EU kan granske virksomheders data tæt med ny it-teknologi

Med ny it-løsning i hånden vil EU blive i stand til at nøje at granske virksomheders data.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Europa-Kommissionen styrker sine muligheder for at kigge erhvervslivet efter i kortene med ny teknologi, der hurtigt kan analysere ustrukturerede data hos en virksomhed som del af en undersøgelse om brud på EU's konkurrenceregler.

Generaldirektoratet for Konkurrence under Europa-Kommissionen har valgt at bruge løsninger fra leverandøren Nuix til sine undersøgelser ude hos virksomhederne.

Valget faldt ifølge GD Konkurrence på Nuix, fordi leverandøren gør dybdegående undersøgelser muligt på tværs af "enorme sæt af ustrukturerede data på meget kort tid med begrænset hardware."

GD Konkurrence undersøger virksomheder, hvis der er mistanke om brud på EU's konkurrenceregler i form af kartelvirksomhed eller anden konkurrencebegrænsende adfærd.

Også foreslåede virksomhedsfusioner, der risikerer væsentligt at begrænse konkurrencen, undersøges.

Analyse af virksomhedernes data

Disse undersøgelser kan indebære en analyse af virksomhedens data ude i virksomheden i forbindelse med uanmeldte eller aftalte inspektioner og ved GD Konkurrences hovedkontor i Bruxelles.

Også erhvervslivet bruger løsningerne fra Nuix til proaktivt at undersøge deres egen drift for at sikre, at de overholder love og regler - helst før inspektørerne banker på døren.

Desuden anvendes Nuix af for eksempel Australiens, Japans, Storbritanniens og USA's børs- og finanstilsyn.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S