KMD-direktør: Derfor splitter vi selskabet op

KMD's administrerende direktør bekræfter, at der vil ske en udskilling af en del af virksomheden. Det får konsekvenser for medarbejderne.

Artikel top billede

KMD's Business Process Outsourcing-område (BPO, red.) skal udskilles til et selvstændigt selskab.

Det bekræfter KMD's administrerende direktør Lars Monrad-Gylling over for Computerworld.

Han fortæller, at der ligger to bevæggrunde bag beslutningen:

"BPO-forretning, hvor folk eksempelvis ordner løn for kunder, ligger et stykke fra vores øvrige forretning med udvikling af software og lignende. Derfor udskiller vi det i et selvstændigt selskab, så der kommer maksimalt fokus på netop det område," siger Lars Monrad-Gylling.

Frokostpausen skal betales

"Samtidig er det ærlig snak, at konkurrencen på området er hård," siger direktøren.

Derfor bliver en del af konsekvensen for de omkring 200 medarbejdere, at de skal betale deres egen frokostpause i fremtiden, forklarer han.

"Det nytter ikke, at man på forhånd er 10 procent bagud, når man konkurrerer i det her marked. Men der er altså ikke tale om lønnedgang på hverken 15 eller 20 procent. Der er tale om, at de fremover skal betale deres egen frokostpause," siger Lars Monrad-Gylling.

Han forklarer, at der ikke nødvendigvis kan være samme frynseordninger for alle i en stor it-organisation som KMD, men at han forstår fagforeningens opmærksomhed på lønforholdene.

BPO-forretningens overgang til selvstændigt selskab vil ske stille og roligt og med den nødvendige planlægning, forklarer KMD-direktøren.

Ifølge fagforeningen Samdata/HK blev beslutningen truffet på et bestyrelsesmøde torsdag med stemmerne 6 mod 3.

De medarbejdervalgte repræsentanter stemte imod. Det kan du læse mere om her.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for Facility Management til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Datacenter og Netværksspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S