Frokost-ordning sender KMD i Arbejdsretten

Fagforeningen HK hiver KMD i Arbejdsretten på grund ballade om frokosten.

Artikel top billede

Der er udbrudt mad-krig mellem HK og ledelsen hos KMD.

I hvert fald trækker HK/Privat nu det store it-selskab KMD og søsterselskabet KMD BPO i Arbejdsretten.

Det oplyser fagforeningen i en pressemeddelelse.

Baggrunden er, at HK-medlemmer i KMD BPO er blevet frataget deres betalte spisepause.

KMD BPO blev på papiret udskilt fra KMD som et selvstændigt selskab.

Svarer til lønnedgang på 6,67 procent

Kort efter opsagde KMD BPO lokalaftalen med den betalte spisepause, oplyser fagforeningen.

Den betalte frokostaftale, der er blevet taget fra medarbejderne, svarer til en lønnedgang på 6,67 procent for medarbejderne, uden de går ned i tid eller får kompensation på andre måder, hedder det videre.

"Er der reelt tale om, at KMD laver en opsplitning på papiret for at kunne skære i medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår? Det har vi grund til at frygte, og derfor tager vi sagen til Arbejdsretten," udtaler faglig sekretær i HK/Privat, Kim Jung Olsen.

KMD og KMD BPO blev splittet op i to den 1. juli 2011.

Kort efter udskillelsen opsagde KMD BPO lokalaftalen om betalt spisepause. Meget tyder dog på, at der kun er tale om en opsplitning i to selvstændige selskaber på papiret, da stort set intet er ændret, lyder beskyldningen fra HK.

Medarbejderne har stadig samme ejer, samme ledere, samme telefonnumre, samme intranet, samme lokaler, samme indgang som før udskillelsen og samme kantine, ifølge fagforeningen.

Fagforening: Politisk problem
Den mest mærkbare forskel er, at en medarbejder fra KMD BPO selv skal betale sin spisepause, mens kollegaen fra KMD, der sidder ved siden af i kantinen, får betalt spisepause, lyder kritikken.

"Hvis virksomheder kan opsplitte sig fiktivt på papiret med markante forringelser af medarbejdernes løn- og arbejdsvilkår til følge, er det et politisk problem, der må gøres noget ved," siger Kim Jung Olsen.

Ifølge HK var cirka 250 medarbejdere omfattet af udskillelsen.

HK peger desuden på en artikel i Computerworld fra 2010 med KMD-direktør Lars Monrad-Gylling, der omtaler spisepausen.

"Der er altså ikke tale om en lønnedgang på hverken 15 eller 20 procent. Der er tale om, at de fremover skal betale deres egen frokostpause," udtalte Lars Monrad-Gylling dengang.

Læs kommentar fra KMD senere på Computerworld.dk

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job