenfor branchen, og man vil skridt-for-skridt kunne øge størrelsen af de projekter, man er med i, samt størrelsen af de forskningstilskud man modtager," forklarer direktøren.

Andet gode råd

Samtidig slår han en af de måske største fordomme ihjel omkring støtte, nemlig at det er omgæret med uoverstigelig og møgbesværlig bureaukrati.

"Selvfølgelig er der registrering og dokumentationskrav, men det ligger i de midler man søger om," forklarer Thomas Knudsen.

Direktørens andet råd er, at være meget præcis omkring ansøgningerne.

"Dygtige folk vurderer det her. Så glem alt om at få dækket noget andet, end lige præcis det du må. Det er ikke en smart løsning til at få dækket et almindeligt udviklingsprojekt," understreger han.

Omvendt er det meget stærke kommercielle incitamenter til at gå ind i det her, mener Thomas Knudsen.

Han kan ikke sætte kroner og ører på, hvor meget virksomheden har tjent på hver støttekrone, men det skal ganges med nogle stykker, lyder det.

Tredje gode råd

Omsætningen for selskabet er da også gået fra 15 millioner kroner til 60 millioner kroner fra 2008 til 2011.

Antallet af ansatte er i perioden gået fra 35 til 70.

Selskabet har netop rundet de 100 medarbejdere, oplyser direktøren.

I praksis griber CLC Bio det således an, at støtten går til nogle projektansvarlige i organisationen, der sørger for og arbejder med området. Siden og løbende løftes det ud i resten af organisationen.

CLC Bio-direktøren fortæller, at selskabet første gang fandt på at kaste sig ud i at søge støttemidler via konsulentassistance fra det danske firma Innovayt, der har specialiseret sig i at hjælpe virksomheder og universiteter med at søge forskningsmidler fra EU og danske forskningspuljer.

Nu opstår projekterne blandt andet ved, at man kender de forskellige puljer mere indgående, forklarer Thomas Knudsen.

"Det kan tilføjes, at mange universiteter henvender sig uopfordret til CLC bio for at spørge, om vi ønsker at deltage som partner i deres forskningsansøgnigner."

"Det er et tydeligt tegn på, at vi er blevet kendt over hele EU for at være en forskningstung virksomhed," slutter direktøren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

LINK Mobility

Support Specialist

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S