Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Direktør for Statens It: Sådan vil vi forbedre elendig it-sikkerhed

Direktøren for Statens It har en plan for både hvornår og hvordan it-sikkerheden bliver bedre.

Læs også: Rigsrevisionen: Så slemt står det til med it i danske ministerier

Direktør for Statens It, Michael Ørnø, tager kritikken fra Rigsrevisionen alvorlig.

Faktisk har han allerede igangsat en plan for at forbedre sikkerheden og samtidlig sat et tidspunkt for, hvornår det skal være i orden.

"I første kvartal 2013 forventer jeg, at vi har kørt planen igennem," siger Michael Ørnø.

Statens It fik også kritik sidste år

Michael Ørnø kan ikke garantere, at der ikke vil være kritik igen næste år.

"Men jeg vil være ked af det, hvis risiciene ikke er blevet formindsket," siger Michael Ørnø.

Sådan gør vi

Planen er, at Statens IT nu vil adressere det store problem omkring klarlægning af opgave-fordelingen mellem de statslige kunder hos Statens It og Statens It selv.

"Derfor vil være lave en pilot (test, red) af sikkerheden med én af vores kunder og derudfra udrulle erfaringerne til alle andre," siger direktøren.

Han synes naturligvis ikke om kritikken i rapporten, som han kalder noget "skidt".

Som ny direktør vil han helst ikke ind på de tidligere år, hvor it-sikkerheden også blev kritiseret af Rigsrevisionen.

Den tidligere direktør, Lone Strøm, som i dag er Rigsrevisor, er nu inhabil i forhold til netop Statens IT.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis