Derfor skal Intels mangeårige topchef ud af vagten

Intels administrerende direktør, Paul Otellini, trækker sig fra posten. Og det er ikke helt frivilligt. Se her, hvorfor selskabet har brug for en ny topchef.

Artikel top billede

Læs også: Intel topchef Paul Otellini trækker sig

Hvorfor har Paul Otellini besluttet at trække sig tilbage i en alder af 62 år, før han har nået virksomhedens obligatoriske pensionsalder på 65 år?

Hos verdens mest betydningsfulde finaniselle gade, Wall Street, har man sine egne teorier. Ikke mindst at bestyrelsen hos Intel er utilfredse med selskabets langsomme fremskridt mod at lave indhug på de konkurrerende ARM processore i mobile enheder.

Det skriver Forbes.com.

Selskabet er bedre tjent med en ny ledelse

En kommentar lyder blandt andet: 

"Hans eventuelle afgang er mere et tegn på, at Intels fokus i stigende grad kan flytte uden for det traditionelle pc-marked," skriver Doug Freedman fra RBC i en researchnote.

Og fortsætter: 

"Mens Otellini har gjort et prisværdigt stykke arbejde som CEO igennem de seneste syv år... føler selskabet sig presset af 1) modvind i sit kerne pc-marked og 2) ikke at have være i stand til at sætte sig på den betragtelige del af de mobile SoC marked, der er domineret af ARM, efter fem års udviklingsindsats," skriver han videre.

Han slår samtidig fast at:

"Således vil en ændring af ledelsen kunne være en velkommen nyhed for investorern,e fordi Intel måske kan være bedre i stand til at udvide sin portefølje i vækstmarkeder. Efter vores mening, kan selskabet være bedre tjent med at vælge en efterfølger med et produkt- og salg-fokus, der kan udvide og uddybe kundeforhold modsat en kandidat med et teknisk- og produktions-fokus."

Den mobile arena har været udfordrende

Hans Mosesmann fra Raymond James skriver, at det ikke længere går bare at bygge de milliarddyre fabrikker, der før i tiden har væres så effektive, da AMD var selskabets eneste mainstream konkurrent.

"Tiderne har ændret sig med fremkomsten af ARM Holdings samt at Apple benytter ARM i dets mobile produkter. Det har medført, at Intel x86 er faldet i betydning. Vores bud er, at Intel vil gå udenfor virksomheden i søgningen efter dets nye CEO," skriver han.

Craig Berger fra FBR Capital skriver, at årsagen til pensioneringen af Paul Otellini først og fremmest handler om den udfordrende mobile arena.

"Paul Otellinis pensionering må tilskrives de enorme udfordringer, Intel står overfor i det mobile rum, hvor Intel ikke har klarer sig særlig godt," skriver han.

Christopher Danely fra J.P. Morgen skriver, at Intel nu har en mulighed for at stoppe med at tænke som Facebook og i stedet tænke som Philip Morris.

"Overgange til en ny administrerende direktør er ikke automatisk positiv, medmindre Intel skifter fokus fra at prøve at være en vækstvirksomhed til i stedet at fokusere på sin kerneforretning, pc-mikroprocessor, og skære OPEX og anlægsinvesteringer, øge marginerne og flere likvide afkast til aktionærerne," skriver han.

Læs også: Intel topchef Paul Otellini trækker sig

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job