Video og billeder: Storslået lancering af Windows 8

Der blev ikke sparet på de store, flotte ord, da Windows 8 blev frigivet til masserne. Se det hele i billeder og video her.

Artikel top billede

"Windows 8-pc'er er de bedste pc'er nogensinde," forklarede Steve Ballmer sent torsdag i New York City. (Foto: Jason DeCrow)

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Så kom dagen, hvor Microsofts nye Windows 8 blev præsenteret over hele verden med pomp og pragt.

Både Microsoft og it-industrien som sådan er dybt afhængige af, at Windows 8 bliver en succes, og man fornemmede da også tydeligt under præsentationen, at der er der usædvanligt meget på spil.

"Det er en virkelig en spændende dag," lød det fra Steve Ballmer ved præsentation i New York City.

"Det, du har set og hørt, bør ikke efterlade nogen tvivl om, at Windows 8 smadrer opfattelser af, hvad en pc i virkeligheden er i dag. Vi har i sandhed genopfundet Windows og sparket gang i en ny æra for Microsoft og for vores kunder," sagde Microsoft-topchefen.

Sådan er Windows 8 anderledes

Han lagde meget vægt på, at Windows 8 og RT er bygget til en verden, hvor nettet er omdrejningspunktet for hele vores digitale liv.

Log ind med din Microsoft-konto fra en helt vilkårlig Windows-pc, og alt dit indhold og alle dine kontakter vil være der, lød budskabet.

Samtidig er mange af de nye pc'er bygget til touch-navigation, og sammen med det nye Windows vil det hæve barren for brugeroplevelsen ganske betragteligt, mener Microsoft.

"Windows 8-pc'er er de bedste pc'er nogensinde," forklarede Steve Ballmer sent torsdag i New York City.

Ikke alle vilde med Windows 8

Der har været meget delte meninger om, hvorvidt Microsofts beslutninger er de rigtige.

Som vi har skrevet, tyder alt på, at it-cheferne er noget tilbageholdende med at kaste sig over Windows 8. Holdningerne til denne meget anderledes version er da også delte blandt de it-ansvarlige.

Samtidig er der dog bred enighed om, at Microsoft er nødt til at forny Windows i en tid, hvor de traditionelle pc'er i stigende grad møder konkurrence fra smartphones og tablet-pc'er.

"Det er en risiko, Microsoft må løbe, for at forblive relevant i en verden, hvor mobile enheder med moderne oplevelser bliver normen," har det lydt fra analysefirmaet Gartner.

"Det er starten på en ny æra for Microsoft - RT-æraen - der kommer efter NT-æraen, der begyndte i 1993 og først nu begynder at klinge af. Microsoft-æraer har en tendens til at vare i 20 år, så den underliggende teknologi i Windows 8 vil vare i lang, lang tid."

Se præsentationen på video her:

Læs også:

Windows' skæbnedag: Hele it-verdenen holder vejret

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job