SAS-uro: Prosa kræver garanti for it-job i Danmark

SAS skal garantere, at danske it-job bliver i landet. Ellers bliver der ikke noget ja fra fagforbundet til redningsplan med lønnedgang, lyder det fra fagforbundet Prosas formand.

Artikel top billede

Læs også: Sådan vil SAS' problemer ramme it-ansatte

It-jobbene hos SAS skal blive i København hvis it-fagforbundet Prosa skal sige ja til SAS' redningsplan.

Det fortæller Niels Bertelsen, der er formand for Prosa, som har en gruppe medlemmer ansat hos det kriseramte flyselskab.

"Hvorfor skulle vi forringe vilkårene for vore medlemmer nu, hvis SAS flytter vores job til Stockholm. Det giver slet ingen mening, " siger han i en udtalelse.

Baggrunden er SAS' udmelding om blandt andet at centralisere administrationen i Stockholm i forbindelse med et krav om nedgang i løn på omkring 15 procent i forbindelse med redningsplanen.

Problemet er, at ingen ved om de danske job forsvinder til Stockholm, hvis redningsplanen bliver godkendt.

"Hvis der skal være en tro på det her, så må SAS også kunne garantere overfor os, at de ikke umiddelbart derefter begynder at afskedige de mennesker, der faktisk er gået med til at gå ned i løn," siger han til Computerworld.

Kræver skriftlig garanti

Om hans medlemmer hos SAS vil kræve en skriftlig garanti eller ikke-afskedigelsesgaranti i et antal år, vil han overlade til de lokale parter at afgøre.

"Udgangspunktet må bare være, at når SAS kommer til forhandlingsbordet, så skal de være klar over, at de vil blive mødt med et krav om, at de skal garantere den beskæftigelsesmæssige situation, og at de ikke bliver ramt," siger Niels Bertelsen.

Ifølge formanden har Prosa endnu ikke fået noget at vide fra SAS om, hvornår forhandlingerne skal foregå. SAS har heller ikke formelt opsagt overenskomsten.

Han fortæller, at en opsigelse heller ikke i sig selv vil hjælpe SAS, fordi der er udløbsvarsel på.

"De kan ikke bare opsige overenskomsterne, lade dem bortfalde, og så indføre nogle helt nye vilkår," siger Niels Bertelsen.

I stedet kan SAS ifølge formanden bede om at få åbnet forhandlinger igen for at ændre den eksisterende overenskomst.

"Men SAS er nødt til at forhandle om det," siger han.

Prosa har sammen med en række andre fagforbund et par hundrede it-folk, der kan risikere at komme i klemme i flyselskabets redningsplan.

Fagforbundenen skal senest søndag give SAS et svar på om de accepterer spareplanen.

Prosa-formand kalder i øvrigt statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) indblanding i SAS-sagen for "utilstedelig".

"Jeg har ikke før hørt om, at en statsminister er gået ind og direkte anbefale en medarbejdergruppe at sige ja til en forringelse, uden at der har været en forhandling om situationen...slet ikke i en Socialdemokratisk regering," siger Niels Bertelsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S