Kommuner forlanger indblik i KMD's udgifter

16 kommuner forlanger at få at vide, hvor mange ressourcer KMD bruger på bestemte systemer. De vil selv vurdere, om de betaler en rimelig pris. "Vi har et ansvar for skatteborgernes penge," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Her er brevet: Kommuner sure på KMD-topchef

I et notat fra 30. oktober blev det afsløret, at kommunernes it-selskab Kombit direkte anbefaler kommunerne at stoppe betalingsaftaler med KMD, såfremt it-kæmpen ikke fremlægger mere information omkring priserne.

Men nu tager 16 kommunaldirektører sagen i egen hånd og skriver et brev direkte til KMD topchef Lars Monrad-Gylling, hvor de kræver, at KMD giver dem de relevante oplysninger.

"Vi har et ansvar for skatteborgernes penge. Vi må derfor forlange, at KMD giver os de oplysninger, der skal til for, at vi kan vurdere, om vi betaler en rimelig markedspris for de Kritiske IT-løsninger," skriver kommunaldirektørerne fra 16 kommuner i brevet, som du kan læse i sin fulde længde her.

Uenighed om milliard-priser

Kommunerne er KMD's største kunde og står for op imod 70 procent af it-virksomhedens omsætning på over fire milliarder kroner.

Tidligere har det været fremme at kommunerne i 2011 betalte i omegnen af 1,1 milliard kroner alene for de såkaldte monopol-systemer, der i øvrigt snart skal i udbud.

Men alligevel tager kommunerne nu det noget opsigtsvækkende tiltag at skrive direkte til den administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

"Vi er ikke i den forbindelse interesserede i KMD's prisliste, men i de ressourcer, KMD bruger på at levere de Kritiske IT-løsninger til hver enkelt kommune," forklarer kommunerne i brevet til topchefen.

Kommunerne insisterer derfor på, at KMD skaber sammenhæng i sit aftale- og faktureringssystem.

"Vi skal kunne stå inde for, at vi kun betaler for ydelser, vi har brugt. Der er imidlertid ingen sammenhæng mellem løsningsaftalerne med KMD, den prisliste KMD afregner efter og de fakturaer, KMD udsteder," lyder den hårde kritik i brevet.

Ingen udsigt til julefred

Opgøret om priser har stået på igennem længere tid.

Og hele balladen kan siges at være opstået tilbage, da kommunerne blev tvunget til at sælge KMD via en lov i Folketinget.

Dengang i 2008 blev KMD solgt til EQT og ATP inklusiv de mange monopol-systemer. Til gengæld lavede man en transitionsaftale, der skulle regulere priserne på de omstridte it-systemer.

Men det er altså den regulering og transitationsaftale, som parterne i høj grad skændes om.

I hvert fald er det åbenlyst, at priserne på disse systemer ikke ligefrem er med til at sikre julefred mellem den store it-gigant og dets største kundegruppe kommunerne.

Læs også: Her er brevet: Kommuner sure på KMD-topchef

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job