Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten

Fagforeningen HK hiver KMD i Arbejdsretten på grund ballade om frokosten.

Artikel top billede

Der er udbrudt mad-krig mellem HK og ledelsen hos KMD.

I hvert fald trækker HK/Privat nu det store it-selskab KMD og søsterselskabet KMD BPO i Arbejdsretten.

Det oplyser fagforeningen i en pressemeddelelse.

Baggrunden er, at HK-medlemmer i KMD BPO er blevet frataget deres betalte spisepause.

KMD BPO blev på papiret udskilt fra KMD som et selvstændigt selskab.

Svarer til lønnedgang på 6,67 procent

Kort efter opsagde KMD BPO lokalaftalen med den betalte spisepause, oplyser fagforeningen.

Den betalte frokostaftale, der er blevet taget fra medarbejderne, svarer til en lønnedgang på 6,67 procent for medarbejderne, uden de går ned i tid eller får kompensation på andre måder, hedder det videre.

"Er der reelt tale om, at KMD laver en opsplitning på papiret for at kunne skære i medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår? Det har vi grund til at frygte, og derfor tager vi sagen til Arbejdsretten," udtaler faglig sekretær i HK/Privat, Kim Jung Olsen.

KMD og KMD BPO blev splittet op i to den 1. juli 2011.

Kort efter udskillelsen opsagde KMD BPO lokalaftalen om betalt spisepause. Meget tyder dog på, at der kun er tale om en opsplitning i to selvstændige selskaber på papiret, da stort set intet er ændret, lyder beskyldningen fra HK.

Medarbejderne har stadig samme ejer, samme ledere, samme telefonnumre, samme intranet, samme lokaler, samme indgang som før udskillelsen og samme kantine, ifølge fagforeningen.

Fagforening: Politisk problem
Den mest mærkbare forskel er, at en medarbejder fra KMD BPO selv skal betale sin spisepause, mens kollegaen fra KMD, der sidder ved siden af i kantinen, får betalt spisepause, lyder kritikken.

"Hvis virksomheder kan opsplitte sig fiktivt på papiret med markante forringelser af medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår til følge, er det et politisk problem, der må gøres noget ved," siger Kim Jung Olsen.

Ifølge HK var cirka 250 medarbejdere omfattet af udskillelsen.

HK peger desuden på en artikel i Computerworld fra 2010 med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling, der omtaler spisepausen.

"Der er altså ikke tale om en lønnedgang på hverken 15 eller 20 procent. Der er tale om, at de fremover skal betale deres egen frokostpause," udtalte Lars Monrad-Gylling dengang.

Læs kommentar fra KMD senere på Computerworld.dk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)