Sådan giver it-udviklingen danskerne mere kultur

En stor undersøgelse af danskernes kulturvaner afslører, at it og digitaliseringen af samfundet har en stor ære for, at vi forbruger mere kultur end tidligere. Se her, hvordan det hænger sammen.

Artikel top billede

I dag udkommer Kulturministeriets store oversigt og debatudspil "Danskernes kulturvaner 2012", der omhandler, hvor meget og hvilken kulturformidling vi har vendt os mod i perioden 2004 til 2012. 

Ministeriet fremhæver blandt andet digitaliseringen som en af de helt store kanoner i et generelt øget kulturforbrug i Danmark.

Således placerer ministeriet internetmedier, film og musik konsumeret på smartphones og pc'er helt i toppen, når det kommer til at forklare vores øgede kulturforbrug.

"Den teknologiske udvikling over de seneste år har ændret borgernes kulturvaner gennemgribende. Den overordnede tendens er, at de traditionelle kulturområder og medier holder niveau, mens nye medier og apparater skaber yderligere forbrug," skriver Kulturministeriet på førstepladsen i en oversigt over de 10 vigtigste kulturtendenser fra 2004 til 2012.

Internettet forandrer alt

Derudover angiver ministeriet, at en af de største stigninger i danskernes kulturforbrug blandt andet ligger i vores brug af internettet set over de seneste otte år.

Her bliver det angivet, at flest mænd bruger internettet som en integreret del af deres hverdag.

"Undersøgelsen viser, at digitaliseringen kører i højeste gear, og at vores medievaner ændrer sig hastigt, så vi nyder kultur i flere og flere forskellige sammenhænge og på flere og flere forskellige måder," udtaler Kulturminister Uffe Elbæk (R) i en pressemeddelelse i kølvandet på rapporten.

"Udviklingen af nye, digitale medier har siden 2004 grundlæggende ændret den måde, vi forbruger - og udbyder - kultur på. Også kulturen har måttet åbne sig op og lytte til brugernes krav om øget kvalitet, tilgængelighed og inddragelse," fortsætter ministeren, der glæder sig over, at knap halvdelen af alle danskere over 70 dagligt er på nettet.

Computerspil vinder frem på børneværelset

Danskernes private kulturudgifter er i perioden fra 2004 til 2012 faldet, hvilket ifølge Kulturministeriets blandt andet skyldes, at der er kommet nye digitale - og åbenbart billige - tilbud på banen, og at danskerne er blevet mere aktive på motionsfronten.

En anden hovedtendens i undersøgelsen er, at børn har et stigende kulturforbrug.

Stigningen af børns forbrug af kultur skyldes hovedsageligt, at flere børn end tidligere kaster sig over områder som computerspil, musik, teater, skønlitteratur og internetforbrug.

Det omfattende værk på 381 sider baserer sin dataindsamlingen fra spørgeskemaundersøgelser med deltagelse
af 3.628 voksne og 1502 børn.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S