It-direktør truet med sagsanlæg for at hjælpe SAS

Tidligere it-direktør har modtaget en trussel om sagsanlæg, fordi han skal hjælpe det vingeskudte skandinavske flyselskab med at effektivisere.

Artikel top billede

Norske Hans-Petter Aanby er en forbavset mand, efter han i weekenden blev truet med at blive sagsøgt af sin tidligere arbejdsgiver, flyselskabet Norwegian.

For efter Hans-Petter Aanby i ni år har arbejdet for Norwegian, hvor han blandt andet i 2007 blev kåret af Computerworlds norske søsterblad til årets it-direktør, stoppede han i foråret og blev derefter selvstændig konsulent.

I moradset efter flyselskabets SAS' nærdødsoplevelse i de mange forgangne uger, er Hans-Petter Aanby fra 1. november blevet hyret til at effektivisere det skandinaviske luftfartsselskab, som ligger i skarp konkurrence med Norwegian.

Og det et netop det nye arbejdsforhold hos Norwegians konkurrent, der har fået Norwegians jurister til at fare i blækhuset og true med sagsanlæg, fordi de mener, at den tidligere it-direktør var ansat til og med maj.

Det skriver Dagens Næringsliv i Norge.

Er forbavset over truslen

"Jeg fik et brev i weekenden med kort svarfrist. Det drejer sig om uenigheder omkring, hvornår jeg egentlig sluttede i Norwegian," forklarer Hans-Petter Aanby til Dagens Næringsliv.

Samtidig understreger den tidligere it-direktør hos Norwegian, at han selv mener, at han har fulgt jobopsigelsen og Norwegians efterfølgende karantæneperiode til punkt og prikke.

"Jeg synes, det er noget specielt efter alt det, jeg har gjort for Norwegian. Jeg har skabt masser af værdi for ejerne, og jeg er forbavset over dette," siger Hans-Petter Aanby om Norwegians raslen med sablen.

Nemt at stjæle informationer

Hos Norwegian er budskabet klart:

"Det er nemt at tage information og forretningshemmeligheder med sig. Det siger sig selv," forklarer Norwegians kommunikationsdirektør, Anne-Sissel Skånvik, til Dagens Næringsliv.

Inden Hans-Petter Aanby begyndte hos Norwegian i 2003 havde han tidligere været hos netop SAS i otte år.

KMD A/S

Senior Test Manager

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Supporters A/S

It-driftskonsulent i Jylland

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job