Her er vinderen af hårdt formands-opgør hos Prosa

Efter et hårdt formandsopgør har Prosa fundet sin formand for de kommende to år.

Artikel top billede

De næste to år hedder formanden for it-fagforeningen Prosa: Niels Bertelsen.

Det blev afgjort i weekenden, hvor den anden formandskandidat Thomas Kølle trak sig i sidste øjeblik.

"Efter at have snakket med medlemmer i løbet af lørdagen, så meddelte han søndag formiddag, at han trak sig," fortæller vinderen Niels Bertelsen til Computerworld.

Niels Bertelsen synes selv, at formandskampen har været gjort til et person-opgør i stedet for en kamp om politik.

Det er sket, fordi modkandidaten Thomas Kølle meddelte, at han ikke ville gøre noget anderledes politisk, mener Niels Bertelsen.

"Dermed blev det jo til et spørgsmål om personer, hvor han mente, at han kunne gøre det bedre end mig," siger Niels Bertelsen.

Tre vigtige opgaver

Men nu skal fokus være på arbejdet de næste par år, og her peger formanden på tre vigtige opgaver.

Først og fremmest skal medlemmer, der mister dagpengene snart, hjælpes.

Dernæst bliver det en vigtig opgave at komme i endnu mere dialog med medlemmerne, forklarer Niels Bertelsen.

Og endelig skal Prosa være endnu skarpere i it-politiske spørgsmål.

For Niels Bertelsen vurderer, at det pres, som it-lønmodtagere har været udsat for igennem de seneste år, kun vil tiltage.

"Så vi skal - via medlemmerne, der ved en masse - komme med innovative forslag og og ideer til, hvordan vi kan vækste," siger Niels Bertelsen.

Han peger på, at Danmark ikke løser sine store udfordringer med konkurrence fra udlandet ved blot at tale løn og nedskæringer.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

Ennova A/S

Senior Developer

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect