Google-fejl får Android til at slette december på din telefon

En bug sletter hele december i bestemte Android-versioners kalender.

Artikel top billede

En bug i Googles Android 4.2 styresystem har slettet hele december måned.

Det skriver Android Police.

Fejlen blev først spottet af Android Police, som først ikke kunne tro deres egne øjne, men siden indså, at der faktisk manglede en hel måned.

"Google har glemt at inkludere december. Således at der kun er 11 måneder på et år. Januar til november. Julen er ødelagt. Julemanden er død. Til gengæld sparer vi penge på julegaverne, ikke?" skriver Android Police i forbindelse med opdagelsen af den noget åbenlyse fejl.

Poblemet vil snart være løst

Problemet findes i appen 'People/Contacts', som automatisk følger med som del i Android Open Source Project (AOSP).

Det betyder, at man ikke kan tilføje særlige informationer, som fødselsdage eller bryllupsdage, på ens kontakter i hele december.  

Android Police skriver, at fejlen er blevet opdaget på Nexus 4 og Nexus 10 enheder samt Nexus 7 tablet og Galaxy Nexus smartphones, der er blevet opgraderet.

Hos Android Police er man derfor overbevidst om, at vi meget snart vil se Android 4.2.1. 

"At efterlade en bug som denne, vil gøre Nordpolens befolkning meget utilfredse. Og det ønsker vi vel ikke?," skriver Android Police. 

Google har anerkendt problemet og er i gang med arbejdet på et bugfix.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ingeniør til Satellitkommunikation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS