Mægtigt e-handelsfirma nærmer sig billion i omsætning

Omsætningstallene når helt op gennem loftet, når verdens store e-handelsportaler slår dørene op. Se hvor meget, de største e-handelssites omsætter for.

Artikel top billede

Læs også:
Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Når danske e-handelskæder får julelys i øjnene over, at én ud af tre danskere angiveligt vil købe deres julegaver på nettet, så kan de måske kigge på den anden side af planeten for inspiration til yderligere salg.

For her har den kinesiske e-handelsgigant Alibaba-gruppen rundet en magisk milepæl med blandt andet sine to forbrugersites, Taobao Marketplace og Tmall, der i store træk kan sammenlignes med e-handelsgiganter som Amazon.com og eBay.

Milepælen ligger ved, at Alibaba-handelsportalerne ifølge den kinesiske e-handelsgigant per 30.november har modtaget transaktioner for mere end 1.000.000.000.000 kinesiske yuan, som kan veksles til 922 milliarder danske kroner, hvilket igen "kun" er 88 milliarder fra én billion kroner.

Det skriver ZDNet

Kæmpesalg på enkelt-dag

De store omsætningssummer til Taobao Marketplace og Tmall svarer til omkring halvanden procent af det kinesiske bruttonationalprodukt, som ligger på omkring 67 billioner kroner.

Til sammenligning ligger det danske BNP på godt 1,8 billioner kroner.

Alibaba-gruppen ønsker ikke at nedbryde sin store omsætning på enkelte forretningsområder, men kineserne har dog tidligere fortalt, at alene Tmall omsætter for 4,5 milliarder kroner på otte timer på den såkaldte Singleday.

Den kinesiske Singledag starter hvert år den 11. november klokken 11:11, hvor ettallerne ses som et symbol på at være single. Og åbenbart også som et symbol på, at der skal handles stort ind, så singlerne kan forkæle sig selv.

Bliver verdens største om lidt

Med de store omsætningsrater og generelle vækstniveau i Kina er Alibaba med til at bidrage kraftigt til, at blandt andre Boston Consulting Group forudser, at Kina bliver verdens største e-handelsnation på Jorden i 2015.

Markedsresearch-firmaet Euromonitor har ifølge Forbes for nylig spået, at Tmall-portalen fra Alibaba-gruppen inden for en håndfuld år ligefrem vil overtage e-handelsgiganten Amazon.com, der sidste år omsatte for godt 270 milliarder kroner.

Til den tid kan man så håbe på, at det samlede danske e-handelssalg er vokset bare en smule fra sit rekordhøje niveau på 46 milliarder kroner i 2011, hvilket svarer til cirka 2,5 procent af Danmarks BNP.

Foreningen for Dansk Internethandel estimerer over for Computerworld, at den danske e-handel formentlig vil runde 51 milliarder kroner i 2012, hvoraf cirka ni milliarder bliver brugt på bøger, sportstøj, modetøj, rejser og flybilletter på udenlandske sites.

Læs også:
Advarsel: Danmark taber milliarder på e-handel

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura