Har du betalt skat af din julegave?

Nogle gange skal du faktisk betale skat af julegaven fra din it-arbejdsgiver.

Artikel top billede

De færreste spekulerer nok over det: Du flår gavepapiret af gaven fra din it-arbejdsgiver.

Men hvad med skattefar? Øh. 

Faktisk skal du I nogle tilfælde betale skat af din julegave. 

Det oplyser revisionsfirmaet KPMG. 

Selskabet oplyser, at du som udgangspunkt må modtage en julegave, der har en værdi på op til 700 kroner, uden at svare skat af det. 

Såfremt du ikke har modtaget andre "påskønnelser" eller personalegoder i løbet af hele året, må beløbet dog snige sig op på 1.000 kroner. 

Men beløbet tæller med, hvis du i løbet af året er blevet belønnet for at have ydet en ekstra indsats.

Bagatelgrænsen

 "Julegaver er ikke skattepligtige for medarbejderen, såfremt værdien er maksimalt 700 kroner, men værdien tælles med i bagatelgrænsen."

"Gives der en julegave, der har en værdi til 1.000 kroner og medarbejderen ikke modtager andre påskønnelser, vil julegaven ikke i denne situation blive skattepligtig for medarbejderen, da beløbet samlet er under bagatelgrænsen," forklarer senior tax manager Pernille Paisen fra KPMG.

"Modtager medarbejderen en julegave til en værdi af 1.000 kroner plus 8 flasker rødvin (til en værdi af 800 kroner) i løbet af året som tak for hjælpen for en ekstra indsats, vil rødvin plus julegave blive skattepligtigt for medarbejderen," forklarer hun videre. 

Beskatning af hårde og bløde pakker

En ting er dog beløbets størrelse - noget andet er indholdet. 

Her skelner skattefar ikke mellem hårde og bløde pakker, men mellem gavekort til et specifikt sortiment versus et gavekort til et uspecificeret sortiment. 

Ergo vil et gavekort til en navngiven restaurant være skattefri, hvis det falder uden beløbsgrænsen. Mens et gavekort til en "god middag" ikke er skattefri, da det betragtes som kontanter. 

Afslutningsvis skal visse gaver givet af arbejdsgiveren i løbet af året ikke tælles med. 

Har du har fejret rund fødselsdag, er blevet gift eller andet, der har udløst en gave fra arbejdsgiveren, så skal det altså ikke medregnes. 

Sædvanlige gaver i forbindelse med fødselsdag, bryllup eller lignende, der vedrørende privatsfæren er ikke skattepligtige for medarbejderen og tæller ikke med i bagatelgrænsen, oplyser Pernille Paisen.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg