Dansk softwarefirma: Derfor dropper vi patenter

Et dansk it-firma gider slet ikke bruge tid på softwarepatenter. Det er der helt specielle grunde til. Se dem her.

Artikel top billede

Det århusianske softwarefirma CLC Bio vil slet ikke bruge tid på at sikre sig via softwarepatenter.

Det forklarer selskabets administrerende direktør, Thomas Knudsen til Computerworld.

Kort fortalt mener direktøren, at koden bag dets software er så ekstremt kompliceret, at konkurrenterne ikke er i stand til at kopiere den.

Samtidig tvinger et patent virksomheden til at beskrive sin opfindelse og ultimativt offentliggøre den, og det er CLC bio heller ikke interesseret i," forklarer Thomas Knudsen.

"Ulempen ved et patent er som nævnt, at man bliver nødt til at offentliggøre sine metoder som en del af processen," siger han.

"Man må selvfølgelig ikke kopiere den patenterede kode, men i praksis er det meget nemt at lave et work-around på langt det meste software, således at det teknisk set ikke er en kopi, men noget andet software, der jo i givet fald ikke er patenteret," lyder rationalet videre.

Bruger tiden anderledes

Derudover er det vigtigt at være opmærksom på, at en patentansøgningsprocess er dyr, både i tid og i omkostninger, påpeger direktøren.

"Vores strategi er således at anvende disse ressourcer på at udvikle endnu mere software, endnu hurtigere, i stedet for at bruge dem på patentansøgninger," slutter han.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S