Sådan giver it-udviklingen danskerne mere kultur

En stor undersøgelse af danskernes kulturvaner afslører, at it og digitaliseringen af samfundet har en stor ære for, at vi forbruger mere kultur end tidligere. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

I dag udkommer Kulturministeriets store oversigt og debatudspil "Danskernes kulturvaner 2012", der omhandler, hvor meget og hvilken kulturformidling vi har vendt os mod i perioden 2004 til 2012. 

Ministeriet fremhæver blandt andet digitaliseringen som en af de helt store kanoner i et generelt øget kulturforbrug i Danmark.

Således placerer ministeriet internetmedier, film og musik konsumeret på smartphones og pc'er helt i toppen, når det kommer til at forklare vores øgede kulturforbrug.

"Den teknologiske udvikling over de seneste år har ændret borgernes kulturvaner gennemgribende. Den overordnede tendens er, at de traditionelle kulturområder og medier holder niveau, mens nye medier og apparater skaber yderligere forbrug," skriver Kulturministeriet på førstepladsen i en oversigt over de 10 vigtigste kulturtendenser fra 2004 til 2012.

Internettet forandrer alt

Derudover angiver ministeriet, at en af de største stigninger i danskernes kulturforbrug blandt andet ligger i vores brug af internettet set over de seneste otte år.

Her bliver det angivet, at flest mænd bruger internettet som en integreret del af deres hverdag.

"Undersøgelsen viser, at digitaliseringen kører i højeste gear, og at vores medievaner ændrer sig hastigt, så vi nyder kultur i flere og flere forskellige sammenhænge og på flere og flere forskellige måder," udtaler Kulturminister Uffe Elbæk (R) i en pressemeddelelse i kølvandet på rapporten.

"Udviklingen af nye, digitale medier har siden 2004 grundlæggende ændret den måde, vi forbruger - og udbyder - kultur på. Også kulturen har måttet åbne sig op og lytte til brugernes krav om øget kvalitet, tilgængelighed og inddragelse," fortsætter ministeren, der glæder sig over, at knap halvdelen af alle danskere over 70 dagligt er på nettet.

Computerspil vinder frem på børneværelset

Danskernes private kulturudgifter er i perioden fra 2004 til 2012 faldet, hvilket ifølge Kulturministeriets blandt andet skyldes, at der er kommet nye digitale - og åbenbart billige - tilbud på banen, og at danskerne er blevet mere aktive på motionsfronten.

En anden hovedtendens i undersøgelsen er, at børn har et stigende kulturforbrug.

Stigningen af børns forbrug af kultur skyldes hovedsageligt, at flere børn end tidligere kaster sig over områder som computerspil, musik, teater, skønlitteratur og internetforbrug.

Det omfattende værk på 381 sider baserer sin dataindsamlingen fra spørgeskemaundersøgelser med deltagelse
af 3.628 voksne og 1502 børn.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune