Kommuner forlanger indblik i KMD's udgifter

16 kommuner forlanger at få at vide, hvor mange ressourcer KMD bruger på bestemte systemer. De vil selv vurdere, om de betaler en rimelig pris. "Vi har et ansvar for skatteborgernes penge," lyder det.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Her er brevet: Kommuner sure på KMD-topchef

I et notat fra 30. oktober blev det afsløret, at kommunernes it-selskab Kombit direkte anbefaler kommunerne at stoppe betalingsaftaler med KMD, såfremt it-kæmpen ikke fremlægger mere information omkring priserne.

Men nu tager 16 kommunaldirektører sagen i egen hånd og skriver et brev direkte til KMD topchef Lars Monrad-Gylling, hvor de kræver, at KMD giver dem de relevante oplysninger.

"Vi har et ansvar for skatteborgernes penge. Vi må derfor forlange, at KMD giver os de oplysninger, der skal til for, at vi kan vurdere, om vi betaler en rimelig markedspris for de Kritiske IT-løsninger," skriver kommunaldirektørerne fra 16 kommuner i brevet, som du kan læse i sin fulde længde her.

Uenighed om milliard-priser

Kommunerne er KMD's største kunde og står for op imod 70 procent af it-virksomhedens omsætning på over fire milliarder kroner.

Tidligere har det været fremme at kommunerne i 2011 betalte i omegnen af 1,1 milliard kroner alene for de såkaldte monopol-systemer, der i øvrigt snart skal i udbud.

Men alligevel tager kommunerne nu det noget opsigtsvækkende tiltag at skrive direkte til den administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling.

"Vi er ikke i den forbindelse interesserede i KMD's prisliste, men i de ressourcer, KMD bruger på at levere de Kritiske IT-løsninger til hver enkelt kommune," forklarer kommunerne i brevet til topchefen.

Kommunerne insisterer derfor på, at KMD skaber sammenhæng i sit aftale- og faktureringssystem.

"Vi skal kunne stå inde for, at vi kun betaler for ydelser, vi har brugt. Der er imidlertid ingen sammenhæng mellem løsningsaftalerne med KMD, den prisliste KMD afregner efter og de fakturaer, KMD udsteder," lyder den hårde kritik i brevet.

Ingen udsigt til julefred

Opgøret om priser har stået på igennem længere tid.

Og hele balladen kan siges at være opstået tilbage, da kommunerne blev tvunget til at sælge KMD via en lov i Folketinget.

Dengang i 2008 blev KMD solgt til EQT og ATP inklusiv de mange monopol-systemer. Til gengæld lavede man en transitionsaftale, der skulle regulere priserne på de omstridte it-systemer.

Men det er altså den regulering og transitationsaftale, som parterne i høj grad skændes om.

I hvert fald er det åbenlyst, at priserne på disse systemer ikke ligefrem er med til at sikre julefred mellem den store it-gigant og dets største kundegruppe kommunerne.

Læs også: Her er brevet: Kommuner sure på KMD-topchef

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job