Google-fejl får Android til at slette december på din telefon

En bug sletter hele december i bestemte Android-versioners kalender.

Artikel top billede

En bug i Googles Android 4.2 styresystem har slettet hele december måned.

Det skriver Android Police.

Fejlen blev først spottet af Android Police, som først ikke kunne tro deres egne øjne, men siden indså, at der faktisk manglede en hel måned.

"Google har glemt at inkludere december. Således at der kun er 11 måneder på et år. Januar til november. Julen er ødelagt. Julemanden er død. Til gengæld sparer vi penge på julegaverne, ikke?" skriver Android Police i forbindelse med opdagelsen af den noget åbenlyse fejl.

Poblemet vil snart være løst

Problemet findes i appen 'People/Contacts', som automatisk følger med som del i Android Open Source Project (AOSP).

Det betyder, at man ikke kan tilføje særlige informationer, som fødselsdage eller bryllupsdage, på ens kontakter i hele december.  

Android Police skriver, at fejlen er blevet opdaget på Nexus 4 og Nexus 10 enheder samt Nexus 7 tablet og Galaxy Nexus smartphones, der er blevet opgraderet.

Hos Android Police er man derfor overbevidst om, at vi meget snart vil se Android 4.2.1. 

"At efterlade en bug som denne, vil gøre Nordpolens befolkning meget utilfredse. Og det ønsker vi vel ikke?," skriver Android Police. 

Google har anerkendt problemet og er i gang med arbejdet på et bugfix.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen