SAP: Her er vores nye koncept til cloud-integration

Se her, hvad du kommer til at betale for ny service fra SAP, der skal forbinde cloud og lokale apps.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har offentliggjort adskillige valgmuligheder og priser for en ny tilgang til integration af softwareleverandørens cloud-baserede og lokale applikationer.

Visse valgmuligheder er gratis, mens andre koster ekstra, beskrives det i en SAP-præsentation, der er tilgængelig på nettet.

Applikationsintegration er afgørende for både SAP og selskabets kunder.

Det gælder ikke mindst, når man tager i betragtning,  hvor entusiastisk selskabet har slået til lyd for hybride udrulninger, der beholder brugernes store investeringer i lokalt installeret enterprise resource planning- og human capital management-software, men samtidig tilføjer nye muligheder i form af cloud.

En ny integrations-service er nu tilgængelig som valgmulighed i forbindelse med SAP's Customer OnDemand, men vil senere blive tilgængelig også i forbindelse med andre applikationer heriblandt Travel OnDemand og BizX Talent Management.

Sidstnævnte kom på SAP's hænder i forbindelse med opkøbet af SuccessFactors.

7,5 procent

På nuværende tidspunkt koster den nye cloud-integration 7,5 procent af et Customer OnDemand-abonnement dog med en minimumspris på cirka 15.000 kroner.

Det forventes, at prisen for denne service i forbindelse med andre cloud-apps vil blive fastsat på en lignende måde

Den nye cloud-integrations-service vil fra andet halvår 2013 blive tilbudt selvstændigt.

SAP-kunder, som i forvejen har investeret i platformen NetWeaver Process Integration, behøver ikke den nye service og skal ikke betale ekstra for den. SAP har planer om at udgive integrations-udvidelser via sin app-butik til disse kunder.

SAP har desuden oprettet et certificerings-program til data-integrations-platforme fra tredjeparter såsom IBM's Cast Iron og Mulesoft til kunder, som gerne vil forbinde SAP's cloud-applikationer med systemer fra tredjeparter.

Herudover kan kunder, der har standardiseret på middleware, der ikke er fra SAP, bruge den nye service til at forbedre integrationen med cloud-applikationer fra SAP. Dette vil dog tage mere tid og blive dyrere i forhold til de foruddefinerede integrationer.

SuccessFactors Employee Central inkluderer på nuværende tidspunkt integrations-funktioner fra Dells software Boomi. Kunder, der anvender denne kombination, vil blive understøttet "til udløbet af deres abonnement."

"Boomi bør ikke køres i stilling til nye SAP-integrations-scenarier," da SAP i stedet vil udbygge dem med NetWeaver Process Integration og med den nye integrations-service, lyder et råd i præsentationen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S