Tusindvis af it-folk slipper nok for skattesmæk

Et varslet skattesmæk, der stod til at ramme tusindvis af it-folk, lader til at blive taget af bordet. It-branchen jubler.

Artikel top billede

Læs også: Tusindvis af it-folk står til skattesmæk

Meget tyder nu på, at tusindvis af udstationerede it-folk kan ånde lettet op.

Et varslet skattesmæk af deres indkomst lader til at være afblæst.

Det fremgår af en meddelelse fra IT-Branchen, der henviser til en artikel i Berlingske Tidende.

"Med det seneste udspil fra regeringen i finanslovs-forhandlingerne ser det nemlig nu ud at den upopulære skat på udstationering, ophævelsen af ligningslovens § 33a, nu fjernes," står der direkte i brancheforeningens besked.

"De nye toner fra regeringen er rigtig godt nyt for danske it-folk i udlandet. De slipper nu for at skulle betale en markant højere skat, når de er udstationeret," udtaler Mette Lundberg, der er direktør for politik og kommunikation i IT-Branchen.

Ødelæggende skat

Skatten, hvis den alligevel indføres, vil være særlig skadelig for it-branchen.

"Det ville være dræbende for danske it-virksomheders, eksport og internationale vækst, hvis danske medarbejdere i udlandet skulle beskattes hårdere fremover," udtaler hun.

Hos ITEK under Dansk Industri, der tidligere har været ude og advare imod skattesmækket, vil man ikke glæde sig for tidligt.

"Vi kommenterer ikke de mange pressehistorier, før vi ser det samlede forlig," lyder det fra direktør Tom Togsverd fra ITEK.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S