Kommuner: Folk er vilde med os på Facebook

Det går fremragende for de kommunale Facebook-sider, mener kommunerne. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Brugerne er vilde med de kommunale Facebook-sider.

Faktisk så meget, at 80 procent er tilfredse eller meget tilfredse med deres kommunes Facebook-side, som samtidig også styrker demokratiet og kommunikationen i det lokale.

Sådan lyder det i en ny undersøgelse udarbejdet af KL i samarbejde med 19 af de 27 kommuner, der i dag har en officiel kommuneside på Facebook.

"Undersøgelsen viser, at Facebook-siderne giver kommunerne et omdømmeløft, som det ville koste en mindre formue at opnå via almindelig reklame," lyder det fra chefkonsulent Jesper Brieghel fra KL sig i forbindelse med offentliggørelsen af resultaterne. 

Nysgerrigheden har vundet over angsten

De positive tal er et resultat af kommunernes aktive arbejde med brugen af sociale medier, og det skal fortsætte, mener Jørgen Kristensen Rasch, formand og digitaliseringschef for Foreningen af Kommunale it-chefer (KIT).

"Undersøgelsen viser, at nysgerrigheden har vundet over angsten. Resultaterne viser en positiv tendens og retning, og det skal vi forsøge at iagttage og arbejde videre med i et kommunikations- og innovationsperspektiv," siger han.

Men det er ikke noget, der er sket i løbet af et øjeblik, for de sociale medier har ikke altid været lige populære ude i kommunerne. 

"Det er noget helt andet nu end for nogle år siden, hvor kommunerne bare så det som noget nymodent sjov, man ikke ville beskæftige sig med," siger Jørgen Kristensen Rasch.

Positiv tendens

Nu har man anerkendt, at det er en kommunikationskanal, som man bliver nødt til at forholde sig til.

"Jeg vil sige, at man har gjort en rettidig indsats med at italesætte mulighederne ud fra en betragtning af, at det værste der kan ske, er at vi lukker de sociale medier ude på forhånd," siger Jørgen Kristensen Rasch.

Og fortsætter:

"De fleste kommuner er langt mere nysgerrige i forhold til sociale medier nu. De bruger det mere som et værktøj på forskellige måder alt efter, hvordan det bedste passer ind hos dem. Det er en positiv tendens, og der skal samtidig være plads til at gøre tingene på forskellige måder."

Digitalisering er et must

Det handler først og fremmest om at være åben overfor kommunikationsplatformen og tage ved lære af.

"Kommunerne bevæger sig forskelligt, men de lytter stadigvæk til hinanden, og her skal vi sørge for at brede de gode erfaringer endnu mere ud," siger Jørgen Kristensen Rasch.

Man kan ikke komme uden om de sociale medier længere, og kommunerne skal stadig arbejde på at blive bedre.

"Digitalisering er ikke en særlig disciplin, det er simpelthen et must. Det handler imidlertid om at forholde kritisk, og blive bedre til at indgå i dialog med borgerne," slutter han.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,