Sms'ens afløser vinder frem: Kan ramme teleselskaberne

Sms'ernes afløser er en tikkende bombe under teleindustrien. Kom ind i kampen, lyder budskabet fra telegigant.

Artikel top billede

Læs også:
Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Vores mobiltelefoner har i et godt årti fungeret som sms-maskiner ved siden af telefonsnakkeriet.

Men nu bliver der for andet år i træk sendt færre beskeder via telefonernes short message service.

I Danmark toppede antallet af sms'er i første halvår af 2010 med godt 6,6 milliarder afsendte beskeder.

I dag - to år efter - er der "kun" 5,7 milliarder afsendte sms'er i første kvartal af 2012 ifølge Erhvervsstyrelsens halvårlige telestatistik.

Det svarer til et fald i afsendte sms'er på 14 procent.

Tal gratis med apps

Betyder det så, at vi sender færre beskeder over mobiltelefonen?

Nej, slet ikke.

For med en kraftig stigning i mobiltelefonernes dataafsendelser er sms-maskineriets afløser måske på trapperne i form af apps med tekstprogrammer som Whatsapp og diverse chattjenester som eksempelvis Facebook, der kører på ren, rå data.

Det betyder, at telekommunikationen er gratis, når først kunden har betalt for sit dataabonnement.

Senest har det franske teleselskab Orange med en årlig omsætning omkring 340 milliarder kroner i denne uge fortalt om en kommende gratis app, der kan sende beskeder.

Oven i købet kan app'en også lade kunderne tale gratis eller kommunikere over video via datanetværket som en direkte konkurrent til tjenester som Skype og Viber.

Det skriver Reuters.

Kom ind i kampen

Tjeneste fra Orange hedder 'Libon' og projektet er styret af Gilles Corbett, som opstiller en noget dystopisk fremtid for telebranchen, hvis den ikke kommer ind i kampen med lignende apps:

"Situationen er meget simpel: Enten leverer du de mest efterspurgte tjenester, ellers vil dine brugere skifte til noget andet. Hvad er alternativet?" siger Gilles Corbett ifølge Reuters i kølvandet på den spritnye Libon-service.

Du kan snart ringe til alle tjenester

App'en kan hentes til iPhones, hvor den er gratis, mens der tages betaling for transskriberinger af voicemails og mail-kopier af voicemails. Tjeneste vil i starten af 2013 blive lanceret til Android-smartphones.

Andre telegiganter som spanske Telefónica med 'Tu Me' og Deutsche Telekom med sin 'Bobsled'-tjeneste har tidligere lanceret lignende tjeneste.

Også Vodafone, China Mobile og AT&T arbejder på at udvikle de såkaldte 'rich communications suites'.

På vej med standarder

Et af problemerne med de mange datatjenester fra forskellige software-selskaber og teleoperatører har været manglende standarder.

Det betyder, at en Skype-bruger eksempelvis ikke kan ringe til en Libon-bruger.

Derfor er den den europæiske telekommunikationsindustri  GSMA ifølge Reuters i gang med at få standardiseret kommunikationssuiterne.

Det betyder, at kunder fra eksempelvis Oranges og Telefönicas datatjenester kan ringe og tekste hinanden på tværs af operatør- og smartphone-navne.

Tidligere har danske teleeksperter over for Computerworld fortalt om denne udvikling med databårne tjenester som afløser for tale- og sms-services, der alt andet lige vil betyde billigere og mere gennemskuelige tele/data-abonnementer.

Det vil også betyde, at dit ottecifrede telefonnummer en dag forsvinder.

Det kan du læse mere om her.

Læs også:
Dit mobilnummer forsvinder snart - det får du i stedet

Her er tallene: Danskernes mobile dataforbrug stiger voldsomt

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    Engineering Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job