Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Sms'ernes afløser er en tikkende bombe under teleindustrien. Kom ind i kampen, lyder budskabet fra telegigant.

Artikel top billede

Læs også:
Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Vores mobiltelefoner har i et godt årti fungeret som sms-maskiner ved siden af telefonsnakkeriet.

Men nu bliver der for andet år i træk sendt færre beskeder via telefonernes short message service.

I Danmark toppede antallet af sms'er i første halvår af 2010 med godt 6,6 milliarder afsendte beskeder.

I dag - to år efter - er der "kun" 5,7 milliarder afsendte sms'er i første kvartal af 2012 ifølge Erhvervsstyrelsens halvårlige telestatistik.

Det svarer til et fald i afsendte sms'er på 14 procent.

Tal gratis med apps

Betyder det så, at vi sender færre beskeder over mobiltelefonen?

Nej, slet ikke.

For med en kraftig stigning i mobiltelefonernes dataafsendelser er sms-maskineriets afløser måske på trapperne i form af apps med tekstprogrammer som Whatsapp og diverse chattjenester som eksempelvis Facebook, der kører på ren, rå data.

Det betyder, at telekommunikationen er gratis, når først kunden har betalt for sit dataabonnement.

Senest har det franske teleselskab Orange med en årlig omsætning omkring 340 milliarder kroner i denne uge fortalt om en kommende gratis app, der kan sende beskeder.

Oven i købet kan app'en også lade kunderne tale gratis eller kommunikere over video via datanetværket som en direkte konkurrent til tjenester som Skype og Viber.

Det skriver Reuters.

Kom ind i kampen

Tjeneste fra Orange hedder 'Libon' og projektet er styret af Gilles Corbett, som opstiller en noget dystopisk fremtid for telebranchen, hvis den ikke kommer ind i kampen med lignende apps:

"Situationen er meget simpel: Enten leverer du de mest efterspurgte tjenester, ellers vil dine brugere skifte til noget andet. Hvad er alternativet?" siger Gilles Corbett ifølge Reuters i kølvandet på den spritnye Libon-service.

Du kan snart ringe til alle tjenester

App'en kan hentes til iPhones, hvor den er gratis, mens der tages betaling for transskriberinger af voicemails og mail-kopier af voicemails. Tjeneste vil i starten af 2013 blive lanceret til Android-smartphones.

Andre telegiganter som spanske Telefónica med 'Tu Me' og Deutsche Telekom med sin 'Bobsled'-tjeneste har tidligere lanceret lignende tjeneste.

Også Vodafone, China Mobile og AT&T arbejder på at udvikle de såkaldte 'rich communications suites'.

På vej med standarder

Et af problemerne med de mange datatjenester fra forskellige software-selskaber og teleoperatører har været manglende standarder.

Det betyder, at en Skype-bruger eksempelvis ikke kan ringe til en Libon-bruger.

Derfor er den den europæiske telekommunikationsindustri  GSMA ifølge Reuters i gang med at få standardiseret kommunikationssuiterne.

Det betyder, at kunder fra eksempelvis Oranges og Telefönicas datatjenester kan ringe og tekste hinanden på tværs af operatør- og smartphone-navne.

Tidligere har danske teleeksperter over for Computerworld fortalt om denne udvikling med databårne tjenester som afløser for tale- og sms-services, der alt andet lige vil betyde billigere og mere gennemskuelige tele/data-abonnementer.

Det vil også betyde, at dit ottecifrede telefonnummer en dag forsvinder.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Her er tallene: Danskernes mobile dataforbrug stiger voldsomt

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Allerød Kommune

    Digitaliseringschef

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S