Google-fejl får Android til at slette december på din telefon

En bug sletter hele december i bestemte Android-versioners kalender.

Artikel top billede

En bug i Googles Android 4.2 styresystem har slettet hele december måned.

Det skriver Android Police.

Fejlen blev først spottet af Android Police, som først ikke kunne tro deres egne øjne, men siden indså, at der faktisk manglede en hel måned.

"Google har glemt at inkludere december. Således at der kun er 11 måneder på et år. Januar til november. Julen er ødelagt. Julemanden er død. Til gengæld sparer vi penge på julegaverne, ikke?" skriver Android Police i forbindelse med opdagelsen af den noget åbenlyse fejl.

Poblemet vil snart være løst

Problemet findes i appen 'People/Contacts', som automatisk følger med som del i Android Open Source Project (AOSP).

Det betyder, at man ikke kan tilføje særlige informationer, som fødselsdage eller bryllupsdage, på ens kontakter i hele december.  

Android Police skriver, at fejlen er blevet opdaget på Nexus 4 og Nexus 10 enheder samt Nexus 7 tablet og Galaxy Nexus smartphones, der er blevet opgraderet.

Hos Android Police er man derfor overbevidst om, at vi meget snart vil se Android 4.2.1. 

"At efterlade en bug som denne, vil gøre Nordpolens befolkning meget utilfredse. Og det ønsker vi vel ikke?," skriver Android Police. 

Google har anerkendt problemet og er i gang med arbejdet på et bugfix.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Akademikernes A-kasse

AI Product Owner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S