Dansk softwarefirma: Derfor dropper vi patenter

Et dansk it-firma gider slet ikke bruge tid på softwarepatenter. Det er der helt specielle grunde til. Se dem her.

Artikel top billede

Det århusianske softwarefirma CLC Bio vil slet ikke bruge tid på at sikre sig via softwarepatenter.

Det forklarer selskabets administrerende direktør, Thomas Knudsen til Computerworld.

Kort fortalt mener direktøren, at koden bag dets software er så ekstremt kompliceret, at konkurrenterne ikke er i stand til at kopiere den.

Samtidig tvinger et patent virksomheden til at beskrive sin opfindelse og ultimativt offentliggøre den, og det er CLC bio heller ikke interesseret i," forklarer Thomas Knudsen.

"Ulempen ved et patent er som nævnt, at man bliver nødt til at offentliggøre sine metoder som en del af processen," siger han.

"Man må selvfølgelig ikke kopiere den patenterede kode, men i praksis er det meget nemt at lave et work-around på langt det meste software, således at det teknisk set ikke er en kopi, men noget andet software, der jo i givet fald ikke er patenteret," lyder rationalet videre.

Bruger tiden anderledes

Derudover er det vigtigt at være opmærksom på, at en patentansøgningsprocess er dyr, både i tid og i omkostninger, påpeger direktøren.

"Vores strategi er således at anvende disse ressourcer på at udvikle endnu mere software, endnu hurtigere, i stedet for at bruge dem på patentansøgninger," slutter han.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen