Vild vækst i vente på dette særlige mobil-område

Anvendelsen af værktøjer til en bestemt mobil-funktion vil ifølge Gartner tage fart de kommende år på grund af eksplosionen af mobile enheder i erhvervslivet.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Med den flodbølge af mobile enheder, der skyller ind over erhvervslivet, vil et rekordstort antal virksomheder købe såkaldte mobile device management-løsninger (MDM) i løbet af de næste fem år.

Det er en af de større mobiltendenser, som analytikere fra Gartner fremlagde fornylig  ved Gartner Symposium/ITxpo.

I løbet af de næste fem år vil 65 procent af alle virksomheder ifølge Gartner begynde at bruge MDM for at få styr på sikkerheden i forbindelse med smartphones og tablets.

Grundene til denne tendens er åbenlyse: Gartner forventer, at 90 procent af alle virksomheder i 2017 vil have to eller flere mobil-styresystemer at understøtte.

I løbet af det forgangne år er mange virksomheder begyndt at bruge Apple som deres primære mobilplatform, hvilket vil fortsætte de kommende 12 til 18 måneder.

I takt med at andre mobil-styresystemer såsom Windows 8 bliver mere udbredte, vil det ifølge Gartner blive nødvendigt at anvende MDM.

Skal opdeles i tre kategorier

Under præsentationen ved symposiet hævdede analytikerne fra Gartner, at den eneste måde it-afdelingen kan fastholde kontrollen over de mobile enheder, der anvendes i virksomheden, er ved at sortere dem i tre forskellige kategorier:

Standardenheder, der er tillid til, og som udleveres af virksomheden; tolererede enheder; samt ikke-understøttede enheder.

I dette scenarie får brugerne oplyst en foruddefineret liste over understøttede produkter i hver kategori sammen med et forventet budget for hver valgmulighed.

Brugerne kan således selv vælge et passende produkt ud fra deres behov og budget.

På denne måde undgår man, at brugernes forbrugsgrænser fastsættes af subjektive fortolkninger af "rimelig brug."

"Ved at implementere et struktureret system til understøttelse med forskellige support-niveauer kan it-afdelingen beskytte forretningsdataene og håndhæve regler angående overførslen af data mellem den mobile enhed og virksomhedens netværk, samtidig med at brugerne får mulighed for at anvende de produkter, de selv foretrækker," forklarer Phil Redman, der er research vice president hos Gartner.

"Det bliver svært at opnå en effektiv mobilunderstøttelse, hvis alle platforme ikke håndteres på samme måde under virksomhedens krav. Ligesom pc'er er mobile enheder en form for klienter og reglerne for brugen af dem bør være lige så veldefinerede."

Redman påpeger, at MDM-løsningerne er ved at udvikle sig til at handle om mere end blot sikkerhed såsom understøttelse af applikationer, data og indhold fra både virksomheden selv og fra tredjeparter.

I løbet af de næste to år vil MDM-løsningerne funktionsmæssigt blive ved at brede sig ud og blive mere generelle platforme til mobiladministration.

Af andre vigtige aspekter af Gartners prognose for anvendelsen af mobile enheder i erhvervslivet i de kommende år kan nævnes:

- I 2016 vil der blive købt flere end 1,6 milliarder "smarte" mobile enheder på verdensplan. 40 procent af den samlede arbejdsstyrke vil være mobil, mens to tredjedele heraf vil eje en smartphone. Udfordringen for it-cheferne bliver at finde ud af at udnytte denne nye kanal til kunder og medarbejdere.

- I 2016 vil medarbejderne selv stå for indkøbet af halvdelen af alle enheder, der ikke er pc'er. Ved årtiets afslutning vil det gælde for halvdelen af alle enheder

- I 2016 vil 60 procent af alle store virksomheder have implementeret netværkszoner med begrænset adgang for at blokere for adgang via personligt ejede mobile enheder.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec