SAP: Her er vores nye koncept til cloud-integration

Se her, hvad du kommer til at betale for ny service fra SAP, der skal forbinde cloud og lokale apps.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har offentliggjort adskillige valgmuligheder og priser for en ny tilgang til integration af softwareleverandørens cloud-baserede og lokale applikationer.

Visse valgmuligheder er gratis, mens andre koster ekstra, beskrives det i en SAP-præsentation, der er tilgængelig på nettet.

Applikationsintegration er afgørende for både SAP og selskabets kunder.

Det gælder ikke mindst, når man tager i betragtning,  hvor entusiastisk selskabet har slået til lyd for hybride udrulninger, der beholder brugernes store investeringer i lokalt installeret enterprise resource planning- og human capital management-software, men samtidig tilføjer nye muligheder i form af cloud.

En ny integrations-service er nu tilgængelig som valgmulighed i forbindelse med SAP's Customer OnDemand, men vil senere blive tilgængelig også i forbindelse med andre applikationer heriblandt Travel OnDemand og BizX Talent Management.

Sidstnævnte kom på SAP's hænder i forbindelse med opkøbet af SuccessFactors.

7,5 procent

På nuværende tidspunkt koster den nye cloud-integration 7,5 procent af et Customer OnDemand-abonnement dog med en minimumspris på cirka 15.000 kroner.

Det forventes, at prisen for denne service i forbindelse med andre cloud-apps vil blive fastsat på en lignende måde

Den nye cloud-integrations-service vil fra andet halvår 2013 blive tilbudt selvstændigt.

SAP-kunder, som i forvejen har investeret i platformen NetWeaver Process Integration, behøver ikke den nye service og skal ikke betale ekstra for den. SAP har planer om at udgive integrations-udvidelser via sin app-butik til disse kunder.

SAP har desuden oprettet et certificerings-program til data-integrations-platforme fra tredjeparter såsom IBM's Cast Iron og Mulesoft til kunder, som gerne vil forbinde SAP's cloud-applikationer med systemer fra tredjeparter.

Herudover kan kunder, der har standardiseret på middleware, der ikke er fra SAP, bruge den nye service til at forbedre integrationen med cloud-applikationer fra SAP. Dette vil dog tage mere tid og blive dyrere i forhold til de foruddefinerede integrationer.

SuccessFactors Employee Central inkluderer på nuværende tidspunkt integrations-funktioner fra Dells software Boomi. Kunder, der anvender denne kombination, vil blive understøttet "til udløbet af deres abonnement."

"Boomi bør ikke køres i stilling til nye SAP-integrations-scenarier," da SAP i stedet vil udbygge dem med NetWeaver Process Integration og med den nye integrations-service, lyder et råd i præsentationen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    IT-driftsleder

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse