Har du betalt skat af din julegave?

Nogle gange skal du faktisk betale skat af julegaven fra din it-arbejdsgiver.

Artikel top billede

De færreste spekulerer nok over det: Du flår gavepapiret af gaven fra din it-arbejdsgiver.

Men hvad med skattefar? Øh. 

Faktisk skal du I nogle tilfælde betale skat af din julegave. 

Det oplyser revisionsfirmaet KPMG. 

Selskabet oplyser, at du som udgangspunkt må modtage en julegave, der har en værdi på op til 700 kroner, uden at svare skat af det. 

Såfremt du ikke har modtaget andre "påskønnelser" eller personalegoder i løbet af hele året, må beløbet dog snige sig op på 1.000 kroner. 

Men beløbet tæller med, hvis du i løbet af året er blevet belønnet for at have ydet en ekstra indsats.

Bagatelgrænsen

 "Julegaver er ikke skattepligtige for medarbejderen, såfremt værdien er maksimalt 700 kroner, men værdien tælles med i bagatelgrænsen."

"Gives der en julegave, der har en værdi til 1.000 kroner og medarbejderen ikke modtager andre påskønnelser, vil julegaven ikke i denne situation blive skattepligtig for medarbejderen, da beløbet samlet er under bagatelgrænsen," forklarer senior tax manager Pernille Paisen fra KPMG.

"Modtager medarbejderen en julegave til en værdi af 1.000 kroner plus 8 flasker rødvin (til en værdi af 800 kroner) i løbet af året som tak for hjælpen for en ekstra indsats, vil rødvin plus julegave blive skattepligtigt for medarbejderen," forklarer hun videre. 

Beskatning af hårde og bløde pakker

En ting er dog beløbets størrelse - noget andet er indholdet. 

Her skelner skattefar ikke mellem hårde og bløde pakker, men mellem gavekort til et specifikt sortiment versus et gavekort til et uspecificeret sortiment. 

Ergo vil et gavekort til en navngiven restaurant være skattefri, hvis det falder uden beløbsgrænsen. Mens et gavekort til en "god middag" ikke er skattefri, da det betragtes som kontanter. 

Afslutningsvis skal visse gaver givet af arbejdsgiveren i løbet af året ikke tælles med. 

Har du har fejret rund fødselsdag, er blevet gift eller andet, der har udløst en gave fra arbejdsgiveren, så skal det altså ikke medregnes. 

Sædvanlige gaver i forbindelse med fødselsdag, bryllup eller lignende, der vedrørende privatsfæren er ikke skattepligtige for medarbejderen og tæller ikke med i bagatelgrænsen, oplyser Pernille Paisen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Udviklingskonsulent til Planlægning, Strategi og Organisation i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland