Dansk softwarefirma: Derfor dropper vi patenter

Et dansk it-firma gider slet ikke bruge tid på softwarepatenter. Det er der helt specielle grunde til. Se dem her.

Artikel top billede

Det århusianske softwarefirma CLC Bio vil slet ikke bruge tid på at sikre sig via softwarepatenter.

Det forklarer selskabets administrerende direktør, Thomas Knudsen til Computerworld.

Kort fortalt mener direktøren, at koden bag dets software er så ekstremt kompliceret, at konkurrenterne ikke er i stand til at kopiere den.

Samtidig tvinger et patent virksomheden til at beskrive sin opfindelse og ultimativt offentliggøre den, og det er CLC bio heller ikke interesseret i," forklarer Thomas Knudsen.

"Ulempen ved et patent er som nævnt, at man bliver nødt til at offentliggøre sine metoder som en del af processen," siger han.

"Man må selvfølgelig ikke kopiere den patenterede kode, men i praksis er det meget nemt at lave et work-around på langt det meste software, således at det teknisk set ikke er en kopi, men noget andet software, der jo i givet fald ikke er patenteret," lyder rationalet videre.

Bruger tiden anderledes

Derudover er det vigtigt at være opmærksom på, at en patentansøgningsprocess er dyr, både i tid og i omkostninger, påpeger direktøren.

"Vores strategi er således at anvende disse ressourcer på at udvikle endnu mere software, endnu hurtigere, i stedet for at bruge dem på patentansøgninger," slutter han.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

AL Sydbank

Afdelingsleder til Finans Systemer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S