Sådan vinder Linux-folket it-chefens hjerne

Hvis vi vil have vækst i virksomhederne, skal vi bruge hjernecellerne på udvikling. Det hjælper ikke at spare. Her kommer Linux-verdenen på banen med en stribe interessante produkter.

Artikel top billede

Læs også:
Ubuntu-stifter i København: Din telefon skal være en tynd klient

Sådan går Linux-folket til topmøde i Danmark

Ubuntu Enterprise Summit: I 1979 brugte verdens it-afdelinger en tredjedel af budgettet på udvikling og to tredjedele på vedligeholdelse.

Sådan er det langt fra i dag.

Nu går der cirka ti procent til udvikling, mens langt hovedparten af pengene bliver brugt til vedligeholdelse af de eksisterende systemer.

Den tendens ser Chris Ingle, der er analytiker i IDC, som et faresignal for vækst, og hans analyse lyder: Hvis vi vil have vækst via it, skal der kanaliseres flere penge ind i udvikling.

"Vi kan ikke blive ved med at spare os ud af krisen," sagde han til tilhørerne, da han holdt sin keynote på Ubuntu Enterprise Summit, en konference der netop er løbet af stablen i København.

Han pegede på outsourcing som et eksempel på spare-lysten i it-butikken.

Og IDC's tal er ret skræmmende, hvis man bor i den del af verden, som betragter sig selv som frontløber indenfor it.

"Kina overhaler i år Japan som det næststørste it-marked. Rusland er på vej til at blive det største marked i Europa, og Sydamerika har også enorm fart på, et eksempel på det er Brasilien."

Hurtig, billig og fleksibel

Den stigende konkurrence er blandt andet et argument for at skubbe gang i it-udvikling, men fordi pengene ikke sidder særlig løst, er der nogle kriterier, der skal være opfyldt.

"Udvikling skal være enkel, fleksibel, intelligent og så må den ikke være forbundet med store udgifter," fortsætter han.

Og her mener Chris Ingle, at open source/Linux-produkterne passer godt ind.

"De opfylder basiskravene til at knibe sig ind i it-afdelinger med ellers flade budgetter," forklarer han.

Han peger på Big Data, eller håndtering af store datamængder som et potentielt vækstområde.

Et eksempel på den pointe er foto-delingstjenesten Instagram, der har taget verden med storm.

Inden firmaet blev solgt til Facebook for en milliard dollar, sad der blot to personer i it-afdelingen, og de håndterede teknologien, der er baseret på Linux-distributionen Ubuntu og de tilhørende cloud-tjenester.

Samtidig har Instagrams virksomhedsmodel en indbygget bagdør.

Hvis tjenesten ikke var blevet en succes, så havde det været nemt at lukke den ned igen. Der er ingen server-park, ingen software-licenser eller lignende hængepartier.

Et klik på sluk-knappen hos cloud-udbyderen ville være nok til at lukke butikken.

De smarte indbyggede systemer

Et andet område, som Chris Ingle peger på som attraktivt for Linux-folket, ligger i den modsatte ende af de verdensomspændende cloud-løsninger.

Det handler om embeddede systemer, altså mini-systemer eksempelvis i et tv, køleskab eller anden elektronik.

"I 2020 vil der være 30 millirader enheder med embeddede systemer. Og her står Linux-folket også med et attraktivt produkt for erhvervslivet," lød det fra den tæt byggede englænder.

Pas på myterne om Linux

Han delte dog også en advarsel ud i forbindelse med de myter, der ofte møder Linux.

"Linux-folket har et omdømme som værende meget innovative, det er ikke nødvendigvis sandheden. Mange af de Linux-produkter man ser, minder til forveksling om andre kommercielle produkter."

Han vurderer dog, at den åbne udviklingsform har stort potentiale, fordi der kan handles meget hurtigt, af mange personer og på konkrete problemstillinger.

"Linux forbindes også ofte med at være gratis. Det er det ikke," lød det andet bud, som blev efterfulgt af en lille opsang til de meget optimistiske:

"Det er langt fra tilfældet, at der kommer åben kode indenfor alle områder. Der skal være et behov i virksomhederne," lød analysen fra Chris Ingle.

Læs også:
Ubuntu-stifter i København: Din telefon skal være en tynd klient

Sådan går Linux-folket til topmøde i Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S