Her er vinderen af hårdt formands-opgør hos Prosa

Efter et hårdt formandsopgør har Prosa fundet sin formand for de kommende to år.

Artikel top billede

De næste to år hedder formanden for it-fagforeningen Prosa: Niels Bertelsen.

Det blev afgjort i weekenden, hvor den anden formandskandidat Thomas Kølle trak sig i sidste øjeblik.

"Efter at have snakket med medlemmer i løbet af lørdagen, så meddelte han søndag formiddag, at han trak sig," fortæller vinderen Niels Bertelsen til Computerworld.

Niels Bertelsen synes selv, at formandskampen har været gjort til et person-opgør i stedet for en kamp om politik.

Det er sket, fordi modkandidaten Thomas Kølle meddelte, at han ikke ville gøre noget anderledes politisk, mener Niels Bertelsen.

"Dermed blev det jo til et spørgsmål om personer, hvor han mente, at han kunne gøre det bedre end mig," siger Niels Bertelsen.

Tre vigtige opgaver

Men nu skal fokus være på arbejdet de næste par år, og her peger formanden på tre vigtige opgaver.

Først og fremmest skal medlemmer, der mister dagpengene snart, hjælpes.

Dernæst bliver det en vigtig opgave at komme i endnu mere dialog med medlemmerne, forklarer Niels Bertelsen.

Og endelig skal Prosa være endnu skarpere i it-politiske spørgsmål.

For Niels Bertelsen vurderer, at det pres, som it-lønmodtagere har været udsat for igennem de seneste år, kun vil tiltage.

"Så vi skal - via medlemmerne, der ved en masse - komme med innovative forslag og og ideer til, hvordan vi kan vækste," siger Niels Bertelsen.

Han peger på, at Danmark ikke løser sine store udfordringer med konkurrence fra udlandet ved blot at tale løn og nedskæringer.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job