EU kan granske virksomheders data tæt med ny it-teknologi

Med ny it-løsning i hånden vil EU blive i stand til at nøje at granske virksomheders data.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen styrker sine muligheder for at kigge erhvervslivet efter i kortene med ny teknologi, der hurtigt kan analysere ustrukturerede data hos en virksomhed som del af en undersøgelse om brud på EU's konkurrenceregler.

Generaldirektoratet for Konkurrence under Europa-Kommissionen har valgt at bruge løsninger fra leverandøren Nuix til sine undersøgelser ude hos virksomhederne.

Valget faldt ifølge GD Konkurrence på Nuix, fordi leverandøren gør dybdegående undersøgelser muligt på tværs af "enorme sæt af ustrukturerede data på meget kort tid med begrænset hardware."

GD Konkurrence undersøger virksomheder, hvis der er mistanke om brud på EU's konkurrenceregler i form af kartelvirksomhed eller anden konkurrencebegrænsende adfærd.

Også foreslåede virksomhedsfusioner, der risikerer væsentligt at begrænse konkurrencen, undersøges.

Analyse af virksomhedernes data

Disse undersøgelser kan indebære en analyse af virksomhedens data ude i virksomheden i forbindelse med uanmeldte eller aftalte inspektioner og ved GD Konkurrences hovedkontor i Bruxelles.

Også erhvervslivet bruger løsningerne fra Nuix til proaktivt at undersøge deres egen drift for at sikre, at de overholder love og regler - helst før inspektørerne banker på døren.

Desuden anvendes Nuix af for eksempel Australiens, Japans, Storbritanniens og USA's børs- og finanstilsyn.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura