SAP: Her er vores nye koncept til cloud-integration

Se her, hvad du kommer til at betale for ny service fra SAP, der skal forbinde cloud og lokale apps.

Artikel top billede

Computerworld News Service: SAP har offentliggjort adskillige valgmuligheder og priser for en ny tilgang til integration af softwareleverandørens cloud-baserede og lokale applikationer.

Visse valgmuligheder er gratis, mens andre koster ekstra, beskrives det i en SAP-præsentation, der er tilgængelig på nettet.

Applikationsintegration er afgørende for både SAP og selskabets kunder.

Det gælder ikke mindst, når man tager i betragtning,  hvor entusiastisk selskabet har slået til lyd for hybride udrulninger, der beholder brugernes store investeringer i lokalt installeret enterprise resource planning- og human capital management-software, men samtidig tilføjer nye muligheder i form af cloud.

En ny integrations-service er nu tilgængelig som valgmulighed i forbindelse med SAP's Customer OnDemand, men vil senere blive tilgængelig også i forbindelse med andre applikationer heriblandt Travel OnDemand og BizX Talent Management.

Sidstnævnte kom på SAP's hænder i forbindelse med opkøbet af SuccessFactors.

7,5 procent

På nuværende tidspunkt koster den nye cloud-integration 7,5 procent af et Customer OnDemand-abonnement dog med en minimumspris på cirka 15.000 kroner.

Det forventes, at prisen for denne service i forbindelse med andre cloud-apps vil blive fastsat på en lignende måde

Den nye cloud-integrations-service vil fra andet halvår 2013 blive tilbudt selvstændigt.

SAP-kunder, som i forvejen har investeret i platformen NetWeaver Process Integration, behøver ikke den nye service og skal ikke betale ekstra for den. SAP har planer om at udgive integrations-udvidelser via sin app-butik til disse kunder.

SAP har desuden oprettet et certificerings-program til data-integrations-platforme fra tredjeparter såsom IBM's Cast Iron og Mulesoft til kunder, som gerne vil forbinde SAP's cloud-applikationer med systemer fra tredjeparter.

Herudover kan kunder, der har standardiseret på middleware, der ikke er fra SAP, bruge den nye service til at forbedre integrationen med cloud-applikationer fra SAP. Dette vil dog tage mere tid og blive dyrere i forhold til de foruddefinerede integrationer.

SuccessFactors Employee Central inkluderer på nuværende tidspunkt integrations-funktioner fra Dells software Boomi. Kunder, der anvender denne kombination, vil blive understøttet "til udløbet af deres abonnement."

"Boomi bør ikke køres i stilling til nye SAP-integrations-scenarier," da SAP i stedet vil udbygge dem med NetWeaver Process Integration og med den nye integrations-service, lyder et råd i præsentationen.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S