Tusindvis af danske it-folk rammes af skattesmæk

En varslet ændring af skattereglerne for personer i særlige job vil ramme tusindvis af it-folk.

Artikel top billede

En varslet ændring af skattereglerne for udstationerede danskere i udlandet vil ramme tusindvis af it-folk.

Det vurderer ITEK under Dansk Industri.

Skatteministeriet har selv beregnet at ændringen vil berøre 5.700 personer.

Men Skat's presseafdeling oplyser over for Computerworld, at det ikke kan fortælle, hvor mange af dem, der skal findes i it-branchen.

"Skatteministeriet har ikke tal for, hvor mange af de af LL § 33 A omfattede personer, der er beskæftiget inden for it-branchen," hedder det i en mail til Computerworld.

Tusindvis rammes

Hos ITEK under Dansk Industri undrer det ikke direktør Tom Togsverd, at "at Skat ikke kan forklare sammensætningen".

"Normalt fylder vi 10 procent af de private erhverv, så det skulle give 570 personer, hvis skats tal er rigtigt," forklarer Tom Togsverd.

Det tvivler han imidlertid på.

"Under alle omstændigheder taler vi om et meget større antal personer, der berøres, fordi vi også taler om kortere udstationeringsperioder," forklarer ITEK-direktøren videre.

"Så vi taler om mange tusinde personer, der berøres," vurderer han om antallet af it-folk, der risikerer at få et skattesmæk.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job