SAP: Her er vores nye koncept til cloud-integration

Se her, hvad du kommer til at betale for ny service fra SAP, der skal forbinde cloud og lokale apps.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har offentliggjort adskillige valgmuligheder og priser for en ny tilgang til integration af softwareleverandørens cloud-baserede og lokale applikationer.

Visse valgmuligheder er gratis, mens andre koster ekstra, beskrives det i en SAP-præsentation, der er tilgængelig på nettet.

Applikationsintegration er afgørende for både SAP og selskabets kunder.

Det gælder ikke mindst, når man tager i betragtning,  hvor entusiastisk selskabet har slået til lyd for hybride udrulninger, der beholder brugernes store investeringer i lokalt installeret enterprise resource planning- og human capital management-software, men samtidig tilføjer nye muligheder i form af cloud.

En ny integrations-service er nu tilgængelig som valgmulighed i forbindelse med SAP's Customer OnDemand, men vil senere blive tilgængelig også i forbindelse med andre applikationer heriblandt Travel OnDemand og BizX Talent Management.

Sidstnævnte kom på SAP's hænder i forbindelse med opkøbet af SuccessFactors.

7,5 procent

På nuværende tidspunkt koster den nye cloud-integration 7,5 procent af et Customer OnDemand-abonnement dog med en minimumspris på cirka 15.000 kroner.

Det forventes, at prisen for denne service i forbindelse med andre cloud-apps vil blive fastsat på en lignende måde

Den nye cloud-integrations-service vil fra andet halvår 2013 blive tilbudt selvstændigt.

SAP-kunder, som i forvejen har investeret i platformen NetWeaver Process Integration, behøver ikke den nye service og skal ikke betale ekstra for den. SAP har planer om at udgive integrations-udvidelser via sin app-butik til disse kunder.

SAP har desuden oprettet et certificerings-program til data-integrations-platforme fra tredjeparter såsom IBM's Cast Iron og Mulesoft til kunder, som gerne vil forbinde SAP's cloud-applikationer med systemer fra tredjeparter.

Herudover kan kunder, der har standardiseret på middleware, der ikke er fra SAP, bruge den nye service til at forbedre integrationen med cloud-applikationer fra SAP. Dette vil dog tage mere tid og blive dyrere i forhold til de foruddefinerede integrationer.

SuccessFactors Employee Central inkluderer på nuværende tidspunkt integrations-funktioner fra Dells software Boomi. Kunder, der anvender denne kombination, vil blive understøttet "til udløbet af deres abonnement."

"Boomi bør ikke køres i stilling til nye SAP-integrations-scenarier," da SAP i stedet vil udbygge dem med NetWeaver Process Integration og med den nye integrations-service, lyder et råd i præsentationen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Strategiske planlæggere til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    .NET-udvikler

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Scientist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job