Netdesign-direktør om fremtiden: Ingen kommentarer

Netdesign og TDC Hosting vil fremover smelte mere sammen om fælles produkter og fælles kundeservice. Hvorvidt Netdesign-direktøren fortsætter på posten er dog mere uvist.

Artikel top billede

Netdesigns direktør Keld Jersild Olsen ønsker ikke at kommentere på, hvad TDC-koncernens konsoliderings-udmeldinger betyder for Netdesigns 400 medarbejdere.

Læs også:
TDC dropper selskaber - har ny strategi

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Efter TDC's store strategiudmelding i London har Netdesigns direktør, Keld Jersild Olsen, ikke meget at bidrage med om fremtiden for TDC-selskabet Netdesign.

Computerworld havde ellers allerede inden den store charmeoffensiv i den engelske hovedstad blandt andet opsnappet forlydender om et tættere fællesskab mellem Netdesign og TDC Hosting under TDC Erhverv.

Det kan du læse mere om her.

Tirsdag kunne TDC Erhverv-direktør, Eva Berneke, så fortælle, at TDC smækker Netdesign og TDC Hosting og TDC Erhverv sammen på kundesiden.

Det betyder, at TDC fremover vil tilbyde integrerede produkter fra alle tre selskaber med blandt andet cloud-produkter som IaaS og SaaS.

For kunderne betyder det samtidig, at de ikke skal gå til tre forskellige salgsmedarbejdere eller rode med tre forskellige fakturaer fra de tre selskaber, men i stedet har ét sted at brokke sig, som en TDC-kunde har udtrykt det over for Eva Berneke.

Ukendte konsekvenser

Konsekvenserne for Netdesign med denne såkaldte one-stop-shop mellem TDC Erhverv, TDC Hosting og netop Netdesign ønsker Keld Jersild Olsen ikke at kommentere på fra en telefonforbindelse fra Lissabon, hvor han sidder, mens andre TDC-bosser har travlt med at melde koncernstrategien ud i London.

"Hvis jeg har noget som helst at melde ud, så sker det først internt til vores medarbejdere, inden det kommer ud i pressen," lyder det fra Keld Jersild Olsen.

Den fremtidige sammensmeltning med fælles produktudmeldinger og kundeservice hos Netdesign og TDC Hosting tyder ellers på, at der bliver skåret medarbejdere væk fra i hvert fald ét af de to selskaber.

Men på det punkt er der heller ikke meget information at hente hos Netdesign-direktøren.

"Hvis medarbejdere skal forlade koncernen nu eller på et senere tidspunkt, så udsteder vi ikke nogen garantier, da det for koncernen handler om at være effektiv og konkurrencedygtig," lyder svaret, som også blev givet næsten ordret mandag fra TDC's presseafdeling.

"Utroligt spændende"

Keld Jersild Olsen ønsker heller ikke at kommentere på, hvorvidt han selv fortsætter i direktørstolen for Netdesign og selskabets nuværende 400 medarbejdere.

"Det er en sag, som foregår mellem mig og min bestyrelse," siger Keld Jersild Olsen gentagne gange på Computerworlds gentagne spørgsmål.

Keld Jersild Olsen mener ellers, at TDC-koncernens strategiudmelding er "utrolig spændende", da han peger på, at TDC-koncernen fremover vil stå stærkt i konkurrencen.

Hvordan og hvorledes Netdesign, selskabets medarbejdere og ikke mindst Keld Jersild Olsen selv passer ind i det puslespil, må vi altså vente nogle dage med at få svar på.

Læs også:
TDC dropper selskaber - har ny strategi

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse