Netdesign-direktør om fremtiden: Ingen kommentarer

Netdesign og TDC Hosting vil fremover smelte mere sammen om fælles produkter og fælles kundeservice. Hvorvidt Netdesign-direktøren fortsætter på posten er dog mere uvist.

Artikel top billede

Netdesigns direktør Keld Jersild Olsen ønsker ikke at kommentere på, hvad TDC-koncernens konsoliderings-udmeldinger betyder for Netdesigns 400 medarbejdere.

Læs også:
TDC dropper selskaber - har ny strategi

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Efter TDC's store strategiudmelding i London har Netdesigns direktør, Keld Jersild Olsen, ikke meget at bidrage med om fremtiden for TDC-selskabet Netdesign.

Computerworld havde ellers allerede inden den store charmeoffensiv i den engelske hovedstad blandt andet opsnappet forlydender om et tættere fællesskab mellem Netdesign og TDC Hosting under TDC Erhverv.

Det kan du læse mere om her.

Tirsdag kunne TDC Erhverv-direktør, Eva Berneke, så fortælle, at TDC smækker Netdesign og TDC Hosting og TDC Erhverv sammen på kundesiden.

Det betyder, at TDC fremover vil tilbyde integrerede produkter fra alle tre selskaber med blandt andet cloud-produkter som IaaS og SaaS.

For kunderne betyder det samtidig, at de ikke skal gå til tre forskellige salgsmedarbejdere eller rode med tre forskellige fakturaer fra de tre selskaber, men i stedet har ét sted at brokke sig, som en TDC-kunde har udtrykt det over for Eva Berneke.

Ukendte konsekvenser

Konsekvenserne for Netdesign med denne såkaldte one-stop-shop mellem TDC Erhverv, TDC Hosting og netop Netdesign ønsker Keld Jersild Olsen ikke at kommentere på fra en telefonforbindelse fra Lissabon, hvor han sidder, mens andre TDC-bosser har travlt med at melde koncernstrategien ud i London.

"Hvis jeg har noget som helst at melde ud, så sker det først internt til vores medarbejdere, inden det kommer ud i pressen," lyder det fra Keld Jersild Olsen.

Den fremtidige sammensmeltning med fælles produktudmeldinger og kundeservice hos Netdesign og TDC Hosting tyder ellers på, at der bliver skåret medarbejdere væk fra i hvert fald ét af de to selskaber.

Men på det punkt er der heller ikke meget information at hente hos Netdesign-direktøren.

"Hvis medarbejdere skal forlade koncernen nu eller på et senere tidspunkt, så udsteder vi ikke nogen garantier, da det for koncernen handler om at være effektiv og konkurrencedygtig," lyder svaret, som også blev givet næsten ordret mandag fra TDC's presseafdeling.

"Utroligt spændende"

Keld Jersild Olsen ønsker heller ikke at kommentere på, hvorvidt han selv fortsætter i direktørstolen for Netdesign og selskabets nuværende 400 medarbejdere.

"Det er en sag, som foregår mellem mig og min bestyrelse," siger Keld Jersild Olsen gentagne gange på Computerworlds gentagne spørgsmål.

Keld Jersild Olsen mener ellers, at TDC-koncernens strategiudmelding er "utrolig spændende", da han peger på, at TDC-koncernen fremover vil stå stærkt i konkurrencen.

Hvordan og hvorledes Netdesign, selskabets medarbejdere og ikke mindst Keld Jersild Olsen selv passer ind i det puslespil, må vi altså vente nogle dage med at få svar på.

Læs også:
TDC dropper selskaber - har ny strategi

Kæmpe-plan på vej: TDC omstrukturerer og fyrer

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S