EU kan granske virksomheders data tæt med ny it-teknologi

Med ny it-løsning i hånden vil EU blive i stand til at nøje at granske virksomheders data.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen styrker sine muligheder for at kigge erhvervslivet efter i kortene med ny teknologi, der hurtigt kan analysere ustrukturerede data hos en virksomhed som del af en undersøgelse om brud på EU's konkurrenceregler.

Generaldirektoratet for Konkurrence under Europa-Kommissionen har valgt at bruge løsninger fra leverandøren Nuix til sine undersøgelser ude hos virksomhederne.

Valget faldt ifølge GD Konkurrence på Nuix, fordi leverandøren gør dybdegående undersøgelser muligt på tværs af "enorme sæt af ustrukturerede data på meget kort tid med begrænset hardware."

GD Konkurrence undersøger virksomheder, hvis der er mistanke om brud på EU's konkurrenceregler i form af kartelvirksomhed eller anden konkurrencebegrænsende adfærd.

Også foreslåede virksomhedsfusioner, der risikerer væsentligt at begrænse konkurrencen, undersøges.

Analyse af virksomhedernes data

Disse undersøgelser kan indebære en analyse af virksomhedens data ude i virksomheden i forbindelse med uanmeldte eller aftalte inspektioner og ved GD Konkurrences hovedkontor i Bruxelles.

Også erhvervslivet bruger løsningerne fra Nuix til proaktivt at undersøge deres egen drift for at sikre, at de overholder love og regler - helst før inspektørerne banker på døren.

Desuden anvendes Nuix af for eksempel Australiens, Japans, Storbritanniens og USA's børs- og finanstilsyn.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse